Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Sortiment pod lupou – Krystalický dolomit

Dolomit, resp. krystalický dolomit je nejen kámen atraktivního vzhledu, tvořený doslova krystaly, ale má také široké použití ve stavebnictví, chemickém průmyslu a dokonce v zemědělství. Tento velmi tvrdý, trvanlivý kámen, může být jako jeden z mála dokonce i částečně průhledný. A víte vůbec, jak a kdy dostal své jméno?
  1. Sortiment pod lupou – Droba, Lulečský kámen
  2. Sortiment pod lupou – Břidlice
  3. Sortiment pod lupou – Krystalický dolomit
  4. Sortiment pod lupou – Porfyr
  5. Sortiment pod lupou – Vápenec
  6. Sortiment pod lupou – Andezit
  7. Sortiment pod lupou – Žula

Když budu dál mluvit o „dolomitu“, informace platí bezezbytku i pro „krystalický dolomit“, což je jen název používaný pro konkrétní druh dolomitu, který je tvořený převážně krystaly.

Další zajímavé informace o tomto druhu kamene najdete v tomto článku, který navazuje na předchozí článek o Břidlici. Chcete se dozvědět víc? Pojďme na to.

Jak dolomit vzniká a z čeho se skládá?

Nejčastěji dolomit vzniká tzv. dolomitizací usazených vápenců – to je proces, při němž se vápencové horniny postupně mění na dolomit. Jde o moment, kdy se do vápencových hornin dostane dostatek hořčíku a dalších chemických prvků, které reagují s vápencem a přemění ho na dolomit. Hodně zjednodušeně řečeno, je to jakýsi „upgrade“ vápence na dolomit 🙂 Tím vznikne nová hornina, která obsahuje z větší části nově vzniklý minerál, dolomit.

To ale není jediný způsob, protože dolomit může vzniknout i postupným usazováním v tzv. hypersalinním vodním prostředí – to zase není nadávka, ale odborné pojmenování místa s velmi slanou vodou, resp. voda nebo její okolí, které je mnohem slanější než obvykle.

Krystalický dolomit – Kusový kámen

Krystalický dolomit – Kusový kámen

Samotná hornina dolomit je tvořená z více než 90 % minerálem dolomitem, a proto ji označujeme jako tzv. monominerální horninu. Zní to možná komplikovaně, je to ale jen geologický termín, který se používá pro jakoukoliv horninu tvořenou převážně jedním druhem minerálu.

Krystalický dolomit může obsahovat také kalcit, křemen nebo jiné nerosty. Obvykle ale neobsahuje víc než 10 % kalcitu. Existují i tzv. krystalické vápence, které obsahují i více jak 95 % kalcitu a to už je v podstatě mramor. Ale dost už chemie a pojďme se podívat, jak dolomit vypadá.

Jakou barvu má dolomit?

Dolomit může mít různé barvy, včetně bezbarvé, bílé, růžové, žlutavé, načervenalé, hnědavé, šedé až černé. Krystalický dolomit mívá nejčastěji světlou bílou barvu, s růžovo-šedým žíháním.

Další zvláštní věc na dolomitu je, že může mít opravdu velmi výrazné barvy. Například v Kongu se našel dolomit, který byl bohatý na kobalt a měl krásnou, sytě růžovou barvu. Ve Španělsku je ložisko dolomitu, který je úplně průhledný a prakticky bezbarvý, což nebývá až tak obvyklé.

Zkrátka krystalický dolomit může mít celou škálu různých barev, a dokonce může být částečně, nebo i zcela průhledný. Jeho unikátní barevnost a krystalická struktura je to, proč je pro nás tak zajímavým a atraktivním.

Kde a jak se dolomit těží?

Dolomit se těží v různých částech světa, včetně Evropy. Zde je jedním z největších producentů dolomitu Itálie, obrovské ložisko se nachází konkrétně v oblasti Dolomity. (Kdo by to byl řekl, že?)

Rifugio Lavaredo, Itálie, Dolomity – foto: Jonas Verstuyft

Rifugio Lavaredo, Itálie, Dolomity – foto: Jonas Verstuyft

U nás, v České republice, se dolomit těží například v lomu Čertovy schody, v blízkosti Koněpruských jeskyní, kde se těží také vápenec.

Těžba dolomitu probíhá tzv. otevřeným způsobem, kdy se hornina odebírá z povrchu země. To zahrnuje několik kroků, včetně odstraňování vegetace a půdy, vrtání a trhání horniny a nakonec přepravy dolomitu na místo, kde se zpracovává.

Dolomit jako hornina dostal jméno podle francouzského mineraloga a geologa Déodat Gratet de Dolomieu. Ten popsal tuto nově nalezenou vápenatou usazenou horninu koncem 18. století, při zkoumání italských Alp v severní Itálii. Ano, nakonec i celá část Alp dostala název Dolomity, také podle jména tohoto vědce.

Příklady praktického použití dolomitu

Pro nás je samozřejmě na prvním místě využití dolomitu, resp. krystalického dolomitu, jako okrasný přírodní kámen. Bílá i růžová drť z této horniny se dá kombinovat nejen se solitéry z krystalického dolomitu, ale také s vápencem nebo jinými druhy kamene.

Možná by vás ale ani nenapadlo, že když se podíváte na budovy a silnice kolem sebe, velká část z nich vlastně obsahuje také dolomit. Tento kámen je totiž velmi tvrdý, odolný, a proto je ideálním materiálem pro výstavbu. Používá se proto ve stavebnictví jako štěrk, který se smíchá s betonem, nebo jako podkladový materiál, jenž dává budovám a silnicím jejich pevné základy.

Dolomit hraje také klíčovou roli v průmyslu, který vyrábí železo a ocel. V metalurgii se dolomit používá jako takzvaný „flux“, což je látka, která pomáhá odstraňovat nečistoty během výrobního procesu. Takže díky dolomitu je vlastně ocel a železo, které najdete
v autech, budovách i různých spotřebičích, čistší a silnější.

V chemickém průmyslu se používá k výrobě různých chemikálií, včetně hořčíku a hořečnatých solí. Tyto chemikálie se potom používají v mnoha dalších průmyslových odvětvích a produktech, od léků až po kosmetiku.

Dolomit zná dobře také každý zemědělec. Používá se jako půdní doplněk, který zlepšuje pH půdy a dodává jí důležité živiny, jako je vápník a hořčík.

Dolomit se také používá k ošetření odpadních vod a ke snížení emisí skleníkových plynů.

Docela dost užitečný kámen, že?

Kde načerpat inspiraci?

Realizace z krystalického dolomitu můžete najít v našem katalogu „Od inspirace k realizaci“ a další fotografie hotových realizací najdete jako vždy přímo u konkrétního sortimentu z krystalického dolomitu tady na webu.

Všechny dostupné frakce krystalického dolomitu

V naší nabídce najdete krystalický dolomit jako 4 různé produkty, celkem v 10 variantách. A na tom se už stavět dá 🙂

Když si k tomu ještě přičtete možnost kombinovat dolomit s vápencem nebo jiným druhem kamene, možností jak tento krásný kámen zakomponovat do vaší realizace, je opravdu hodně.

Co z toho plyne?

Společně jsme zjistili, že dolomit není jen „ten pěkný kámen v předzahrádce“, ale že ho můžete najít téměř všude kolem nás, že pomáhá ve stavebnictví, průmyslu i zemědělství.

Krystalický dolomit vypadá skvěle nejen v zahradách, u travnatých ploch, ale také u jezírek, solitérů, skalních zahrad nebo gabionů.

Přijeďte se podívat a prohlédněte si ho zblízka. Pokud teď nemáte čas nebo možnost přijet osobně, můžete si nově stáhnout velikosti a fotografie téměř všech našich kamenů. Krystalický dolomit ale máme, stejně jako zbytek našeho sortimentu, trvale skladem u nás na prodejně v Lulči.

Sdílet článek:

Podobné články

Čtení na 6 minut

Pytlovaný kámen – nově dostupný i mimo naši prodejnu

30. 1. 2024 Novinky, Sortiment
Jsou chvíle, kdy je potřeba přemístit kamennou drť nebo oblázky do nějakého hůře přístupného místa, odsypat jen určité množství a ideálně jen přesně tam, kde je to potřeba. Někdo si chce zase kámen odvézt svépomocí, tak říkajíc „na zkoušku“, nebo na nějakou menší realizaci a nechce si u toho zbytečně znečistit nákladový prostor svého osobního auta.
Čtení na 13 minut

Sortiment pod lupou – Žula

21. 11. 2023 Sortiment
Náš mini seriál „Sortiment pod lupou“ se pomalu chýlí ke konci a posledním článkem (tedy alespoň pro letošek) bude následující článek o žule. Dozvíte se, jak žula vzniká, z čeho se skládá, kde a jak se těží a také proč je stále oblíbená nejen jako stavební materiál, ale také vám popíšu její využití v dnešním průmyslu, a dokonce i ve sportu.
Čtení na 9 minut

Sortiment pod lupou – Andezit

7. 11. 2023 Sortiment
Dnes vám představím další kámen s velmi zajímavou historií a původem – andezit. Společně prozkoumáme, jak andezit vzniká, z čeho se skládá, nejčastější škálu barev, v nichž ho můžete v přírodě najít, kde a jak se těží. A jako vždy nezapomenu popsat i jeho praktické využití, které v případě andezitu přesahuje pouhou estetiku. 
Čtení na 11 minut

Sortiment pod lupou – Vápenec

5. 9. 2023 Sortiment
Na první pohled nenápadný, jeden by řekl, až obyčejný kámen. Vápenec je ale cokoliv, jen ne obyčejný. Tento kámen je všestranný, neocenitelný přírodní zdroj, který doslova utvářel náš svět. A kromě jeho využití jako okrasný a stavební kámen je dodnes klíčovou součástí různých průmyslových odvětví, od stavebnictví, zemědělství až po výrobu a lékařství. Nevěříte? 
Čtení na 9 minut

Sortiment pod lupou – Porfyr

12. 7. 2023 Sortiment
Dnes se pod pomyslnou lupou podíváme na velmi tvrdý, plochý a přitom často relativně tenký kámen s fascinující a dlouhou historií – porfyr. V článku se dozvíte nejen jak vlastně porfyr vzniká, ale také kam až sahá jeho dlouhá historie, kde a jak se těží nebo co všechno z něj lze postavit.
Čtení na 8 minut

Sortiment pod lupou – Břidlice

25. 4. 2023 Sortiment
Historicky se břidlice používá už tisíce let. Nejčastěji jako stavební kámen při stavbě zdí, budov, jako krytina střech nebo také jako obklad a dlažba. Toto typické použití asi nikoho nepřekvapí. Věděli jste ale, že se na břidlici psalo ve školách, že dodnes pomáhá brousit ruční nástroje, nebo že hrála důležitou roli při rozvoji elektrotechniky?
Čtení na 12 minut

Sortiment pod lupou – Droba, Lulečský kámen

16. 1. 2023 Sortiment
Tato hnědo-šedá droba, kterou těžíme u nás v Lulči, je naším nejoblíbenějším a nejprodávanějším druhem kamene. Jak ale vůbec tato hornina vznikla, kde a jak se těží a jaké má nejčastější využití? Je správné pojmenování droba, nebo Lulečský kámen?
Porfyrový kamenolom Čtení na 8 minut

V italském porfyrovém lomu aneb cesta tam a zase zpátky

6. 8. 2022 Sortiment
Slunce se pomalu začíná objevovat nad obzorem a nám zbývá pořád víc jak 8 hodin cesty. Je 23. února, brzo ráno, a venku je jen něco kolem osmi stupňů. Sedím v autě s mým kamarádem Honzou a společně sledujeme navigaci, která nás neomylně vede směrem na jih. Naším cílem je Itálie a místní porfyrové kamenolomy.

www.kamenplus.cz

Zavřít