Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak na solitérní kameny – krok za krokem

Jsou krásné, velké a co kus, to originál. Solitérní kameny dokážou vytvořit nezaměnitelnou atmosféru a přitom se o ně nemusíte prakticky vůbec starat. Existuje celá řada způsobů, jak takové velké kameny usazovat a podle čeho je vybírat. V tomto článku se pro vás pokusím shrnout základní postupy a nejdůležitější tipy a triky.
  1. Jak vybudovat kamennou cestu – svépomocí, krok za krokem
  2. Jak vybudovat kamennou zídku – svépomocí, krok za krokem
  3. Jak na skalky a bezúdržbové plochy – svépomocí, krok za krokem
  4. Jak na solitérní kameny – krok za krokem

Na našem webu jste se už mohli dočíst, jak svépomocí na kamennou cestu, suchou kamennou zídku a nakonec měl vše zakončit článek o skalkách a bezúdržbových plochách. Ukázalo se ale, že naši zákazníci a čtenáři tady na webu jsou hladoví po dalších informacích, a proto vznikl tento článek věnovaný solitérním kamenům.

Na rozdíl od článků předchozích, tentokrát ale v názvu chybí slovo „svépomocí“ – není to proto, že by se snad větší solitérní kameny nedaly přesouvat svépomocí, to samozřejmě možné je, jen je na to zkrátka většinou potřeba více lidí a také použití těžké techniky. Pojďme na to!

Co budete k umísťování solitérů potřebovat

Nejdůležitější nářadí 

  • Ochranné rukavice
  • Pracovní přilba (pro zodpovědné)
  • Reflexní vesta (aby vás bylo kolem bagru/jeřábu dobře vidět)
  • Svinovací metr (nebo pásmo)
  • Kolečko (na převážení zeminy nebo štěrku pro obsyp)
  • Rýč
  • Páčidlo
  • Lano, uvazovací popruhy nebo řetěz
  • Jeřáb, bagr, nakladač (nebo jiná podobná technika)
  • Odborný dozor

Solitérní kameny

Nesmím zapomenout zmínit také:

  • Vhodné povětrnostní a klimatické podmínky
  • Trpělivost a ochotu věnovat dostatečný čas přípravě a plánování

Co je to ten solitér?

Jako solitérní kámen označujeme obvykle kámen, který je výrazně větší nebo jinak dominantní vůči svému okolí. I když zde o něm mluvíme jako o „solitéru“, neměl by být ve většině případů umístěný sám, ale vždy spíš ve skupině jiných, větších kamenů.

Solitér může mít doslova jakýkoliv tvar, velikost i váhu a samozřejmě může jít téměř o jakýkoliv druh horniny. U solitérních kamenů se nejčastěji udává právě jeho váha, protože je to jeden z nejdůležitějších parametrů pro manipulaci a transport kamene.

Tady je dobré vědět, že kámen určité velikosti z jedné horniny může mít výrazně větší váhu oproti stejně velkému kameni z jiné horniny. No a aby to nebylo tak jednoduché, dokonce i kameny stejné horniny mívají různou vnitřní hustotu, a tedy i rozdílnou váhu – ale tam už nebývá váhový rozdíl tak velký. To jen ať víte, že se vám to nezdá, když někdy zvedáte kámen a přijde vám tak nějak lehčí (nebo naopak těžší) než ty ostatní, byť podobně velké.

Jaká je tedy nejběžnější váha solitérních kamenů? No od těch nejmenších drobků, vážících několik desítek kilo, až po opravdové kolosy vážící desítky tun. Teoreticky jsou v kamenolomu k dispozici i větší kameny, ale takové kusy skály je většinou lepší nechat ležet 😉

Pokud máte zálusk na vytvoření vlastní skalní stěny, i takové realizace z kamene existují. Jen je praktičtější takovou skálu složit postupně, z více bloků kamene – to už je ale docela určitě práce vyloženě pro specializovanou firmu.

Jak na solitérní kameny – krok za krokem 1/3

Jak na solitérní kameny – krok za krokem 1/3

Jde vůbec umisťovat solitérní kameny svépomocí?

Takže se dostávám k tomu, proč mi tentokrát zakázali použít v nadpisu tohoto článku slovo „svépomocí“. Pokud jste četli zodpovědně hned od začátku, je vám už teď jasné, že manipulace s kameny vážícími stovky kil, resp. spíš několik tun, asi nebude úplně legrace.

A to i pokud pracujete jako jeřábník nebo bagrista – téměř jistě se neobejdete bez pomoci ostatních lidí a v ideálním případě také odborného dozoru. Takže jak je to? Jde to svépomocí, nebo nejde?

Jde to, ale dře to 🙂

Svépomocí, tedy bez použití těžké techniky a většího počtu dalších lidí, se obvykle přesouvají kameny o váze maximálně cca 200 kg. Takový kámen se ještě dá, za předpokladu že má relativně rozumný tvar, přesouvat ručně, pomocí páky a několika kůlů. V článku se ale zmíním o běžné většině solitérních kamenů, se kterými se prakticky nedá manipulovat ručně.

Bezpečnost až na prvním místě

Běžné solitérní kameny tedy váží spíše tunu nebo více, a proto je prakticky vždy výhodnější, resp. nutné, je přesouvat těžkou technikou a nejlépe ve větším počtu lidí a ideálně také pod odborným dohledem. Odborný dozor může být zahradník, kameník nebo zahradní architekt, případně někdo, kdo už má předchozí zkušenosti s usazováním solitérních kamenů.

Proč je lepší téměř vždy použít těžkou techniku?

  • Ušetříte spoustu času a energie.
    I když teoreticky můžete zkusit posunovat některé kameny ručně, v praxi to bývá fyzicky náročná práce, která vám může navíc zabrat neadekvátní množství času.
  • Kámen tak budete moct lépe a pohodlněji usadit.
    Když budete mít kámen navázaný na hydraulické ruce bagru nebo jeřábu, můžete s ním obvykle do poslední chvíle volně točit kolem vertikální osy a hledat ideální úhel a pozici, až do jeho uložení.
  • Je to zkrátka bezpečnější.
    Solitérní kameny jsou tvarově nepravidelné, velmi těžké objekty, které mají často tak trochu nepředvídatelné těžiště – bagristé/jeřábníci mezi vámi teď určitě vědí, o čem je řeč 😉 Přesouvat kusové přírodní kameny zkrátka není to samé jako přesouvat X stejných, rovně naskládaných palet, byť může jít o břemeno podobné váhy.

V momentě, kdy je kámen naložený nebo uvázaný a v pohybu, nejste obvykle v jeho bezprostřední blízkosti a tím pádem hrozí jen minimální riziko, že vás najednou přimáčkne nebo se sesune.

Ano, někdy těžkou techniku zkrátka použít nejde, protože je pozemek v hůře přístupném terénu, půda je podmáčená atp., ale většinou je to opravdu rychlejší, praktičtější a bezpečnější.

Odborný dozor

Je vždy lepší, když je na místě někdo, kdo má předchozí zkušenosti s přesouváním větších kamenů. Může se to zdát jako zbytečně přehnaná opatrnost, ale věřte mi, není. A i když úplně pominu otázku bezpečnosti – kameny sice nejsou z cukru, ale neopatrnou nebo nezkušenou manipulací je můžete poškodit a to by byla škoda, ne?

Jak na solitérní kameny – krok za krokem 2/3

Jak na solitérní kameny – krok za krokem 2/3

Jak naplánovat a připravit umístění kamenů

Plánování a příprava je u solitérních kamenů naprosto zásadní. Jakmile kameny jednou usadíte, není úplně snadné je znovu přesouvat. A když ano, tak vždy za cenu narušení jejich bezprostředního okolí. Na přípravu a plánování si tedy vyhraďte dostatek času a nesnažte se nic uspěchat. Co vše taková příprava obnáší?

1. Načerpejte inspiraci a udělejte si základní představu o jejich umístění a kompozici

Pravděpodobně už nějakou představu máte, ať už z jiné zahrady, nebo oblíbeného místa v přírodě. I tak je ale dobré věnovat nějaký ten večer procházení knih, katalogů nebo třeba obrázků na internetu, kde najdete nekonečné množství různých nápadů.

Spousty inspirace najdete také přímo u nás na webu. Každá stránka s naším kamenem (nejen solitéry) obsahuje malou fotogalerii zajímavých realizací a detailů. Pokud ještě nemáte náš katalog, stáhněte si jej zdarma. Průběžně ho aktualizujeme a také pro vás může být velkým zdrojem inspirace.

V nadpisu píšu záměrně: „udělejte si základní představu“ – zkuste takto v začátku načerpat maximum inspirace, ale k žádnému konkrétnímu nápadu se úplně neupínejte. Vím, je to těžké, ale fakt je, že solitérní kameny jsou co kus, to originál. A vám by se nikdy nepodařilo přesně znovu-vytvořit to, co jste viděli jinde. A ani by to asi nemělo být vaším cílem.

2. Poznejte místo, kde budete kámen usazovat

Na často mnohatunové kameny se budou možná dívat ještě i další generace po vás. Určitě se tedy vyplatí věnovat přípravě dostatek času. Pokud je vám dobře známé místo, kde budete solitérní kameny umisťovat (např. pozemek kolem vašeho domu nebo chalupy), máte velkou výhodu. I tak se ale zkuste znovu zamyslet nad následujícím:

  • Jaké je bezprostřední okolí?
    Jasně, teoreticky nad tímto vůbec nemusíte přemýšlet. Ale pokud chcete, aby kameny působily v daném místě přirozeně a autenticky, může být užitečné znát kromě historie místa také detaily geologického podloží v okolí.Pokud například zjistíte, že ten šedo-černý kámen, co sem tam vykukuje na zahradě, je břidlice a že nedaleko v lese je opuštěný břidlicový lom, bude asi nejlepší vybrat jako jeden z druhů solitérních kamenů právě břidlici. Zbytek okolí potom bude takové kameny přirozeně doplňovat.Nemusíte být až tak důslední, co se týče okolí vašeho pozemku. Určitě ale musíte brát v potaz to, v jakém kontextu potom solitérní kameny budou ve vztahu ke zbytku vaší zahrady.
  • Dělejte si poznámky, ukládejte si inspiraci
    Poznámky si stačí zapisovat na papír nebo elektronicky, co je vám bližší. Obrázky (nebo odkazy) si průběžně ukládejte do zvláštní složky, budete tak mít vždy k čemu se vrátit a z čeho čerpat.
  • Jakou úlohu bude hrát solitér v celkovém kontextu zahrady?
    Bude mít jen estetickou úlohu, třeba jako základ větší skalky, nebo bude zároveň sloužit k nějakému praktickému účelu, jako například vodopád, část jezírka, most, lavička, schod, opora svahu nebo třeba pítko pro ptáky?

3. Zvolte vhodný druh horniny i tvar kamenů

Nesnažte se zbytečně kombinovat více druhů hornin/kamenů, ale spíše více různých velikostí. Konkrétní kameny vybírejte nejen očima, ale také rozumem.

Některé horniny (jako například břidlice) mají tendenci se velmi snadno štípat v podélném směru, a nejsou tedy vhodné pro použití třeba jako most. Velké valouny vypadají krásně uprostřed jezírka, jako opora ve svahu vám ale příliš neposlouží a patří spíš na rovinu, kde nebudou mít tendenci ujíždět.

Zkrátka každý druh i tvar kamene má svoje výhody i nevýhody. A pokud nemáte zahradníka, kameníka nebo jiný odborný dozor, je vhodné se před nákupem a instalací větších kamenů poradit alespoň u nás na prodejně.

Jak na solitérní kameny – krok za krokem 3/3

Jak na solitérní kameny – krok za krokem 3/3

Co připravit před usazováním kamenů

Pokud už máte vše promyšlené, můžete se pomalu pustit do přípravy místa, kde budete kameny usazovat. Protože je každý kámen jiný tvarově, váhově i svými fyzickými vlastnostmi, je potřeba tomu adekvátně přizpůsobit přípravu místa i volbu manipulační techniky. Zkusím vám sepsat opět jen několik nejdůležitějších kroků.

1. Najděte někoho, kdo vám bude dělat odborný dozor

Zkuste najít někoho, s kým se o výběru a umístění solitérních kamenů alespoň poradíte. V ideálním případě by to měl být zahradník nebo zahradní architekt, se kterým svůj záměr do detailů zkonzultujete. Tento člověk by měl být také přímo na místě, během instalace kamenů.

Pokud to z jakéhokoliv důvodu není možné, určitě se poraďte minimálně přímo s prodejcem kamene – například kluci u nás na prodejně jsou na to zvyklí. A když jim svůj záměr před nákupem popíšete, dokážou vám poradit, nejen k čemu se který kámen hodí, ale také vám pomohou najít nejvhodnější kombinaci dopravy a případně navrhnout i vhodnou manipulační techniku pro usazení kamenů.

2. Připravte se na příjezd kamenů

Kameny vám dovezeme nějakým větším, pravděpodobně vícenápravovým nákladním autem, vybaveným hydraulickou rukou. Na něm budou solitérní kameny vyskládané na dřevěných prokladech nebo paletách. Vyhraďte si pro ně místo s dostatečně velkým prostorem, na který vám řidič bude moct kameny složit.

Občas bývá zádrhel také šířka přístupové cesty. Valníky jsou někdy opravdu dlouhé a potřebují kolem sebe místo na otočení. Pokud bude přístupová cesta úzká, kameny bude potřeba složit opodál a později je bude muset znovu naložit a odvézt bagr nebo nakladač.

3. K usazování solitérních kamenů zvolte vhodný čas

Velké kameny mají jednu takovou vlastnost: bývají dost těžké – jasně, kdo by to byl řekl, že 🙂 Kameny zůstaly složené pravděpodobně někde poblíž vjezdu na váš pozemek a je potřeba je přemístit tam, kde už zůstanou. V té chvíli se musí znovu naložit pomocí bagru nebo nakladače, který sám také něco váží – k tomu si přičtěte váhu několika tun samotného kamene a nemusíte být raketový technik, aby vám bylo jasné, že už se bavíme o desítkách tun váhy, která tlačí přes kola nebo pásy bagru do okolní zeminy.

Celé to píšu proto, abyste opravdu nepodcenili výběr vhodného počasí a ročního období. Když bude mokro nebo dlouhodobě podmáčené podloží, zůstanou vám na pozemku zbytečně hluboké koleje. Těžká technika za sebou vždycky nechá nějakou stopu, ale určitě se shodneme, že čím menší bude, tím lépe.

4. Připravte si předem konkrétní místa, kde budete chtít kameny usadit

Ne vždycky to tak jde. Pokud ale znáte dopředu alespoň přibližné rozměry kamenů a máte vymyšlené i jak budou orientované (není špatné nad tímto přemýšlet, už když si budete kameny vybírat), vyznačte si na zem jejich přibližný půdorys.

Solitérní kameny by měly být vždy částečně zapuštěné v zemi. Jednak tak budou vypadat přirozeněji, ale budou i stabilnější. Jak hluboko je máte usadit, to záleží kus od kusu. Konkrétně podle toho, jak je konkrétní kámen tvarovaný a kde má těžiště. Už tady se vám vyplatí mít k ruce odborný dozor, o kterém jsem se zmiňoval v první části článku.

Pro větší kameny už může být potřeba odkopat zeminu bagrem. Pro některé solitérní kameny atypických tvarů, nebo v případě, že  by se kameny umisťovaly do svahu nebo jiného místa, kde hrozí, že se kámen časem posune, může být potřeba i podsyp kamennou drtí, na kterou se solitérní kámen položí a přihrne zeminou. Pro opravdu velké kameny nebo kameny, které se nesmí hnout vůbec, může být nutné vykopat betonový základ s armováním. Na ten se kámen položí a obháže betonem tak, aby beton nakonec překryla zemina.

Každopádně konkrétní řešení je nutno navrhnout vždy pro konkrétní kámen v konkrétním místě instalace. Proto pokud si nejste jistí, je lepší nechat takové rozhodnutí na odborném dozoru nebo realizační firmě.

5. Domluvte si zavčas těžkou techniku

Máte už od nás potvrzený termín dovozu kamenů? Pokud se nákladní auto s hydraulickou rukou nedostane až přímo k místu, kde budete chtít kameny instalovat, je nejvyšší čas domluvit si bagr, nakladač nebo jeřáb. Jaký druh těžké technicky zvolit, je opět lepší nechat na odborném dozoru. Případně se můžete zkusit poradit s kluky u nás na prodejně – mají dost zkušeností na to, aby vás minimálně nasměrovali.

Pokud nikoho neznáte, bývá užitečné se poptat sousedů nebo v místní restauraci. Většinou někdo zná šikovného bagristu nebo jeřábníka. Bývá vždy lepší nechat si doporučit někoho, kdo už umí s kameny bezpečně manipulovat a má v tomto směru nějaké předchozí zkušenosti.

Praktické tipy k umisťování solitérních kamenů

Ideální umístění kamenů a jejich rozmístění v rámci zahrady by měl opět určit zahradník, kameník, zahradní architekt. Zkusím vám ale sepsat ty nejužitečnější tipy a triky, které by se vám mohly hodit právě při umisťování solitérů.

  • Při umisťování kamenů myslete dlouho dopředu
    Nebudete potřebovat v místě, kde chcete umístit solitér, někdy projet autem nebo nějakou technikou? Nebude vám kámen překážet při běžné údržbě zahrady? Nevedou přímo pod kamenem důležité sítě jako voda, odpad nebo elektřina?
  • Kámen by měl být umístěný tak, jako by v daném místě byl odjakživa
    To se lehko řekne, že? Jak se to pozná? Pro laika to nemusí být snadné. Pokud ale máte nějaké estetické cítění, po chvíli otáčení a zkoušení tu správnou pozici poznáte. Když kolem někdo projde, měl by ho téměř přehlédnout – opravdu, byť se to může zdát jako kontraproduktivní rada, je to tak – alespoň pokud je vaším cílem přirozenost, a ne výstřednost 😉
  • Solitérní kámen by měl být částečně v zemi
    Jak velkou část nechat „vykukovat“, to je opět otázka vkusu a předchozích zkušeností (také proto je lepší to nechat na odborníkovi). Pro spíš vertikálně orientované solitéry by to měla být alespoň jedna třetina výšky (i z důvodu lepší stability), u širších a plošších kousků to může být i jen pár centimetrů.
  • Jakýkoliv solitérní kámen bude vždy vypadat lépe a přirozeněji ve skupině
    Téměř vždy je lepší umístit k sobě alespoň tři nebo více kusů kamenů stejné horniny, podobného tvaru, ale zato různých velikostí. Ideální poměr je opět relativní podle typu horniny a také podle zbytku navržené scenérie.
  • Sledujte směr, jakým jsou solitérní kameny rostlé
    Každý kámen je tvořený vrstvami, podobně jako třeba u dřeva letokruhy. U kamene ale nejsou tyto vrstvy většinou tak snadno viditelné na první pohled. Zkušené oko je však dokáže odhalit. Jak? Například pomocí toho, kde a jak je kámen uštípnutý, podle přechodů barevnosti, změn struktury atp. Když se pozorně zadíváte na různé kameny stejné horniny, určitě tyto charakteristiky objevíte. Potom jen stačí dodržet stejný směr a položit všechny kameny ve skupině pod stejným úhlem.
  • Tvar kamenů je důležitý, ale ne zas tak moc
    Obecně je lepší třeba oblé kameny a valouny položit v blízkosti vody nebo tam, kde někdy voda byla. Není to pravidlo, protože i v přírodě najdete relativně oblé kameny daleko od vody, omleté jen větrem a pískem. Stejně tak existuje spousta míst, kde teče voda a kde byste jen těžko hledali nějaký větší oblý kámen.
  • Světové strany, světlo a stín
    Budou kameny na severu, trvale ve stínu, nebo naopak na jižní straně, kde na ně bude pálit celý den slunce? Jsou kolem nějaké vzrostlé stromy, dům nebo cokoliv, co by jim trvale stínilo? Pokud je stín vaším záměrem a rostliny v daném místě budou vyžadovat spíš chlad a vlhko, je vše v pořádku.Nezapomeňte také, že solitérní kameny bývají tak velké, že vrhají doslova svůj vlastní stín, který nemusí být zanedbatelný, a kolem solitérního kamene se postupně vytvoří vlastní mikroklima. S ohledem na to potom musíte vybírat okolní rostliny a počítat s tím už od začátku.
  • Užijte si pohled na solitérní kameny i za tmy
    Když do blízkosti kamenů přivedete elektřinu, můžete je nasvětlit malými bodovými světly a těšit se tak z jejich vzhledu doslova ve dne v noci 🙂
  • Spolu se solitérními kameny vybírejte rovnou i vhodné rostliny a stromy
    Pokud nevytváříte vyloženě suchou skálu, bude kolem solitérních kamenů určitě nějaký živý element. Snažte se vybrat takové druhy rostlin a stromů, které se v přírodě běžně vyskytují právě v místech, odkud hornina pochází. Nemusíte přímo odkopávat trávy v konkrétním kamenolomu ;], ale například taková zakrslá borovice bude k našemu Lulečskému kameni určitě vhodnější než palma či kaktus. Nejste si jisti, jaké rostliny vybrat? Určitě se vyplatí se poradit se zahradníkem nebo alespoň přímo s prodejcem rostlin v zahradnictví.
  • Nemíchejte „jabka s hruškama“
    Snažte se omezit počet druhů kamene a naopak zvyšte počet různých frakcí stejného druhu kamene na absolutní maximum. Tím dosáhnete nejpřirozenějšího vzhledu. V přírodě také najdete u větších kamenů kameny velké, střední i drobnou drť.

Co z toho plyne?

Se solitéry to není až tak legrace, že? No, snad jsem vás článkem od usazování velkých kamenů neodradil. Snažil jsem se být maximálně upřímný a sepsat pro vás vše, kde byste mohli narazit. Fakt ale je, že velké solitérní kameny většinou nejde jen tak snadno přesouvat a je opravdu lepší mít dopředu vše promyšlené, naplánované a nakonec i provedené, jak se říká – na první dobrou 🙂

Když budete mít někoho, s kým se o všem poradíte, jako je zahradník, kameník nebo zahradní architekt, bude to pro vás obrovská výhoda. Seznam vybraných realizačních firem, se kterými máme dobré zkušenosti, si můžete stáhnout přímo tady na našem webu.

Jako vždy samozřejmě platí, že se na nás můžete kdykoliv obrátit o radu – když přijedete k nám na prodejnu, tak si můžete (nejen) solitérní kameny doslova osahat a hned začít plánovat, jak by ten velký kámen vypadal u vás doma.

Sdílet článek:

Podobné články

Čtení na 14 minut

Cesta kamene z kamenolomu – Ruční výběr kamene

22. 7. 2024 Jak na kámen
Po předchozím, tak trochu „výbušném“ článku o hromadných odstřelech pokračuje náš seriál Cesta kamene z kamenolomu dalším, tentokrát o poznání klidnějším dílem – nudit se ale určitě nebudete. Podíváme se společně zblízka na to, jak vypadá ruční výběr stavebního kamene v lomu v Lulči.
Čtení na 18 minut

Cesta kamene z kamenolomu – Hromadné odstřely

2. 4. 2024 Jak na kámen
V předchozím článku, který byl zároveň úvodním článkem našeho nového seriálu, jsme společně prošli postupný vývoj těžby kamene od starověku až do jeho dnešní moderní podoby, včetně popisu jednotlivých fází těžby v kamenolomu.
Čtení na 14 minut

Cesta kamene z kamenolomu – Od starověkých kamenolomů až k moderním technologiím

4. 3. 2024 Jak na kámen
Většina z vás má asi představu o tom, jak takový kamenolom vypadá. Víte ale, jak se kámen těžil ve starověku a jak naopak dnes? Jaké vynálezy těžbu kamene posunuly a zefektivnily nejvíce? Znáte posloupnost jednotlivých fází těžby v kamenolomu a co vše souvisí s jeho běžným provozem?
Čtení na 20 minut

Měření a zaměřování při práci s přírodním kamenem – vysvětleno polopatě

9. 10. 2023 Jak na kámen
V minulém článku jsme se společně vrátili tak trochu do školních lavic a připomněli si ty nejdůležitější jednotky a veličiny používané při práci s přírodním kamenem. Dnes na toto téma navážeme a vše bude více praktické, takže pokud už máte předchozí „látku“ v malíčku, zaměřování pro vás teď bude brnkačka.
Čtení na 13 minut

Jednotky a veličiny používané při práci s přírodním kamenem – vysvětleno polopatě

10. 8. 2023 Jak na kámen
„Tak na zídku bude potřeba přibližně patnáct tun zídkového kamene a pod cestu minimálně sto metrů čtverečních geotextilie a… jo, ještě se musí objednat tak kubík suchého betonu na uložení patníků.“
Čtení na 17 minut

Jak na skalky a bezúdržbové plochy – svépomocí, krok za krokem

6. 4. 2022 Jak na kámen
U nás v Česku, když se řekne skalka, většina si asi představí nějaký úzký svah nebo předzahrádku na chalupě, zpevněný kameny porostlými mechem, trvalkami, kapradím a možná menšími keři. Skalka je skoro až abstraktní pojem, pod kterým si každý představí něco jiného. 
Čtení na 17 minut

Jak vybudovat kamennou zídku – svépomocí, krok za krokem

5. 4. 2022 Jak na kámen
Suché zídky z kamene stavěli lidé v různých formách po tisíce let. Od úplně prvního pravěkého ohniště přes zídky, které plnily spíš funkci plotu nebo označení hranic pozemků, až po dnešní, ručně skládané zídky z kamene, které najdete převážně v zahradách a okolí domů. 
Čtení na 15 minut

Jak vybudovat kamennou cestu – svépomocí, krok za krokem

4. 4. 2022 Jak na kámen
Lidé používali přírodní kámen ke zpevnění chodníků a cest odjakživa a dobře věděli proč. Kámen patří k nejtradičnějším stavebním materiálům vůbec a při správné přípravě a pokládce má taková kamenná cesta prakticky neomezenou životnost a nemusíte se o ni prakticky vůbec starat.
Čtení na 7 minut

Kamenický slovníček

3. 4. 2022 Jak na kámen
Určitě to dobře znáte. S někým se bavíte na téma, které není úplně váš obor. A najednou si uvědomíte, že nerozumíte tak úplně všemu, co ten druhý říká. Nic si z toho nedělejte, nejste v tom sami.
Čtení na 8 minut

Balení, nákup a doprava kamene

2. 4. 2022 Jak na kámen
Asi se shodneme, že přírodní kámen není sortiment, který nakupujete každý den. Tedy pokud nejste kameník nebo zahradnická firma, to je potom jiná. Každopádně tento článek jsem napsal pro všechny naše zákazníky a každý v něm najde něco užitečného.
Čtení na 7 minut

Není kámen jako kámen. Proč je důležitý původ kamene i jeho dlouhodobá dostupnost?

1. 4. 2022 Jak na kámen
Co si pod tím má člověk vůbec představit? Copak není jedno, odkud se kámen bere, nebo jestli tu bude i za několik dalších let? Ukážu vám, že na tom záleží víc, než by se mohlo na první pohled zdát.

www.kamenplus.cz

Zavřít