Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Vážení zákazníci, od 2. 4. 2024 bude otevřeno od pondělí do pátku od 7:00 do 17:00 hodin a v sobotu od 9:00 do 12:00 hodin. Tak se stavte, těšíme se na vás.

Sortiment pod lupou – Droba, Lulečský kámen

Tato hnědo-šedá droba, kterou těžíme u nás v Lulči, je naším nejoblíbenějším a nejprodávanějším druhem kamene. Jak ale vůbec tato hornina vznikla, kde a jak se těží a jaké má nejčastější využití? Je správné pojmenování droba, nebo Lulečský kámen?
  1. Sortiment pod lupou – Droba, Lulečský kámen
  2. Sortiment pod lupou – Břidlice
  3. Sortiment pod lupou – Krystalický dolomit
  4. Sortiment pod lupou – Porfyr
  5. Sortiment pod lupou – Vápenec
  6. Sortiment pod lupou – Andezit
  7. Sortiment pod lupou – Žula

Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v tomto článku, který startuje naši novou sérii „Sortiment pod lupou“ – pojďme na to.

Co je to droba a co Lulečský kámen?

Droba je jméno konkrétního druhu horniny/kamene, podobně jako třeba břidlice, vápenec nebo žula, a stejně tak i droba se dál dělí a pojmenovává třeba podle místa těžby, složení nebo barevnosti. Určitě znáte spojení „Moravská droba“ a to neznamená nic jiného než droba těžená někde na Moravě.

Jak už asi správně tušíte, Lulečský kámen je tedy droba s charakteristickým hnědo-šedým zbarvením, kterou těžíme v kamenolomu přímo u nás, v Lulči. Ano, teoreticky by se tedy tento kámen mohl klidně jmenovat i Lulečská droba. Název Lulečský kámen je už ale tak zažitý, že už mu u nás nikdo jinak neřekne.

Celé to popisuji proto, ať víte, že drobě, kterou těžíme u nás v Lulči, zkrátka říkáme také Lulečský kámen. A pro nás i pro naše zákazníky jsou to zcela zaměnitelné výrazy pro tentýž kámen. Rozumíme si, že? 🙂

Jak droba vzniká a z čeho se skládá?

Droba je jemnězrnný kámen sedimentárního původu. To znamená, že droba vznikla postupným usazováním sediment / drobných částic, které se pohybují po povrchu Země nebo v jejím podzemí.

Složení a barevnost jednotlivých vrstev droby jsou různé a mohou obsahovat zrna různých velikostí. Většinou jsou menší než 2 mm, ale v některých kusech můžete občas najít i valounky nebo malé oblázky – to vše jen odráží způsob, jakým kámen vznikal a fakt, že v místě těžby kdysi dávno tekla voda, která oblázky omlela a ty nakonec zůstaly pevnou součástí kamene.

Na celém tom „procesu usazování“ je ale zajímavé, že nejen droba, ale všechny horniny sedimentárního původu jsou velmi důležité pro pochopení historie Země. Proč? Tím, jakým způsobem vznikají, vlastně nevědomky zaznamenávají vše, co se na planetě děje – změny v klimatu, vegetaci a životním prostředí celkově. Dalo by se říct, že je to taková přírodní kronika se záznamy všeho, co se dělo v okolí konkrétního ložiska během posledních několika milionů let. Mít doma přírodní kámen tedy znamená mít doma doslova kus historie.

Celý proces těžby kamene od odpalu, přes výběr kamene v lomu až po samotné realizace, je také vidět v na našem krátkém filmu 😉

Jakou má droba barvu?

Droba obecně mívá nejčastěji šedou barvu, může být i hnědá a někdy až žlutá nebo okrová – jen výjimečně může mít droba i barvu černou. I droba u nás v Lulči bývá většinou šedá – my ale v lomu vybíráme především hnědý kámen (náš Lulečský kámen), ve kterém se i přes ruční třídění občas najde nějaký ten šedý kousek. Tato droba je barevně hezčí a mezi zákazníky velmi oblíbená.

Naše droba, tedy Lulečský kámen, má typickou šedo-hnědou barvu. Tady je krásně vidět, jaké barevné variance můžete v lomu najít.

Naše droba, tedy Lulečský kámen, má typickou šedo-hnědou barvu. Tady je krásně vidět, jaké barevné variance můžete v lomu najít.

Hnědá barva kamene je dostupná prakticky jen ve vrchních částech lomu a vybrat a vytřídit ty nejhezčí kusy nebývá vždy jednoduché. Když se rozhlédnete v kamenolomu, jsou jednotlivé vrstvy kamene rozpoznatelné na první pohled, ať už ve formě barevných rozdílů, nebo i samotného složení a struktury kamene. Barvu kamene ovlivňuje především jeho chemické složení a také to, z jaké části lomu se kámen právě těží.

Kde a jak se droba těží?

Těžba droby se obvykle provádí mechanicky, pomocí kombinace výbušnin, těžké důlní techniky a ručních strojů, které kámen rozdělí na menší kousky před drcením a tříděním. Těží se v kamenolomech buďto přímo ze země, nebo ze skalního podkladu. V závislosti na konkrétním účelu použití se droba dováží do různých oblastí České republiky a do zahraničí.

Po těžbě se droba obvykle přepravuje do zpracovatelských závodů, kde se očistí, vytřídí a upraví pro konkrétní účely. Například pro výrobu přírodního kameniva nebo štěrku se kámen strojně vytřídí a rozdrtí na menší kousky přímo v kamenolomu – jako třeba u nás v Lulči.

Ručně vybíraný stavební kámen (jako např. zídkový kámen nebo pojezdová dlažba) se zase musí pečlivě vybírat ručně, opracovávat a skládat na dřevěné palety.

Ruční výběr kamene zabere spoustu času a energie. Takto například skládáme a připravujeme kámen na palety už přímo v kamenolomu.

Ruční výběr kamene zabere spoustu času a energie. Takto například skládáme a připravujeme kámen na palety už přímo v kamenolomu.

Kamenné drtě z droby se drtí a třídí strojně podle velikostí (frakcí) a následně ukládají do betonových kójí u nás na prodejně, do velkoobjemových BigBagů nebo případně i rovnou na korbu nákladních aut v případech, kdy se kámen odváží rovnou k zákazníkovi.

Příklady praktického použití droby a kde načerpat inspiraci

Droba obecně je stálým a užitečným kamenem, který má široké využití nejen ve stavebním průmyslu. Naše droba (resp. Lulečský kámen) má výhodu ve své tvrdosti, typické barvě a struktuře, které z ní dělají oblíbenou volbu pro mnoho zahradních a architektonických projektů nejen v České republice, ale i v zahraničí.

Droba je odolná proti mechanickému poškození, je velmi pevná a její charakteristická struktura a barva jsou důležité vlastnosti pro mnoho různých využití, jako je například výstavba cest, chodníků, zídek, kamenných obkladů, gabionů nebo jako dekorativní prvek zahrady a okolí domu ve formě skalky, či solitéru.

Naši zákazníci si náš Lulečský kámen oblíbili právě pro jeho zemitý a přirozený vzhled, který přidává hodnotu a nadčasový vzhled jakémukoliv prostoru.

Inspiraci můžete načerpat buďto v našem katalogu, nebo si můžete otevřít detail jakéhokoliv sortimentu z droby tady na našemu webu. Téměř u každého sortimentu najdete malou fotogalerii hotových realizací, kde je kámen použitý.

Pokud uvažujete, že se pustíte do práce s kamenem sami, určitě doporučuji projít některé moje předchozí články, kde najdete návody opravdu krok za krokem – jak na stavbu kamenné cesty, kamenné zídky, skalky nebo i tipy na to, jak umisťovat solitérní kameny.

Všechny dostupné frakce droby

Droba, Lulečský kámen, je naše srdcovka. Protože kámen těžíme přímo v kamenolomu u prodejny, máme po celý rok k dispozici prakticky všechny myslitelné velikosti/frakce, a dokonce jsme schopni na přání dodat atypické tvary nebo větší množství tohoto kamene.

V naší nabídce pro vás máme po celý rok k dispozici celkem 17 různých druhů droby, Lulečského kamene, které spolu můžete libovolně kombinovat:

Co z toho plyne?

Teď už víte, že když u nás na prodejně nebo webu mluvíme o drobě, jde konkrétně o náš Lulečský kámen. Resp. víte, že Lulečský kámen je jen označení konkrétního druhu droby. Také jste se dozvěděli, jak droba vůbec vzniká, jakou mívá obvykle barvu a proč, kde a jak se těží a jak se nejčastěji používá, včetně výpisu veškerého sortimentu z naší droby.

Jako vždy musím ale zdůraznit, že nic nepředčí osobní kontakt s kamenem i lidmi, kteří ho prodávají – určitě se tedy přijeďte podívat k nám na prodejnu 😉

Sdílet článek:

Podobné články

Čtení na 6 minut

Pytlovaný kámen – nově dostupný i mimo naši prodejnu

30. 1. 2024 Novinky, Sortiment
Jsou chvíle, kdy je potřeba přemístit kamennou drť nebo oblázky do nějakého hůře přístupného místa, odsypat jen určité množství a ideálně jen přesně tam, kde je to potřeba. Někdo si chce zase kámen odvézt svépomocí, tak říkajíc „na zkoušku“, nebo na nějakou menší realizaci a nechce si u toho zbytečně znečistit nákladový prostor svého osobního auta.
Čtení na 13 minut

Sortiment pod lupou – Žula

21. 11. 2023 Sortiment
Náš mini seriál „Sortiment pod lupou“ se pomalu chýlí ke konci a posledním článkem (tedy alespoň pro letošek) bude následující článek o žule. Dozvíte se, jak žula vzniká, z čeho se skládá, kde a jak se těží a také proč je stále oblíbená nejen jako stavební materiál, ale také vám popíšu její využití v dnešním průmyslu, a dokonce i ve sportu.
Čtení na 9 minut

Sortiment pod lupou – Andezit

7. 11. 2023 Sortiment
Dnes vám představím další kámen s velmi zajímavou historií a původem – andezit. Společně prozkoumáme, jak andezit vzniká, z čeho se skládá, nejčastější škálu barev, v nichž ho můžete v přírodě najít, kde a jak se těží. A jako vždy nezapomenu popsat i jeho praktické využití, které v případě andezitu přesahuje pouhou estetiku. 
Čtení na 11 minut

Sortiment pod lupou – Vápenec

5. 9. 2023 Sortiment
Na první pohled nenápadný, jeden by řekl, až obyčejný kámen. Vápenec je ale cokoliv, jen ne obyčejný. Tento kámen je všestranný, neocenitelný přírodní zdroj, který doslova utvářel náš svět. A kromě jeho využití jako okrasný a stavební kámen je dodnes klíčovou součástí různých průmyslových odvětví, od stavebnictví, zemědělství až po výrobu a lékařství. Nevěříte? 
Čtení na 9 minut

Sortiment pod lupou – Porfyr

12. 7. 2023 Sortiment
Dnes se pod pomyslnou lupou podíváme na velmi tvrdý, plochý a přitom často relativně tenký kámen s fascinující a dlouhou historií – porfyr. V článku se dozvíte nejen jak vlastně porfyr vzniká, ale také kam až sahá jeho dlouhá historie, kde a jak se těží nebo co všechno z něj lze postavit.
Čtení na 8 minut

Sortiment pod lupou – Krystalický dolomit

11. 6. 2023 Sortiment
Dolomit, resp. krystalický dolomit je nejen kámen atraktivního vzhledu, tvořený doslova krystaly, ale má také široké použití ve stavebnictví, chemickém průmyslu a dokonce v zemědělství. Tento velmi tvrdý, trvanlivý kámen, může být jako jeden z mála dokonce i částečně průhledný. A víte vůbec, jak a kdy dostal své jméno?
Čtení na 8 minut

Sortiment pod lupou – Břidlice

25. 4. 2023 Sortiment
Historicky se břidlice používá už tisíce let. Nejčastěji jako stavební kámen při stavbě zdí, budov, jako krytina střech nebo také jako obklad a dlažba. Toto typické použití asi nikoho nepřekvapí. Věděli jste ale, že se na břidlici psalo ve školách, že dodnes pomáhá brousit ruční nástroje, nebo že hrála důležitou roli při rozvoji elektrotechniky?
Porfyrový kamenolom Čtení na 8 minut

V italském porfyrovém lomu aneb cesta tam a zase zpátky

6. 8. 2022 Sortiment
Slunce se pomalu začíná objevovat nad obzorem a nám zbývá pořád víc jak 8 hodin cesty. Je 23. února, brzo ráno, a venku je jen něco kolem osmi stupňů. Sedím v autě s mým kamarádem Honzou a společně sledujeme navigaci, která nás neomylně vede směrem na jih. Naším cílem je Itálie a místní porfyrové kamenolomy.

www.kamenplus.cz

Zavřít