Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Vážení zákazníci, od 2. 4. 2024 bude otevřeno od pondělí do pátku od 7:00 do 17:00 hodin a v sobotu od 9:00 do 12:00 hodin. Tak se stavte, těšíme se na vás.

Sortiment pod lupou – Porfyr

Dnes se pod pomyslnou lupou podíváme na velmi tvrdý, plochý a přitom často relativně tenký kámen s fascinující a dlouhou historií – porfyr. V článku se dozvíte nejen jak vlastně porfyr vzniká, ale také kam až sahá jeho dlouhá historie, kde a jak se těží nebo co všechno z něj lze postavit.
  1. Sortiment pod lupou – Droba, Lulečský kámen
  2. Sortiment pod lupou – Břidlice
  3. Sortiment pod lupou – Krystalický dolomit
  4. Sortiment pod lupou – Porfyr
  5. Sortiment pod lupou – Vápenec
  6. Sortiment pod lupou – Andezit
  7. Sortiment pod lupou – Žula

Pokud vás porfyr zaujal a chcete se o tomto zvláštním druhu kamene dozvědět víc, určitě věnujte pár minut čtení tohoto článku, který plynule navazuje na předchozí článek o Krystalickém dolomitu. Připraveni? Pojďme na to.

Jak porfyr vzniká a z čeho se skládá?

Jméno tohoto kamene pochází z řeckého „πορφύρα“ (porphyreos), což znamená „purpurová“ nebo „fialová“ a v antickém Řecku​ to byl dokonce jeden z nejtvrdších známých kamenů vůbec.

Porfyr se řadí mezi tzv. magmatické horniny s unikátní strukturou a zvláštním způsobem, jakým vzniká. Nejen že si dává tak trochu na čas, ale celý proces jeho vzniku se dělí na dvě samostatné části.

V první fázi se magma jen velmi pozvolna ochlazuje hluboko v zemské kůře, kde vytváří větší krystaly. Tomuto procesu se odborně říká frakční krystalizace. Během této fáze se začnou v nově vytvořeném magmatu krystalizovat minerály (tzv. fenokrystaly), které bývají nejčastěji tvořené živcem nebo křemenem.

Porfyr - Dlažba

Porfyr – Dlažba

Když potom sopka vyvrhne magma, nově vznikající hornina stoupá rychle k povrchu, kde se ochladí. A to je právě chvíle, kdy se vytváří menší zrna. Ostatně když se podíváte na porfyr z blízka, jeho struktura tvořená kombinací menších a větších krystalů je vidět i pouhým zrakem.

Porfyr je svým složením hodně podobný žule. Na rozdíl od běžných žul ale obsahuje větší, světlé krystaly křemene.

Jakou má porfyr barvu?

Porfyr se vyskytuje v opravdu velmi různých barevných variantách. Tajemství jeho rozmanité barevnosti a struktury leží v jeho minerálním složení a rozdílném obsahu kovů v magmatu, ze kterého vzniká – a že těch barevných odstínů není málo: od odstínů šedé, růžové, fialové, hnědé až třeba po červenou. Navíc u každé z těchto barev můžete najít unikátní a neustále se měnící vzory.

Při vhodně zvoleném odstínu/druhu porfyru se tak dá tento velmi tvrdý kámen dobře kombinovat s jinými druhy kamene, které mají podobnou barvu a strukturu, ale nejsou třeba tak pevné a rovné jako porfyr.

Konkrétně italský porfyr, který nabízíme my, má spíše červeno-šedou barvu a rozumí si nejen s naší hnědo-šedou drobou z Lulče, ale i třeba se žulou a ostatním sortimentem.

Kde a jak se porfyr těží?

Ložiska porfyru najdete, stejně jako jiné druhy kamene, na nejrůznějších místech všude po světě. Asi největším ložiskem porfyru na světě je důl Escondida v Chile, který je zároveň největším producentem mědi a řady dalších minerálů. Na porfyr ale narazíte i v Americe, Tichomoří, nebo dokonce na Šalamounových ostrovech.

Proces těžby porfyru se liší podle toho, jak moc jsou části této horniny zvětralé. Nás ale zajímá především způsob těžby porfyru, který pro vás vozíme ze severní Itálie.

Pohled na porfyrový lom

Pohled na porfyrový lom. Velké a rovné kusy porfyru, které něco vydrží. Vyrobit se z nich dá prakticky cokoliv, co vás napadne.

Itálie je porfyrem vyhlášená už od dob císařského Říma, kdy byl tento kámen považován za nejprestižnější materiál používaný pro sloupy, vázy a další dekorativní prvky. Zvláště ceněný byl právě červený porfyr, kterému se říkalo „císařský“.

Římané také věřili, že porfyr přináší štěstí. Dokonce vznikl termín „porfirogenito“, což znamená „narozený v purpurovém“ nebo také „narozený v místnosti obložené porfyrem“.

V Itálii se porfyr těží zejména v provincii Trento, v oblasti údolí Cembra a okolí. Na rozdíl od způsobu těžby jiných hornin, které probíhají pod zemí, je tamní těžba porfyru záležitostí pod širým nebem.

Kdysi se v Italských kamenolomech porfyr odděloval od stěny ručně, pomocí dřevěných nebo kovových pák, dnes už při těžbě pomáhají pneumatická kladiva a těžká technika, ale chlapi v lomu se i tak pořádně zapotí 😉

Každopádně těžba porfyru vyžaduje velkou zručnost, přesnost, trpělivost a zkušenosti. Vytěžené kusy kamene se třídí ručně přímo v lomu, kde se také dál zpracovají, formátují a třeba leští, nebo dokonce mění barvu kamene pomocí opalování.

Popisovat tady, jak to v takovém porfyrovém kamenolomu vypadá, by bylo nošením kamene do lomu – v kamenolomech, ze kterých kámen dovážíme, jsme totiž byli osobně. A pokud vás zajímají další detaily, mrkněte na článek „V italském porfyrovém lomu aneb cesta tam a zase zpátky“.

Příklady praktického použití porfyru

I dnes je porfyr velmi žádaný a atraktivní materiál. Díky jeho dobré podélné dělitelnosti a zároveň velké tvrdosti se přirozeně štípe na velké, ale relativně tenké desky kamene, které lze potom využít na nejrůznější aplikace nejen v zahradě a okolí domu, ale i v interiéru.

Porfyr je tak velmi populární pro nejrůznější stavby z přírodního kamene. Jeho bohatá historie a velká tvrdost a trvanlivost z něj dělají ideální materiál pro stavbu cest, chodníků, zídek z kamene, nebo dokonce jako solitér.

Každý kus porfyru je krásně rovný

Italský porfyr přímo v kamenolomu, už vytříděný na paletách. Každý kus je krásně rovný, jeden jako druhý.

Protože porfyr je krásně rovný, můžete ho použít stejně dobře jako dlažbu kolem domu, ale také jako masivní zahradní nábytek, který nemusíte nikdy natírat nebo schovávat před deštěm, nebo můžete použít masivní kus rovného porfyru jako luxusní kuchyňskou desku ve vaší kuchyni.

Když použijete přírodní neleštěný porfyr jako dlažbu, má přirozeně protiskluzové vlastnosti a je to tedy ideální materiál k dláždění kolem jezírek, rybníčků nebo i bazénů, které tak budou rázem o něco bezpečnější.

Každopádně ať už budete z porfyru stavět cokoliv, vždy dodá realizaci nádech starobylého luxusu a je všestrannou a trvanlivou volbou, které určitě nebudete litovat.

Kde načerpat inspiraci?

V našem katalogu „Od inspirace k realizaci“ najdete realizace, ve kterých hraje porfyr důležitou roli. A další fotografie hotových realizací najdete jako vždy přímo u konkrétního sortimentu z porfyru přímo tady na našem webu.

Všechny dostupné frakce porfyru

Porfyr pro vás dovážíme přímo z italských kamenolomů jako 4 různé produkty, v celkem 6 variantách, a samozřejmě nesmíme zapomenout na možnost kombinovat tento kámen s jinými druhy kamenů v naší nabídce.

Protože porfyr pro vás dovážíme přímo z italských kamenolomů, můžeme vám na přání objednat kromě těchto standardních formátů i porfyr atypických rozměrů a nestandardních úprav jako například: řezaný, štípaný, krajníky, dlažby, kostky, atp.

Co z toho plyne?

Porfyr je kámen, který lidi uchvacuje už od dob starověku a je neméně populární i dnes. Jeho červeno-šedá barva z něj potom dělá ideálního kandidáta na kombinace se zbytkem našeho sortimentu. Způsob, jakým vzniká, jeho bohatá historie a rozmanitá barevnost, to jsou prvky, které dávají porfyru jeho jedinečné vlastnosti a dělají z něj jeden z nejvyhledávanějších a atraktivních přírodních kamenů na světě.

Naši pravidelní čtenáři a odběratelé už to asi vědí, ale pro jistotu ještě připomínám, že i u sortimentu z porfyru si teď můžete stáhnout porovnání velikostí a detailní fotografie 😉

O porfyru jste se dnes dozvěděli opravdu hodně, musím ale článek jako vždy ukončit s tím, že nejlépe uděláte, když se na tento kámen přijedete podívat osobně k nám do Lulče.

Sdílet článek:

Podobné články

Čtení na 6 minut

Pytlovaný kámen – nově dostupný i mimo naši prodejnu

30. 1. 2024 Novinky, Sortiment
Jsou chvíle, kdy je potřeba přemístit kamennou drť nebo oblázky do nějakého hůře přístupného místa, odsypat jen určité množství a ideálně jen přesně tam, kde je to potřeba. Někdo si chce zase kámen odvézt svépomocí, tak říkajíc „na zkoušku“, nebo na nějakou menší realizaci a nechce si u toho zbytečně znečistit nákladový prostor svého osobního auta.
Čtení na 13 minut

Sortiment pod lupou – Žula

21. 11. 2023 Sortiment
Náš mini seriál „Sortiment pod lupou“ se pomalu chýlí ke konci a posledním článkem (tedy alespoň pro letošek) bude následující článek o žule. Dozvíte se, jak žula vzniká, z čeho se skládá, kde a jak se těží a také proč je stále oblíbená nejen jako stavební materiál, ale také vám popíšu její využití v dnešním průmyslu, a dokonce i ve sportu.
Čtení na 9 minut

Sortiment pod lupou – Andezit

7. 11. 2023 Sortiment
Dnes vám představím další kámen s velmi zajímavou historií a původem – andezit. Společně prozkoumáme, jak andezit vzniká, z čeho se skládá, nejčastější škálu barev, v nichž ho můžete v přírodě najít, kde a jak se těží. A jako vždy nezapomenu popsat i jeho praktické využití, které v případě andezitu přesahuje pouhou estetiku. 
Čtení na 11 minut

Sortiment pod lupou – Vápenec

5. 9. 2023 Sortiment
Na první pohled nenápadný, jeden by řekl, až obyčejný kámen. Vápenec je ale cokoliv, jen ne obyčejný. Tento kámen je všestranný, neocenitelný přírodní zdroj, který doslova utvářel náš svět. A kromě jeho využití jako okrasný a stavební kámen je dodnes klíčovou součástí různých průmyslových odvětví, od stavebnictví, zemědělství až po výrobu a lékařství. Nevěříte? 
Čtení na 8 minut

Sortiment pod lupou – Krystalický dolomit

11. 6. 2023 Sortiment
Dolomit, resp. krystalický dolomit je nejen kámen atraktivního vzhledu, tvořený doslova krystaly, ale má také široké použití ve stavebnictví, chemickém průmyslu a dokonce v zemědělství. Tento velmi tvrdý, trvanlivý kámen, může být jako jeden z mála dokonce i částečně průhledný. A víte vůbec, jak a kdy dostal své jméno?
Čtení na 8 minut

Sortiment pod lupou – Břidlice

25. 4. 2023 Sortiment
Historicky se břidlice používá už tisíce let. Nejčastěji jako stavební kámen při stavbě zdí, budov, jako krytina střech nebo také jako obklad a dlažba. Toto typické použití asi nikoho nepřekvapí. Věděli jste ale, že se na břidlici psalo ve školách, že dodnes pomáhá brousit ruční nástroje, nebo že hrála důležitou roli při rozvoji elektrotechniky?
Čtení na 12 minut

Sortiment pod lupou – Droba, Lulečský kámen

16. 1. 2023 Sortiment
Tato hnědo-šedá droba, kterou těžíme u nás v Lulči, je naším nejoblíbenějším a nejprodávanějším druhem kamene. Jak ale vůbec tato hornina vznikla, kde a jak se těží a jaké má nejčastější využití? Je správné pojmenování droba, nebo Lulečský kámen?
Porfyrový kamenolom Čtení na 8 minut

V italském porfyrovém lomu aneb cesta tam a zase zpátky

6. 8. 2022 Sortiment
Slunce se pomalu začíná objevovat nad obzorem a nám zbývá pořád víc jak 8 hodin cesty. Je 23. února, brzo ráno, a venku je jen něco kolem osmi stupňů. Sedím v autě s mým kamarádem Honzou a společně sledujeme navigaci, která nás neomylně vede směrem na jih. Naším cílem je Itálie a místní porfyrové kamenolomy.

www.kamenplus.cz

Zavřít