Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Sortiment pod lupou – Břidlice

Historicky se břidlice používá už tisíce let. Nejčastěji jako stavební kámen při stavbě zdí, budov, jako krytina střech nebo také jako obklad a dlažba. Toto typické použití asi nikoho nepřekvapí. Věděli jste ale, že se na břidlici psalo ve školách, že dodnes pomáhá brousit ruční nástroje, nebo že hrála důležitou roli při rozvoji elektrotechniky?

Další zajímavé informace o břidlici najdete v tomto článku, který navazuje na předchozí článek o drobě, Lulečském kameni. Chcete-li se dozvědět víc, pokračujte ve čtení.

Jak břidlice vzniká a z čeho se skládá?

V úvodu se opět nevyhneme troše „suché“, ale zajímavé teorie. Břidlice je sedimentární hornina a vzniká kombinací usazenin jílových minerálů, organických látek a minerálních zrn a nejčastěji je složená z jílu a siltu (prach).

Geologický proces usazování probíhá v hlubokých vrstvách zemské kůry, kde zároveň dochází k tlakovému stlačení a tepelnému zpracování usazenin tak dlouho, až se vytvoří samotné vrstvy břidlice.

Břidlice se dál dělí nejen podle chemického složení, ale i třeba podle toho, jak velký tlak ji utvářel – do takových detailů už ale nebudeme v článku zabíhat.

Občas se jako břidlice nesprávně označují i jiné horniny, které mají pouze tzv. typickou břidličnou dělitelnost, tzn. laicky řečeno: štípou se a lámou podobně jako břidlice, ale břidlice to není 😉

Jakou má břidlice barvu?

Břidlice u nás je obvykle tmavě modré nebo spíše tmavě šedé až černé barvy a na čelní straně najdete často i odstíny žluté až cihlové barvy.

I když může mít břidlice i jiné odstíny, bývají téměř vždy tmavých odstínů, způsobených vyšším obsahem organických látek. Jde převážně o uhlíkaté sloučeniny, které vznikly postupně při rozkladu zbytků organismů.

Kde a jak se břidlice těží?

Různé druhy břidlice najdete prakticky po celém světě. Některé z nejvýznamnějších nalezišť je možné vidět v zemích, jako je Brazílie, Čína, Španělsko, Itálie a USA.

U nás se břidlice těží hlavně v Nízkém Jeseníku, na jižní Moravě a velké ložisko je také v oblasti mezi Prahou a Plzní, v oblasti tzv. Českého krasu. Vznik spodní vrstvy v této oblasti sahá dokonce až do mladších starohor. S břidlicí jsou vůbec často spojené lokality nalezišť trilobitů a v tmavých kusech břidličného kamene tak můžete občas najít otištěné ulity a schránky dávno vyhynulých tvorů.

Břidlice může mít různé barvy, téměř vždy jsou to ale tmavé odstíny modré, šedé, až černé barvy a občas se na zlomu objeví i okrové nebo hnědé odstíny.

Břidlice může mít různé barvy, téměř vždy jsou to ale tmavé odstíny modré, šedé, až černé barvy a občas se na zlomu objeví i okrové nebo hnědé odstíny.

K těžbě břidlice se využívá speciálních strojů a technik, pomocí kterých oddělují/rozštěpují jednotlivé vrstvy břidlice od sebe a vytváří z nich samostatné desky. Břidlice se takto nejčastěji dělí podélně, resp. horizontálně, čímž vznikají desky o různých rozměrech, které jsou následně opracovány do požadovaného tvaru, tloušťky a někdy i včetně povrchové úpravy.

Protože ložiska břidlice obsahují také nahromaděný metan, často se v místech dobývání těží také břidlicový plyn pomocí hydraulického štěpení (tzv. frakování). To už se opět dostáváme zbytečně do hloubky, a to doslova několik kilometrů 🙂 Pokud Vás ale zajímá, jak takové frakování probíhá detailně, mrkněte na tento článek.

Příklady praktického použití břidlice

Jak už jsem zmínil, břidlice se velmi dobře štípe v horizontálním směru a je to vysoce voděodolný a také ohnivzdorný materiál, který téměř nepřijímá vodu. Zřejmě hlavně pro její snadnou dělitelnost a unikátní fyzikální vlastnosti byla břidlice vždy populární jako stavební materiál.

Z břidlice se tak stavěly nejen zídky, ale dokonce celé zdi domů nebo hradů. Používala se jako podlahová krytina nebo po úpravě do tvaru střešních tašek/šindelů také jako střešní krytina. Při zvolení správné pokládky vydržela až 150 let.

Relativně v nedávné historii sloužila břidlice také k výrobě tabulek, na které se psalo ve školách. A protože břidlice výborně izoluje, našla využití dokonce i jako součást elektrických rozvaděčů.

Pro svou jemnou strukturu, ale zároveň i velkou tvrdost ji dodnes používají k finálnímu broušení nástrojů truhláři, řezbáři a tesaři. Zkrátka najde uplatnění u všech řemesel, která pracují s kovovými, ručně broušenými nástroji.

Dnes už je přírodní břidlice považovaná spíš za luxusnější stavební materiál a stále se používá v mnoha oblastech – nejčastěji jako obkladový kámen pro fasády a interiéry, jako dlažba, šlapáky, solitéry v zahradě nebo může sloužit třeba i jako nábytek z kamene.

Břidlici máme k dispozici snad ve všech možných velikostech – od nejmenších břidličných drtí až po velké plotny břidlice.

Břidlici máme k dispozici snad ve všech možných velikostech – od nejmenších břidličných drtí až po velké plotny břidlice.

Naši zákazníci si břidlice oblíbili hlavně pro její trvanlivost, odolnost vůči povětrnostním vlivům a její atraktivní tmavý povrch. Právě její neutrální, tmavě šedá až černá barva, z ní dělá ideální doplňkový kámen k ostatním druhům kamene a v zahradě se dá velmi dobře kombinovat například s naším Lulečským kamenem.

Kde načerpat inspiraci?

Břidlici najdete v řadě ukázkových realizací v našem katalogu „Od inspirace k realizaci“, často v tandemu s jiným druhem kamene. Další fotografie hotových realizací z břidlice najdete přímo u konkrétního sortimentu z břidlice tady u nás na webu.

Všechny dostupné frakce břidlice

Břidlici najdete v každé hlavní kategorii našeho sortimentu. Konkrétně je to celkem 6 různých druhů břidlice v různých velikostech, tvarech a variantách, které můžete bez obav kombinovat nejen s naší drobou (resp. Lulečským kamenem):

Co z toho plyne?

Dozvěděli jste se, že břidlice má dodnes spoustu praktických a zajímavých uplatnění. A to nejen jako stavební kámen, ale je také odolná vůči vodě i ohni. Kromě toho dobře izoluje a dodnes se na ní brousí ruční nástroje. Samozřejmě také velmi dobře vypadá a dá se snadno kombinovat s jinými druhy kamene.

Pokud Vás břidlice oslovila, ať už pro svou velkou trvanlivost, praktičnost, nebo pro svůj elegantní, tmavý vzhled, přijeďte se podívat k nám na prodejnu a zkuste si ji osahat. Dost možná už ji nebudete chtít dát z ruky 😉

Sdílet článek:

Podobné články

Čtení na 12 minut

Sortiment pod lupou – Droba, Lulečský kámen

16. 1. 2023 Sortiment
Tato hnědo-šedá droba, kterou těžíme u nás v Lulči, je naším nejoblíbenějším a nejprodávanějším druhem kamene. Jak ale vůbec tato hornina vznikla, kde a jak se těží a jaké má nejčastější využití? Je správné pojmenování droba, nebo Lulečský kámen?
Porfyrový kamenolom Čtení na 8 minut

V italském porfyrovém lomu aneb cesta tam a zase zpátky

6. 8. 2022 Sortiment
Slunce se pomalu začíná objevovat nad obzorem a nám zbývá pořád víc jak 8 hodin cesty. Je 23. února, brzo ráno, a venku je jen něco kolem osmi stupňů. Sedím v autě s mým kamarádem Honzou a společně sledujeme navigaci, která nás neomylně vede směrem na jih. Naším cílem je Itálie a místní porfyrové kamenolomy.

www.kamenplus.cz

Zavřít