Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Vážení zákazníci, je před námi posledních několik dní kdy bude u nás v prodejně otevřeno a od pátku 13. 12. 2024 naši prodejnu zavřeme. V sobotu bude prodejna již uzavřena. Po 13. 12. 2024 bude otevřeno jen po telefonické domluvě. Tak se ještě stavte, těšíme se na vás.

Jak na skalky a bezúdržbové plochy – svépomocí, krok za krokem

U nás v Česku, když se řekne skalka, většina si asi představí nějaký úzký svah nebo předzahrádku na chalupě, zpevněný kameny porostlými mechem, trvalkami, kapradím a možná menšími keři. Skalka je skoro až abstraktní pojem, pod kterým si každý představí něco jiného. 

Bezúdržbová plocha může být bezprostředně kolem jezírka nebo prakticky kdekoliv v zahradě, kde nechcete nebo nemůžete pravidelně sekat trávník.

  1. Jak vybudovat kamennou cestu – svépomocí, krok za krokem
  2. Jak vybudovat kamennou zídku – svépomocí, krok za krokem
  3. Jak na skalky a bezúdržbové plochy – svépomocí, krok za krokem
  4. Jak na solitérní kameny – krok za krokem

Existuje ale několik základních principů a pravidel, které je dobré dodržet při stavbě jakékoliv skalky. Díky nim může být taková část zahrady téměř bezúdržbová a naopak, jak bude růst a postupně stárnout, získá svou vlastní patinu a bude s každým dalším rokem vypadat lépe a lépe.

V předchozích dvou článcích jsem vám popsal jak na kamennou cestu, metodou tzv. na sucho, a také jak postavit suchou kamennou zídku. Tuto minisérii teď zakončí tento článek věnovaný skalkám, takže po jeho přečtení tak budete umět nejen postavit cestu, zídku i skalku, ale budete je moct zkombinovat! Pusťme se do toho!

V článku se dozvíte:

Co budete ke stavbě skalky potřebovat

Nejdůležitější nářadí a pomůcky:

  • Ochranné rukavice,
  • dřevěné nebo kovové kolíky,
  • provázek (ideálně stavební),
  • svinovací metr (nebo pásmo),
  • kolečko (na převážení kamenné drtě),
  • rýč,
  • zahradní lopatka (hlavně na konečné osázení skalky rostlinami),
  • kárka/dvoukolák (pro pohodlnější převážení kamenů).

Kámen/materiál vhodný ke stavbě skalky:

(Jde jen o výčet nejoblíbenějších velikostí z oblíbené Lulečské droby – materiál najdete detailně popsaný dál v článku.)

Nesmím zapomenout zmínit také:

  • Ochotu si zašpinit ruce a kolena,
  • volný víkend (nebo raději dva až tři) 😉

Co je to vlastně skalka?

Pro někoho představuje skalku větší květináč s bonsají. Někdo může za skalku považovat celou kamennou zahradu, s jezírkem a koi kapry, což už je ale spíš relativně složitý a promyšlený ekosystém.

Je vám tedy asi jasné, že skalka může mít prakticky jakýkoliv tvar i velikost. Stejně tak bývá různá i motivace pro její vytvoření. Pro jednoho je skalka čistě praktickým řešením, jak zpevnit svah nebo špatně přístupnou část pozemku, a pro jiného to může být naopak miniaturní kus přírody, místo pro osobní klid a odpočinek.

Obecně jde ale vždy o nějakým způsobem nerovnoměrné plochy, umístěné spíše ve svahu nebo vlnitém terénu, tvořené převážně kameny stejného druhu, různých velikostí, které v kombinaci s rostlinami menšího vzrůstu a zakrslými druhy stromů a keřů navozují dojem horské přírody.

Krom této klasické skalky, která plní převážně funkci estetickou, existuje ještě něco, čemu se odborně říká „bezúdržbová plocha“. To jsou různé okapové chodníčky, kamenné záhony nebo jakékoliv jednolité plochy, s nějakým více technickým účelem, vytvořené převážně jen vysypáním okrasné drtě jedné velikosti, s naprosto minimálním, nebo spíše žádným využitím rostlin nebo dalších kamenů.

Jak na skalky a bezúdržbové plochy – svépomocí, krok za krokem 1/4

Jak na skalky a bezúdržbové plochy – svépomocí, krok za krokem 1/4

Ať už budete stavět klasickou skalku – se záměrem mít na zahradě kus miniaturní horské krajinky, nebo čistě technickou, bezúdržbovou plochu – například pro čistou fasádu kolem domu, já budu dál v článku zmiňovat už jen skalku, protože pro vybudování bezúdržbové plochy platí prakticky stejná pravidla, jen si můžete z návodu odečíst rostliny a větší kameny 😉

Jak skalku naplánovat a zaměřit

Prvním krokem by mělo být označení půdorysu budoucí skalky pomocí kolíků a provázku. Až si prostor vymezíte, projděte se okolo a sledujte nejen velikost skalky, ale také její umístění v celém kontextu domu a souvisejících ploch, na které navazuje.

Skalka by měla být ideálně viditelná a zajímavá z více úhlů i vzdáleností, pohodlně přístupná z nějakého chodníčku nebo alespoň trávníku a měla by plynule navazovat na zbytek zahrady nebo okolí domu.

Vhodná lokalita, místo, tvar a velikost skalky

Při plánování je důležité kromě umístění skalky na pozemku zohlednit i lokalitu pozemku samotného. Zkrátka tak, aby skalka nakonec nebyla, lidově řečeno, jako pěst na oko 😉

Jaká lokalita je tedy nejlepší

Jestli bydlíte na horách, na skalnatém svahu u lesa, asi těžko najdete nějaké vhodnější místo. Tady se bude skalka stavět doslova sama a splynout tady s okolím bude hračka. Rostliny do skalky rostou za plotem a dost možná máte na pozemku i dostatek kamení.

Velmi pěkná a vkusná skalka se ale dá vybudovat i pokud bydlíte „na poli“, v nově vybudovaném satelitu za městem. Jen bude skalka fyzicky více izolovaná a musíte proto o to více dbát na plynulé spojení skalky se zbytkem zahrady a ideálně i okolím domu.

Jaký je ideální profil/terén

Skalka se nejčastěji buduje ve svahu nebo v těžko dostupných místech, kde by nebylo možné udržovat trávník. Ideální je alespoň mírně zvlněný terén. Nic ale není ztracené, i když je váš pozemek doslova na rovině – pokud si můžete dovolit udělat alespoň minimální terénní úpravy, dá se vykouzlit zajímavá a vkusná skalka i na původně zcela rovném pozemku.

Místo na pozemku

Skalku lze orientovat prakticky na kteroukoliv světovou stranu, důležité ale je vybrat adekvátně tomu rostliny. Skalku většinou budujeme někde v okrajové části pozemku, jako předzahrádku domu, kolem kamenné zdi, nebo můžeme zkusit vytvořit malý kamenný ostrůvek, který oživí větší souvislou travní plochu.

Snad jediné vyloženě nevhodné místo je pod větším listnatým stromem (nebo modřínem), protože na podzim by skalka kompletně zapadala listím, které by doslova zamulčovalo všechno živé pod ním.

Tvar a velikost skalky

Samotná skalka může mít různé velikosti a tvary. Hned na začátku byste ale měli zvážit, kolik času budete ochotni později investovat do její údržby. Pokud totiž skalka nebude zcela bez rostlin, nebude úplně bezúdržbová a minimálně na jaře a na podzim bude vyžadovat minimální péči a pozornost.

Dobrá zpráva ale je, že skalka se dá postupem času obměňovat a nikde není psáno, že musí zůstat tak, jak ji napoprvé vytvoříte. Lepší je začít na menší ploše a mít kam skalku zvětšovat než naopak.

Vhodná roční doba

Na vybudování skalky je vhodná doba prakticky kdykoliv během roku, teda kdykoliv budete mít čas a chuť pracovat venku – snad kromě vyloženě zimního období, kdy je půda promrzlá tak, že byste si zlomili rýč a to se ani nebavím o sázení rostlin do sněhu 😉

Teď vážně, podle mě je nejideálnější období asi jaro nebo podzim – není „ještě“ nebo „už“ takové teplo a i rostliny mají lepší podmínky k dobrému zakořenění.

Jestli ale máte rádi teplo, v létě se vám zase nebude tolik lepit hlína při kopání. Tady záleží hodně na tom, v jaké lokalitě budete skalku budovat, resp. v jakém druhu podloží.

Jak na skalky a bezúdržbové plochy – svépomocí, krok za krokem 2/4

Jak na skalky a bezúdržbové plochy – svépomocí, krok za krokem 2/4

Třeba jílovitou nebo kamenitou půdu v podhorských oblastech už během léta nerozbijete ani sbíječkou, zato kyprá černozem někde v nížině bude mít v létě právě ideální konzistenci a poddajnost na kopání a tvarování.

Jak vybrat kámen do skalky

Méně je více a u skalky to platí dvojnásob. Aby skalka působila přirozeně a harmonicky, snažte se vždy volit více frakcí, ale jen jednoho druhu kamene – opravdu jen výjimečně je vhodné kombinovat více druhů horniny. Ideální je použít původní druh horniny z České republiky.

Kameny vhodné pro skalku

Hnědá drť – Droba

Pro upravenější a pravidelný vzhled skalky se nejlépe hodí hnědá drť. Je dostupná v mnoha různých velikostech, perfektní pro kombinování s jakýmkoliv dalším kamenem z droby.

Hnědá štěpka – Droba

Pokud chcete, aby vaše skalka vypadala více divoce a přírodně, hnědá štěpka je jasná volba.

Skalkový kámen – Droba

Spíše plošší kusy kamene, vhodné jako základ skalky, ke zpevnění břehu a s trochou trpělivosti třeba i pro stavby menší zídky.

Lomový kámen tříděný – Droba

Menší, ale velmi univerzální frakce kamene. Vhodná jako doplnění k solitérům, část zídky, zásyp rozsáhlejší skalky nebo i jako výplň gabionového plotu.

Lomový kámen strojní výběr – Droba

Větší kameny, které slouží většinou jako skupina solitérů, část suchých zídek nebo i jako menší solitéry.

Solitér oblý – Droba

Přírodně zaoblené a několik tun vážící kameny. Hodí se všude tam, kde chcete nabudit dojem vody nebo tam, kde už voda je.

Solitér hranatý – Droba

S tím bude iluze skály téměř dokonalá. Velmi masivní, hrubě odlámané kusy skály, které vytvoří perfektní základ pro každou větší skalku.

Jaký kámen tedy použít?

Záleží na tom, jakou skalku chcete vybudovat. Ideálně si udělejte čas a přijeďte se na kameny podívat k nám na prodejnu – sklad neustále doplňujeme a většinu sortimentu tak máme dostupnou neustále.

Pro stavbu skalky můžete samozřejmě použít i jiné druhy kamene. Aby ale skalka nevypadala jako koláž náhodně získaných kamenů, musím znovu zopakovat nejdůležitější pravidlo: vždy používejte kameny různých velikostí/frakcí, stejné horniny!

Máte už vybraný kámen i místo pro skalku?

Změřte si a vynásobte šířku x délku x hloubku, získáte tím objem v m3 potřebného množství kamenné drtě, pro základní pokrytí plochy (můžete použít i naši kalkulačku, je dostupná na našem webu u každé kamenné drtě).

U nás máme stejné kameny dostupné většinou v různých formách balení: volně ložené, na paletách, ve velkoobjemovém BigBagu nebo některé i v praktických 25kg pytlích a samozřejmě, stejně jako u kteréhokoliv našeho sortimentu platí, že kameny si můžete kdykoliv odvézt sami.

Jak na skalky a bezúdržbové plochy – svépomocí, krok za krokem 3/4

Jak na skalky a bezúdržbové plochy – svépomocí, krok za krokem 3/4

Podle velikosti skalky a dostupnosti místa stavby skalky pro vás můžou být některé druhy balení vhodnější a i cenově výhodnější – o dopravě a balení se ideálně poraďte s klukama na prodejně, při objednávce kamene – určitě vám rádi poradí.

Stejný vzorec (nebo opět naši kalkulačku) použijete pro výpočet štěrku, který bude sloužit jako drenážní vrstva pod skalkou. O přípravě podkladu pod skalkou se dočtete v následující části článku.

Jak na přípravu podkladu

Hrubé natvarování terénu a odplevelení

Odbagrujte (nebo ručně odryjte) základní půdorys skalky až do úrovně drenážní vrstvy a pomocí odbagrované zeminy si rovnou namodelujte nahrubo budoucí hrubý tvar skalky.

Během tohoto procesu byste se měli snažit také zbavit maximálního množství plevelů, starších kořenů, kořínků, zkrátka všeho, co by později mohlo začít prorůstat do nové skalky.

Kořenů se většinou nezbavíte jinak než mechanicky, ale většiny plevelů se můžete zbavit i chemicky nebo různými alternativními metodami jako dlouhodobým přikrytím textilií atp.

Drenážní vrstva pod skalkou

Teprve na takto vyčištěnou, odplevelenou a natvarovanou zeminu můžete nasypat drenážní vrstvu štěrku. Tady sami uvažte, jestli je drenáž ve vaší lokalitě vůbec potřeba. A když ano, do jaké případně hloubky. Ve vyloženě suchých oblastech by taková drenážní vrstva mohla udělat víc škody jak užitku. Naopak pokud je
v místě skalky trvale vlhko, je drenáž naprosto nezbytná.

Složení a hloubka drenážní vrstvy bude záviset také na úhlu svahu (čím menší úhel, tím hlubší drenáž je potřeba), na výšce hladiny spodní vody a také na tom, jaké rostliny budeme chtít na skalce později pěstovat.

Obecně si pod skalkou většinou vystačíte s drenáží složenou jen z jednoho druhu štěrku. Může to být třeba drť 8–16 mm nebo ještě jemnější frakce 4/8 mm o tloušťce minimálně 10 cm.

Geotextilie

Celou drenážní vrstvu vyložíme až do úplných krajů geotextilií, u které si necháme na všechny strany dostatečné přesahy – ty později zahneme a schováme spolu s obrubníky nebo s jiným ukončením skalky.

Geotextilie jednak zabrání prorůstání jakýchkoliv plevelů a kořenů, které mohly v půdě zůstat, ale hlavně trvale oddělí drenážní vrstvu a okrasnou kamennou drť, které by se jinak časem začaly míchat dohromady, nebo by mohlo dokonce docházet k míchání půdy s kamennou drtí.

Díky geotextilii vám také trvalky a skalničky porostou jen tam, kde sami chcete, a skalku nebude „zdobit“ téměř žádný nechtěný plevel. Ten se časem může zachytit i na geotextilii, zbavit se ho ale bude mnohem snazší, než kdyby prokořenil až do půdy.

Obrubník

Skalka by měla mít své hranice. Minimálně ve spodní části skalky, ale spíše kolem celé skalky, je vhodné usadit buďto „neviditelný obrubník“, nebo vyskládat přírodněji vypadající, souvislou řadu kamenů, která zabrání odplavování zeminy a štěrku ze skalky.

Jak ukládat kameny a kamennou drť do skalky

Tahle část už hodně záleží na individuální preferencích, ale pokusil jsem se sepsat ty nejužitečnější tipy a triky, které využije snad každý – ať už bude vaše skalka z jakéhokoliv materiálu a jakékoliv velikosti.

Tipy k ukládání kamenů do skalky

  • Skalku začněte stavět od nejnižšího místa a na připravenou geotextilii si nejprve rozmístěte ty největší, solitérní kameny. Ty budou ve skalce hrát klíčovou roli a budou určovat její základní tvar a styl.
  • Obecně čím větší kámen, tím by měl být ve skalce položený níže, aby nepůsobil uměle. V přírodě těžké kameny také nepadají nahoru ;] Dělám si legraci. Existují samozřejmě výjimky, ale většinou je lepší se tohoto pravidla držet.
  • Je dobré několik větších kamenů udělat „nášlapných“, abyste měli možnost se později ve skalce volně pohybovat, nejen při její údržbě.
  • Každý větší kámen ve skalce by měl být částečně zapuštěný, ideálně alespoň jednou třetinou pod úrovní terénu a samozřejmě plochou stranou dolů. Díky tomu budou kameny stabilní a také budou vypadat přirozeněji.
  • Postupně přidávejte další kameny, které pokládejte vždy stejným směrem. Každý kus kamene má svůj směr – tyto vrstvy kamene nejsou většinou viditelné na první pohled, tak jako například u dřeva, ale dají se vysledovat podle toho, jak se kámen štípe.
  • Snažte se tvořit spíše skupiny větších kamenů než rovnoměrně rozmístit podobné kameny po celé ploše.
  • Kameny umístěné výš ve skalce by tedy měly být spíše menší a nebojte se větší kameny nakonec zasypat z velké části kamennou drtí. Celá skalka bude vypadat přirozeněji.

Zasazení největších rostlin/stromů

Po uložení největších kamenů je vhodná chvíle zasadit všechny větší rostliny (kleče, keře atp.), protože v hotové skalce by se nám s nimi špatně manipulovalo.

Pokud jste v předchozím kroku použili geotextilii, rozřízněte ji ve tvaru kříže v místech, kde budete rostliny sázet a doplňte podle potřeby vhodný mix zeminy, substrátu nebo rašeliny – vždy podle typu rostlin.

Vysypávání kamenné drtě

Po usazení hlavních kamenů a větších rostlin můžete začít přisypávat kamennou drť. Tady asi neexistuje nějaké úplně jasné pravidlo nebo postup jak na to, jak drť sypat a mixovat záleží spíše na vašem estetickém cítění a na tom, jak si skalku představujete.

Jak na skalky a bezúdržbové plochy – svépomocí, krok za krokem 4/4

Jak na skalky a bezúdržbové plochy – svépomocí, krok za krokem 4/4

Někdo si nechá rovnou smíchat více frakcí jednoho druhu kamene dohromady (ano, i to umíme) a touto směsí potom „jen“ celou skalku naráz zasype a nechá gravitaci udělat svoje 🙂 a někdo zase pohodlně a precizně odsypává z předpřipravených 25kg pytlů různé frakce kamenné drtě.

Jak vybrat a sázet rostliny do skalky

Když už máte celou skalku zasypanou kamennou drtí (nebo hnědou štěpkou), můžeme do skalky zasadit i menší rostliny. Ty lze opět dosazovat po rozhrnutí drtě a naříznutí geotextilie, nebo můžete přidat hlínu
a substrát přímo mezi větší kameny.

Tipy k výběru rostlin do skalky

Výběr rostlin do skalky je také otázka spíš osobních preferencí, ale mám pro vás zase několik rad a tipů, které vám s výběrem pomohou.

  • Podle budoucích rostlin volte odpovídající směs zeminy, písku, substrátu nebo rašeliny. Nezapomínejte, že každá rostlina má jiné nároky na složení půdy.
  • Rostliny vybírejte vždy nejen s ohledem na celkový styl skalky, ale také s ohledem na orientaci skalky vůči světovým stranám. Pokud je skalka otočená na jih, těžko se tam bude dařit lesnímu kapradí, ale budou tam zase prospívat teplomilné netřesky atp.
  • Každá rostlinka má také jiné nároky na údržbu. Ideálně zvolte takové druhy, které nevyžadují intenzivní údržbu nebo speciální druh zeminy.
  • Pokud to jde a chcete, aby skalka vypadala co nepřirozeněji, vybírejte v okolí přirozeně se vyskytující druhy rostlin. Zajděte se podívat do nedalekého lesa, na blízkou polní cestu, zkrátka se snažte do skalky zasadit maximum místní flóry.
  • Rostliny (a vlastně i kameny) sázejte ve skupinách: 1-3-5. Skupiny po dvou nebo čtyřech z nějakého důvodu nepůsobí tak přirozeně.
  • Některé druhy rostlin se nesnesou a neměly by růst těsně vedle sebe, některé jsou plazivé, některé zase hodně rozpínavé a půdokryvné a snadno vám tak přerostou přes hlavu, teda přes skalku 😉
  • Nesnažte se skalku posázet za každou cenu celou nebo použít velké množství druhů. Začněte třeba se třemi základními druhy těch nejméně náročných rostlin a skalku dosazujte postupně, s odstupem času.
  • Zdá se vám to komplikované? Nestyďte se zeptat o radu v zahradnictví, případně si rovnou vzít na pomoc zahradníka, který vám poradí s výběrem rostlin. I když se nakonec rozhodnete, že si rostliny zasadíte sami, mít dopředu předpřipravený a omezený výběr vhodných rostlin bude k nezaplacení.

Co z toho plyne?

Asi se shodneme, že stejně jako stavba cesty nebo zídky svépomocí, i stavba skalky by měla být předem dobře promyšlená, a že její stavba vyžaduje určitý čas a energii. Při dodržení základních principů popsaných v tomto článku se vám ale vynaložené úsilí bohatě vrátí a skalka vám bude dělat radost dlouhá léta, s opravdu minimálními nároky na její údržbu.

Pokud cítíte, že nemáte dostatek volného času nebo energie s jejím plánováním a stavěním, nebojte se obrátit na zahradníky nebo zahradní architekty ve vašem okolí. Za sebe můžeme doporučit tyto spolehlivé firmy, za které se můžeme zaručit.

Už jste se rozhodli? Pustíte se do stavby skalky svépomocí? V tomto článku k tomu najdete všechny potřebné informace a my samozřejmě uděláme maximum proto, abychom vám pomohli váš projekt zdárně dokončit.

Když si nebudete čímkoliv jisti, přijeďte se podívat k nám na prodejnu a rádi vám osobně poradíme 😉

Sdílet článek:

Podobné články

Čtení na 16 minut

Cesta kamene z kamenolomu – Nákup a doprava

16. 11. 2024 Jak na kámen
Kolik stojí doprava kamene? Jak je kámen balený? Proč se musí převážet zrovna takto? Můžu si pro kámen přijet i vlastním autem? Naložíte mi ho? Tak tyto otázky jsou jen špička ledovce z hory dotazů, které nám pokládáte v souvislosti s nákupem a dopravou přírodního kamene.
Čtení na 14 minut

Cesta kamene z kamenolomu – Ruční výběr kamene

22. 7. 2024 Jak na kámen
Po předchozím, tak trochu „výbušném“ článku o hromadných odstřelech pokračuje náš seriál Cesta kamene z kamenolomu dalším, tentokrát o poznání klidnějším dílem – nudit se ale určitě nebudete. Podíváme se společně zblízka na to, jak vypadá ruční výběr stavebního kamene v lomu v Lulči.
Čtení na 18 minut

Cesta kamene z kamenolomu – Hromadné odstřely

2. 4. 2024 Jak na kámen
V předchozím článku, který byl zároveň úvodním článkem našeho nového seriálu, jsme společně prošli postupný vývoj těžby kamene od starověku až do jeho dnešní moderní podoby, včetně popisu jednotlivých fází těžby v kamenolomu.
Čtení na 14 minut

Cesta kamene z kamenolomu – Od starověkých kamenolomů až k moderním technologiím

4. 3. 2024 Jak na kámen
Většina z vás má asi představu o tom, jak takový kamenolom vypadá. Víte ale, jak se kámen těžil ve starověku a jak naopak dnes? Jaké vynálezy těžbu kamene posunuly a zefektivnily nejvíce? Znáte posloupnost jednotlivých fází těžby v kamenolomu a co vše souvisí s jeho běžným provozem?
Čtení na 20 minut

Měření a zaměřování při práci s přírodním kamenem – vysvětleno polopatě

9. 10. 2023 Jak na kámen
V minulém článku jsme se společně vrátili tak trochu do školních lavic a připomněli si ty nejdůležitější jednotky a veličiny používané při práci s přírodním kamenem. Dnes na toto téma navážeme a vše bude více praktické, takže pokud už máte předchozí „látku“ v malíčku, zaměřování pro vás teď bude brnkačka.
Čtení na 13 minut

Jednotky a veličiny používané při práci s přírodním kamenem – vysvětleno polopatě

10. 8. 2023 Jak na kámen
„Tak na zídku bude potřeba přibližně patnáct tun zídkového kamene a pod cestu minimálně sto metrů čtverečních geotextilie a… jo, ještě se musí objednat tak kubík suchého betonu na uložení patníků.“
Čtení na 16 minut

Jak na solitérní kameny – krok za krokem

15. 11. 2022 Jak na kámen
Jsou krásné, velké a co kus, to originál. Solitérní kameny dokážou vytvořit nezaměnitelnou atmosféru a přitom se o ně nemusíte prakticky vůbec starat. Existuje celá řada způsobů, jak takové velké kameny usazovat a podle čeho je vybírat. V tomto článku se pro vás pokusím shrnout základní postupy a nejdůležitější tipy a triky.
Čtení na 17 minut

Jak vybudovat kamennou zídku – svépomocí, krok za krokem

5. 4. 2022 Jak na kámen
Suché zídky z kamene stavěli lidé v různých formách po tisíce let. Od úplně prvního pravěkého ohniště přes zídky, které plnily spíš funkci plotu nebo označení hranic pozemků, až po dnešní, ručně skládané zídky z kamene, které najdete převážně v zahradách a okolí domů. 
Čtení na 15 minut

Jak vybudovat kamennou cestu – svépomocí, krok za krokem

4. 4. 2022 Jak na kámen
Lidé používali přírodní kámen ke zpevnění chodníků a cest odjakživa a dobře věděli proč. Kámen patří k nejtradičnějším stavebním materiálům vůbec a při správné přípravě a pokládce má taková kamenná cesta prakticky neomezenou životnost a nemusíte se o ni prakticky vůbec starat.
Čtení na 7 minut

Kamenický slovníček

3. 4. 2022 Jak na kámen
Určitě to dobře znáte. S někým se bavíte na téma, které není úplně váš obor. A najednou si uvědomíte, že nerozumíte tak úplně všemu, co ten druhý říká. Nic si z toho nedělejte, nejste v tom sami.
Čtení na 8 minut

Balení, nákup a doprava kamene

2. 4. 2022 Jak na kámen
Asi se shodneme, že přírodní kámen není sortiment, který nakupujete každý den. Tedy pokud nejste kameník nebo zahradnická firma, to je potom jiná. Každopádně tento článek jsem napsal pro všechny naše zákazníky a každý v něm najde něco užitečného.
Čtení na 7 minut

Není kámen jako kámen. Proč je důležitý původ kamene i jeho dlouhodobá dostupnost?

1. 4. 2022 Jak na kámen
Co si pod tím má člověk vůbec představit? Copak není jedno, odkud se kámen bere, nebo jestli tu bude i za několik dalších let? Ukážu vám, že na tom záleží víc, než by se mohlo na první pohled zdát.

www.kamenplus.cz

Zavřít