Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Sortiment pod lupou – Andezit

Dnes vám představím další kámen s velmi zajímavou historií a původem – andezit. Společně prozkoumáme, jak andezit vzniká, z čeho se skládá, nejčastější škálu barev, v nichž ho můžete v přírodě najít, kde a jak se těží. A jako vždy nezapomenu popsat i jeho praktické využití, které v případě andezitu přesahuje pouhou estetiku. 
  1. Sortiment pod lupou – Droba, Lulečský kámen
  2. Sortiment pod lupou – Břidlice
  3. Sortiment pod lupou – Krystalický dolomit
  4. Sortiment pod lupou – Porfyr
  5. Sortiment pod lupou – Vápenec
  6. Sortiment pod lupou – Andezit
  7. Sortiment pod lupou – Žula

Taky se s vámi podělím o několik až ohromujících faktů o andezitu, díky nimž ho uvidíte ve zcela novém světle. Andezit je totiž kámen s příběhem, který se táhne až do časů před vznikem naší planety. Nevěříte? Chcete vědět, čím vším je andezit výjimečný?

Vše se dozvíte v tomto článku, jenž je pokračováním našeho seriálu „Sortiment pod lupou“ a plynule navazuje na předchozí díl o Vápenci. Připraveni ke čtení? Pojďme na to.

Jak andezit vzniká a z čeho se skládá?

Andezit je druh vulkanické horniny, tzn. že se na jeho vzniku podílí sopky. Jak? K tomu dochází, když do sebe narazí dva velké kusy zemské kůry. Horké roztavené magma se dere k zemskému povrchu, kde se může smísit s jinými horninami, případně přímo s jiným druhem magmatu. Jakmile se magma vyleje na povrch, ochladí se a krystalizuje do své konečné podoby.

Andezit se skládá převážně z živcových minerálů, amfibolů a pyroxenů. Obsahuje také samostatné minerály, jako je biotit a křemen.

Andezit má téměř ideální obsah oxidu křemičitého, přibližně 50–65 %, takže na tento minerál není ani příliš bohatý, ani chudý. Díky tomu není andezit ani příliš křehký, ani příliš měkký a to z něj dělá velmi houževnatý kámen, který, lidově řečeno, „něco snese“ 🙂

Přemýšleli jste o tom, odkud se asi vzalo pojmenování „andezit“? Je odvozené od názvu pohoří „Andy“ v Jižní Americe, kde se tato hornina vyskytuje ve velkém množství. V roce 1826 toto jméno poprvé použil a vymyslel německý geolog a paleontolog Christian Leopold von Buch.

Jakou má andezit barvu?

Andezit má nejčastěji světle až tmavě šedou barvu. Dá se ale najít i v odstínech zelené, červené, hnědé nebo i černé. Jak může mít jeden druh horniny tolik různých odstínů?

Podobně jako u jiných hornin, jeho barevnost ovlivňuje minearologické složení, ale také působení okolního prostředí. Běžný andezit, který obsahuje minerály rohovce a pyroxenů, bude více šedý. Když je ale andezit vystaven povětrnostním vlivům a částečně zvětrává, získá obvykle různé odstíny žluté nebo hnědé barvy.

Náš andezit má krásně hnědo-šedou barvu a výborně se doplňuje nejen s naší drobou, Lulečským kamenem, ale funguje také v příjemném kontrastu třeba s břidlicí.

Náš andezit má krásně hnědo-šedou barvu a výborně se doplňuje nejen s naší drobou, Lulečským kamenem, ale funguje také v příjemném kontrastu třeba s břidlicí.

Kde a jak se andezit těží?

U nás se adenzit těží ve výrazně menší míře než jinde ve světě. Jedním z mála aktivních lomů u nás je kamenolom Bučník nedaleko obce Komňa. Z dalších výskytů kromě Bílých Karpat je ojediněle na Tepelské vrchovině a v Českém středohoří. Na středním Slovensku je výrazně častější.

Nicméně ve světě jsou naleziště andezitu, která by se dala popsat jako o dost živější a aktivnější 🙂 Určitě jste už někdy slyšeli o druhém největším vrcholu Mexika, sopce Popocatépetl (je vysoká 5 426 m).

I když je vrchol sopky Popocatépetl trvale pokrytý sněhem a ledem, tato sopka je dosud aktivní a vstup na vrchol je dnes povolený už jen vědeckým expedicím.

I když je vrchol sopky Popocatépetl trvale pokrytý sněhem a ledem, tato sopka je dosud aktivní a vstup na vrchol je dnes povolený už jen vědeckým expedicím.

Jde o typ tzv. kompozitní sopky, která získává svůj typický kuželovitý vzhled střídáním výlevné a explozivní fáze sopečné činnosti.

V bezprostřední blízkosti těchto kompozitních sopek bývá (kromě andezitu) velmi úrodná půda, a proto se lidé často usazovali až nebezpečně blízko. Další takové kompozitní sopky, které možná znáte, jsou třeba Krakatoa, Vesuv, St. Helens či Fudži.

Ložiska andezitu můžete najít kromě Mexika po celém světě: ve Střední Americe, Washingtonu, Oregonu, Aleutském oblouku Aljašky, Japonsku, Indonésii, na Filipínách, v Karibiku, a dokonce i na Novém Zélandu.

Samotná těžba andezitu probíhá, dá se říct, stejně jako u jiných podobných druhů tvrdších hornin. Odborná firma nejprve vyvrtá díry do skály, do nichž umístí speciální směs trhavin, a pomocí řízené exploze rozdělí skalní stěnu na menší kusy. Ty jsou potom postupně dál děleny a umísťovány na nákladní automobily, které je převáží k dalšímu zpracování a třídění. Ty nejhezčí kusy se vybírají ručně (stejně jako třeba naše droba, resp. Lulečský kámen) a nakonec se vybrané kusy kamene dostanou až k nám na prodejnu.

Příklady praktického použití andezitu

Teď, když už víme, jak andezit vzniká, z čeho skládá, a kde všude ho můžete najít, pojďme se ještě mrknout na to, k čemu všemu se tento kámen nejčastěji používá a proč.

Na tzv. Mohsově stupnici tvrdosti, která určuje tvrdost minerálů, by se dal andezit zařadit na sedmé místo, kde najdete například křemen. Andezit je tedy relativně dost tvrdý a odolný, a proto je velmi oblíbený ve stavebnictví, hlavně pro výstavbu silnic, dálnic nebo železnic.

Mimo to se ale andezit ze stejného důvodu používá (a vždy používal) i na výrobu soch a pomníků, památníků nebo i chrámů či pevností. Dá se relativně dobře ořezat a osekat do složitějších, ale zároveň přesných tvarů a v průběhu času neztrácí svůj elegantní vzhled. Je to zkrátka materiál, který přečká jakékoliv počasí a vydrží téměř na věky.

Možná znáte třeba indonéský chrámový komplex Borobudur nebo unikátní stavbu tvořenou precizně opracovanými a dokonale do sebe zapadajícími kamennými bloky, Sacsayhuamán, kterou můžete najít v Peru. Nejen tyto stavby jsou tvořené převážně z andezitu.

Při tvorbě zahrad a zvelebování okolí domu bývá andezit často volba č.1. Hodí se nejen pro tvorbu interiérů, ale pro jeho přirozeně neutrální vzhled, barevnost a velkou odolnost, kdy se navíc dobře kombinuje s jinými druhy kamene a různými druhy rostlin, se často používá i v exteriérech.

Andezit přirozeně neklouže, tedy alespoň ne tolik jako jiné tvrdé kameny, a je proto ideálním kandidátem pro použítí jako přírodní kamenná dlažba nebo obklad v místech, kde je obvykle hodně vlhkosti, jako jsou např.: bazény, jezírka nebo i v interiéru, v koupelnách nebo kuchyních.

Andezit také snese velké teplo a je proto ideálním materiálem pro stavby a obestavby krbů a krbových říms.

Andezit také snese velké teplo a je proto ideálním materiálem pro stavby a obestavby krbů a krbových říms.

Protože je andezit odolný proti vodní erozi, používá se často při stavbě fontán, vodních prvků a dekorativních zahradních prvků. Při tvorbě zahrad našel pro svou estetiku a velkou odolnost uplatnění při stavbě zahradních cest, opěrných zdí nebo skalek.

To ale není vše. Věděli jste, že se v květnu 2020 našel v saharské poušti meteorit (později označený jako „Erg Chech 002“)? Když vědci určovali jeho stáří, tak zjistili, že je pravděpodobně starší než Země a je to tedy nejstarší takový nalezený kámen sopečného původu, jaký známe, který k nám přiletěl z kosmu! Při bližším zkoumání se ukázalo, že jde o typ vulkanické horniny – ano, která složením odpovídá andezitu u nás na Zemi! Tento konkrétní kus andezitu tedy pravděpodobně vytvořila láva starší, než je naše Země.

Takže ať už jste tedy stavební inženýr, astronom, geolog, zedník, zahradník, nebo zkrátka jen někdo, kdo má rád krásné kameny, které něco vydrží, andezit je určitě správná volba!

Všechny dostupné frakce andezitu

Andezit je velmi tvrdý, odolný, a protože se dá relativně přesně dělit za pomocí hydraulické štípačky (podobně jako třeba žula), můžeme vám tento přírodní kámen nabídnout, mimo jiných standardních velikostí a tvarů, také jako dlažební kostky.

Co z toho plyne?

Už víte, že andezit je další z rodiny tzv. vyvřelých hornin (resp. sopečného původu), že má široké využití nejen v různých průmyslových odvětvích, ale díky svým vlastnostem, jako je tvrdost, odolnost a schopnost udržet lesk, si našel cestu také jako stavební kámen v historické i současné architektuře a také při tvorbě zahrad a zahradních prvků.

Andezit, jenž si můžete koupit u nás, má rovné plochy, hnědo-šedo-rezavou barvu, která se velmi dobře doplňuje třeba s naší drobou, Lulečským kamenem. Větší plochy můžete zadláždit velkými rovnými šlapáky z andezitu, doplnit dlažbou nebo kostkami ze stejného materiálu a k tomu všemu můžete dodat i obklad, který je nejen voděodolný, má protiskluzné vlastnosti, ale snese i opravdu vysoké teploty.

Pokud přemýšlíte o tom, že byste andezit zvolili pro svou realizaci, přijeďte se na něj podívat k nám na prodejnu a kámen si prohlédněte naživo. Určitě toho nebudete litovat 😉

Sdílet článek:

Podobné články

Čtení na 6 minut

Pytlovaný kámen – nově dostupný i mimo naši prodejnu

30. 1. 2024 Novinky, Sortiment
Jsou chvíle, kdy je potřeba přemístit kamennou drť nebo oblázky do nějakého hůře přístupného místa, odsypat jen určité množství a ideálně jen přesně tam, kde je to potřeba. Někdo si chce zase kámen odvézt svépomocí, tak říkajíc „na zkoušku“, nebo na nějakou menší realizaci a nechce si u toho zbytečně znečistit nákladový prostor svého osobního auta.
Čtení na 13 minut

Sortiment pod lupou – Žula

21. 11. 2023 Sortiment
Náš mini seriál „Sortiment pod lupou“ se pomalu chýlí ke konci a posledním článkem (tedy alespoň pro letošek) bude následující článek o žule. Dozvíte se, jak žula vzniká, z čeho se skládá, kde a jak se těží a také proč je stále oblíbená nejen jako stavební materiál, ale také vám popíšu její využití v dnešním průmyslu, a dokonce i ve sportu.
Čtení na 11 minut

Sortiment pod lupou – Vápenec

5. 9. 2023 Sortiment
Na první pohled nenápadný, jeden by řekl, až obyčejný kámen. Vápenec je ale cokoliv, jen ne obyčejný. Tento kámen je všestranný, neocenitelný přírodní zdroj, který doslova utvářel náš svět. A kromě jeho využití jako okrasný a stavební kámen je dodnes klíčovou součástí různých průmyslových odvětví, od stavebnictví, zemědělství až po výrobu a lékařství. Nevěříte? 
Čtení na 9 minut

Sortiment pod lupou – Porfyr

12. 7. 2023 Sortiment
Dnes se pod pomyslnou lupou podíváme na velmi tvrdý, plochý a přitom často relativně tenký kámen s fascinující a dlouhou historií – porfyr. V článku se dozvíte nejen jak vlastně porfyr vzniká, ale také kam až sahá jeho dlouhá historie, kde a jak se těží nebo co všechno z něj lze postavit.
Čtení na 8 minut

Sortiment pod lupou – Krystalický dolomit

11. 6. 2023 Sortiment
Dolomit, resp. krystalický dolomit je nejen kámen atraktivního vzhledu, tvořený doslova krystaly, ale má také široké použití ve stavebnictví, chemickém průmyslu a dokonce v zemědělství. Tento velmi tvrdý, trvanlivý kámen, může být jako jeden z mála dokonce i částečně průhledný. A víte vůbec, jak a kdy dostal své jméno?
Čtení na 8 minut

Sortiment pod lupou – Břidlice

25. 4. 2023 Sortiment
Historicky se břidlice používá už tisíce let. Nejčastěji jako stavební kámen při stavbě zdí, budov, jako krytina střech nebo také jako obklad a dlažba. Toto typické použití asi nikoho nepřekvapí. Věděli jste ale, že se na břidlici psalo ve školách, že dodnes pomáhá brousit ruční nástroje, nebo že hrála důležitou roli při rozvoji elektrotechniky?
Čtení na 12 minut

Sortiment pod lupou – Droba, Lulečský kámen

16. 1. 2023 Sortiment
Tato hnědo-šedá droba, kterou těžíme u nás v Lulči, je naším nejoblíbenějším a nejprodávanějším druhem kamene. Jak ale vůbec tato hornina vznikla, kde a jak se těží a jaké má nejčastější využití? Je správné pojmenování droba, nebo Lulečský kámen?
Porfyrový kamenolom Čtení na 8 minut

V italském porfyrovém lomu aneb cesta tam a zase zpátky

6. 8. 2022 Sortiment
Slunce se pomalu začíná objevovat nad obzorem a nám zbývá pořád víc jak 8 hodin cesty. Je 23. února, brzo ráno, a venku je jen něco kolem osmi stupňů. Sedím v autě s mým kamarádem Honzou a společně sledujeme navigaci, která nás neomylně vede směrem na jih. Naším cílem je Itálie a místní porfyrové kamenolomy.

www.kamenplus.cz

Zavřít