Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

V italském porfyrovém lomu aneb cesta tam a zase zpátky

Slunce se pomalu začíná objevovat nad obzorem a nám zbývá pořád víc jak 8 hodin cesty. Je 23. února, brzo ráno, a venku je jen něco kolem osmi stupňů. Sedím v autě s mým kamarádem Honzou a společně sledujeme navigaci, která nás neomylně vede směrem na jih. Naším cílem je Itálie a místní porfyrové kamenolomy.
Porfyrový kamenolom

V autě nám hraje můj oblíbený playlist a na silnici jsme skoro sami. Navíc s Honzou se člověk fakt nenudí – po cestě pořád vymýšlí různé vtipy a scénáře na téma, jak bude vypadat vyjednávání o dodávkách kamene 🙂 I když se oba smějeme, fakt je, že si nejsme úplně jistí v tom, co nás v Itálii čeká.

Kolem poledne překračujeme přechod mezi Rakouskem a Itálií. „Uff, to je vedro!“ Jdeme ze svetrů rovnou do triček. I když jsme tady prakticky v horách, je tu teď víc jak 20 stupňů. Naštěstí jsme předem připraveni na vše. Je jedna hodina a právě jsme minuli dopravní značku s nápisem „Trento“. Jsme na místě.

Proč porfyr a proč právě z Itálie?

Než budu pokračovat, měl bych asi hned na úvod vysvětlit, co mě vedlo k tomu začít dovážet porfyr, a proč jsme kvůli tomu jeli osobně až do Itálie. Porfyrové lomy jsou samozřejmě i jinde ve světě, Itálie je nám ale nejblíž. A konkrétně na jejím severu je opravdu dlouhá tradice v těžbě a zpracování nejen porfyru, ale kamene všeobecně.

A proč právě porfyr? Je to tak, že naši zákazníci se po něm ptali už dříve, nechtěl jsem ale nabízet nic polovičatě nebo jen přeprodávat palety. Konkurenční firmy sice mají některé druhy porfyru ve své nabídce, často ale jen omezenou škálu velikostí, někdy s delšími dodacími lhůtami.

Udělal jsem si malý průzkum, vytipoval největší ložiska porfyru na severu Itálie a oslovil napřímo několik desítek těžařů. S několika z nich jsem se nakonec dohodl na osobní návštěvě, spojené s prohlídkou lomu. Chtěl jsem kámen nejen cítit v ruce, ale také osobně poznat lidi, kteří ho tam v kamenolomech ručně vybírají – stejně jako my. Takže proto – teď už ale zpět k naší cestě.

Hurá do porfyrového lomu

Po rychlém check-inu v hotelu sedáme do auta a míříme na první domluvenou schůzku.
„Ciao! How are you guys…? I’m Stefano, welcome!“ 
Stefano nás zve do své kanceláře v nové budově na okraji města.

Nejdřív nám ukazuje různé vzorky kamene a na mapě potom místa po celém světě, kam jejich porfyr vyváží. Krátce ještě probíráme jejich katalogy, ceníky a podmínky dodávek. Všechno vypadá na první pohled velmi dobře. Po necelé hodině sedáme zpět do našeho auta. 
„Follow me, guys…,“ mávne na nás Stefano a my ho sledujeme na cestě do kamenolomu.

Pohled na porfyrový lom

Celkový pohled na porfyrový lom. Je tak velký, že se nevešel do jednoho záběru.

Říká se, že Italové pracují spíš dopoledne nebo večer. Když ale ve tři hodiny přijíždíme do lomu, realita je úplně jiná – nakladače, štípačky, frézy, třídičky… Všechno tu hučí a jede na plné obrátky. Kolem strojů a lidí je v celém lomu vyskládaný porfyr všech myslitelných velikostí, tvarů a barev. Usmíváme se a vystupujeme z auta. Tady se cítíme jako doma 🙂

Pohled na porfyrový lom

Porfyr se těží převážně ručně, stejně jako třeba u nás droba.

Jdeme se podívat přímo na místo, kde se porfyr třídí a zpracovává. Stojíme u obrovské skalní stěny, pod kterou je sesypané velké množství plochých solitérů z posledního odstřelu. Jsou to až čtyřmetrové placáky, některé velikosti malého mostku. 
„To je něco pro mě! Jsem z toho jak v Jiříkově vidění :),“ otočil jsem se na Honzu.

Honza vyskočí na ten gigantický placák, stoupne si vedle mě a ptá se: „Co je to vlastně porfyr? Jako vážně, nedělám si srandu.“ 
Na chvíli se zamyslím, jak mu stručně, ale správně odpovědět. „No, je to druh horniny vulkanického původu, to znamená, že vznikl sopečnou činností… jo a to třeba i víc jak před 250 miliony let,“ odpovídám Honzovi.

Podle jeho výrazu v obličeji chápu, že mám pokračovat. 
„Laicky řečeno je to hodně tvrdý a rovný šutr, který se relativně jednoduše a přirozeně štípe na desky o síle od několika centimetrů až po desítky centimetrů silné kusy – no, třeba jako ten kus, co na něm teď stojíme. Je to ideální stavební materiál pro obklady, dlažbu, šlapáky, ale i zídky, nebo se dá použít i jako solitér,“ pokračuju a dívám se na Honzu, který čeká, jestli mám ještě nějaké vědomosti v rukávu 🙂

Jak velký je porfyrový lom? Docela dost.

Jak velký je porfyrový lom?

„Porfyr je barevně šedo-růžový a jeho vnitřní strukturu tvoří převážně krystaly křemene, to proto je tak tvrdý. No a porfyr, to jsou vlastně všechno různě silné placáky. A tím končím přednášku o porfyru.“ Směju se na Honzu.

Když se ale rozhlédnu okolo, napadá mě, že bychom možná mohli hned teď některé solitéry objednat a nechat dovézt přímo k nám na prodejnu. Ptám se Stefana, jestli by nám mohl vytipované větší kusy otočit, ať vidíme, jak vypadají z druhé strany. 
„Of course!“ jen mávne na obsluhu v obrovském nakladači a ten nás s úsměvem objíždí a přikyvuje: „Sì, sì…“

Pohled na porfyrový lom

Pohled na stěnu porfyrového lomu.

Vyjíždíme do horní etáže kamenolomu a Stefano nám ukazuje, odkud kam až lom sahá. „Wow, to je fakt mega lom,“ vydechl Honza. I mně až teď došlo, jak je lom vlastně velký. Stefano nám vysvětluje, že celá hora se vytěžuje až v kilometrové délce a v lomu vedle sebe sousedí několik různých těžařských firem.

Každá firma má pronajatou vždy jen specifickou část stěny v lomu. Firmy si tu tak obvykle kupují licenci na těžbu na 10–15 let dopředu. Také proto je většina strojů a techniky mobilní, aby se dala snadno přesouvat.

Spodní část porfyrového lomu

Spodní, logistická část porfyrového lomu.

Jsme teď zpátky ve spodní, logistické části lomu. „Tssss, tssss, tssss…,“ ze střechy plechové budovy stříká na všechny strany voda, aby si okolí ulevilo od všudypřítomného prachu. Kolem jsou všude složené palety s porfyrovým obkladem, dlažbou, kostkami i solitéry, zabalené a připravené na transport na různá místa po celém světě.

Štípání porfyrového kamene

Ruční štípání porfyrového kamene. Chce to šikovnost a trpělivost.

„Ha, tady se štípou kostky,“ mumlám si potichu spíš sám pro sebe a oči mám upřené na zásobník plný čerstvých porfyrových kostek – jedna jako druhá. Na dalším místě se porfyr třídí podle barev a dostává odpovídající písmeno. Většinou je to A, B nebo C. „Ty jo, mrkni tady!“ ukazuju Honzovi. „Některé kusy kamene dokonce opalují plamenem!“

Opalování porfyru

Zrovna když jsem si říkal, že už mě nic nepřekvapí, narazili jsme na opalování porfyru.

„Tak to už ani do dalších lomů jezdit nemusíme, ne? Tady je všechno…,“ říká s úsměvem Honza, který je z místa nadšený snad ještě víc než já. 
„Naopak!“ odpovídám. „Musíme mít dodávky stejného kamene pokryté z více míst, aby se nestalo, že budeme mít výpadky.“

Rozloučíme se, sedáme do auta a vyrážíme do dalšího lomu.

Co v dalších kamenolomech?

Návštěvám kamenolomů takto věnujeme i celý následující den a jeden kamenolom navštívíme i třetí den, po cestě domů. I na všech dalších místech se potkáváme s podobně pohodovým přístupem a velmi příjemným jednáním.

Teprve až po cestě domů mi dochází, že pozitivní zážitek jsme měli nejen z kamenolomu, ale i z místních restaurací, obchodů a našeho hotelu – bude určitě na co vzpomínat!

Doma jsem se potom rozhodl, že porfyr budeme odebírat z více různých lomů a raději od více různých firem. Jednak abychom pokryli případné výpadky v dodávkách, ale také tím zajistíme maximální různorodost tvarů, velikostí i barev od jednoho druhu kamene.

Takže splnila naše cesta po italských kamenolomech očekávání? Co z ní vyplynulo?

Zjistili jsme, že naši kolegové v italských kamenolomech pracují de facto stejným způsobem jako my a že většinu kamene tam vybírají, stejně jako u nás, ručně.

Italové pracují od rána s úsměvem na tváři

Italové pracují už od rána a vždy s úsměvem na tváři.

Mile nás překvapilo, jak přátelská nálada tam všude vládne. Zkrátka Italové se ukázali jako vřelí, přátelští. A i když tam lidé pracují ve velkém, studeném kamenolomu, který je často až do pozdního jara zasypaný sněhem, jsou tam všichni veselí a pracují celý den v dobré náladě.

Myslím, že cesta celkově splnila účel na 110 %! Kromě samotného porfyru jsme získali cenné zkušenosti a poznali osobně nové lidi z našeho oboru. Porfyr už máme připravený na prodejně k okamžitému odběru a je už i v naší stálé nabídce na webu.

Opravdu se už těším, až uvidím, co všechno naši zákazníci z porfyru postaví!

Naše cesta v krátkém videu

Sdílet článek:

Podobné články

Čtení na 6 minut

Pytlovaný kámen – nově dostupný i mimo naši prodejnu

30. 1. 2024 Novinky, Sortiment
Jsou chvíle, kdy je potřeba přemístit kamennou drť nebo oblázky do nějakého hůře přístupného místa, odsypat jen určité množství a ideálně jen přesně tam, kde je to potřeba. Někdo si chce zase kámen odvézt svépomocí, tak říkajíc „na zkoušku“, nebo na nějakou menší realizaci a nechce si u toho zbytečně znečistit nákladový prostor svého osobního auta.
Čtení na 13 minut

Sortiment pod lupou – Žula

21. 11. 2023 Sortiment
Náš mini seriál „Sortiment pod lupou“ se pomalu chýlí ke konci a posledním článkem (tedy alespoň pro letošek) bude následující článek o žule. Dozvíte se, jak žula vzniká, z čeho se skládá, kde a jak se těží a také proč je stále oblíbená nejen jako stavební materiál, ale také vám popíšu její využití v dnešním průmyslu, a dokonce i ve sportu.
Čtení na 9 minut

Sortiment pod lupou – Andezit

7. 11. 2023 Sortiment
Dnes vám představím další kámen s velmi zajímavou historií a původem – andezit. Společně prozkoumáme, jak andezit vzniká, z čeho se skládá, nejčastější škálu barev, v nichž ho můžete v přírodě najít, kde a jak se těží. A jako vždy nezapomenu popsat i jeho praktické využití, které v případě andezitu přesahuje pouhou estetiku. 
Čtení na 11 minut

Sortiment pod lupou – Vápenec

5. 9. 2023 Sortiment
Na první pohled nenápadný, jeden by řekl, až obyčejný kámen. Vápenec je ale cokoliv, jen ne obyčejný. Tento kámen je všestranný, neocenitelný přírodní zdroj, který doslova utvářel náš svět. A kromě jeho využití jako okrasný a stavební kámen je dodnes klíčovou součástí různých průmyslových odvětví, od stavebnictví, zemědělství až po výrobu a lékařství. Nevěříte? 
Čtení na 9 minut

Sortiment pod lupou – Porfyr

12. 7. 2023 Sortiment
Dnes se pod pomyslnou lupou podíváme na velmi tvrdý, plochý a přitom často relativně tenký kámen s fascinující a dlouhou historií – porfyr. V článku se dozvíte nejen jak vlastně porfyr vzniká, ale také kam až sahá jeho dlouhá historie, kde a jak se těží nebo co všechno z něj lze postavit.
Čtení na 8 minut

Sortiment pod lupou – Krystalický dolomit

11. 6. 2023 Sortiment
Dolomit, resp. krystalický dolomit je nejen kámen atraktivního vzhledu, tvořený doslova krystaly, ale má také široké použití ve stavebnictví, chemickém průmyslu a dokonce v zemědělství. Tento velmi tvrdý, trvanlivý kámen, může být jako jeden z mála dokonce i částečně průhledný. A víte vůbec, jak a kdy dostal své jméno?
Čtení na 8 minut

Sortiment pod lupou – Břidlice

25. 4. 2023 Sortiment
Historicky se břidlice používá už tisíce let. Nejčastěji jako stavební kámen při stavbě zdí, budov, jako krytina střech nebo také jako obklad a dlažba. Toto typické použití asi nikoho nepřekvapí. Věděli jste ale, že se na břidlici psalo ve školách, že dodnes pomáhá brousit ruční nástroje, nebo že hrála důležitou roli při rozvoji elektrotechniky?
Čtení na 12 minut

Sortiment pod lupou – Droba, Lulečský kámen

16. 1. 2023 Sortiment
Tato hnědo-šedá droba, kterou těžíme u nás v Lulči, je naším nejoblíbenějším a nejprodávanějším druhem kamene. Jak ale vůbec tato hornina vznikla, kde a jak se těží a jaké má nejčastější využití? Je správné pojmenování droba, nebo Lulečský kámen?

www.kamenplus.cz

Zavřít