Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v tomto článku, který startuje naši novou sérii „Sortiment pod lupou“ – pojďme na to.
V článku se dozvíte
Co je to droba a co Lulečský kámen?
Droba je jméno konkrétního druhu horniny/kamene, podobně jako třeba břidlice, vápenec nebo žula, a stejně tak i droba se dál dělí a pojmenovává třeba podle místa těžby, složení nebo barevnosti. Určitě znáte spojení „Moravská droba“ a to neznamená nic jiného než droba těžená někde na Moravě.
Jak už asi správně tušíte, Lulečský kámen je tedy droba s charakteristickým hnědo-šedým zbarvením, kterou těžíme v kamenolomu přímo u nás, v Lulči. Ano, teoreticky by se tedy tento kámen mohl klidně jmenovat i Lulečská droba. Název Lulečský kámen je už ale tak zažitý, že už mu u nás nikdo jinak neřekne.
Celé to popisuji proto, ať víte, že drobě, kterou těžíme u nás v Lulči, zkrátka říkáme také Lulečský kámen. A pro nás i pro naše zákazníky jsou to zcela zaměnitelné výrazy pro tentýž kámen. Rozumíme si, že? 🙂
Jak droba vzniká a z čeho se skládá?
Droba je jemnězrnný kámen sedimentárního původu. To znamená, že droba vznikla postupným usazováním sediment / drobných částic, které se pohybují po povrchu Země nebo v jejím podzemí.
Složení a barevnost jednotlivých vrstev droby jsou různé a mohou obsahovat zrna různých velikostí. Většinou jsou menší než 2 mm, ale v některých kusech můžete občas najít i valounky nebo malé oblázky – to vše jen odráží způsob, jakým kámen vznikal a fakt, že v místě těžby kdysi dávno tekla voda, která oblázky omlela a ty nakonec zůstaly pevnou součástí kamene.
Na celém tom „procesu usazování“ je ale zajímavé, že nejen droba, ale všechny horniny sedimentárního původu jsou velmi důležité pro pochopení historie Země. Proč? Tím, jakým způsobem vznikají, vlastně nevědomky zaznamenávají vše, co se na planetě děje – změny v klimatu, vegetaci a životním prostředí celkově. Dalo by se říct, že je to taková přírodní kronika se záznamy všeho, co se dělo v okolí konkrétního ložiska během posledních několika milionů let. Mít doma přírodní kámen tedy znamená mít doma doslova kus historie.
Celý proces těžby kamene od odpalu, přes výběr kamene v lomu až po samotné realizace, je také vidět v na našem krátkém filmu 😉
Jakou má droba barvu?
Droba obecně mívá nejčastěji šedou barvu, může být i hnědá a někdy až žlutá nebo okrová – jen výjimečně může mít droba i barvu černou. I droba u nás v Lulči bývá většinou šedá – my ale v lomu vybíráme především hnědý kámen (náš Lulečský kámen), ve kterém se i přes ruční třídění občas najde nějaký ten šedý kousek. Tato droba je barevně hezčí a mezi zákazníky velmi oblíbená.
Hnědá barva kamene je dostupná prakticky jen ve vrchních částech lomu a vybrat a vytřídit ty nejhezčí kusy nebývá vždy jednoduché. Když se rozhlédnete v kamenolomu, jsou jednotlivé vrstvy kamene rozpoznatelné na první pohled, ať už ve formě barevných rozdílů, nebo i samotného složení a struktury kamene. Barvu kamene ovlivňuje především jeho chemické složení a také to, z jaké části lomu se kámen právě těží.
Kde a jak se droba těží?
Těžba droby se obvykle provádí mechanicky, pomocí kombinace výbušnin, těžké důlní techniky a ručních strojů, které kámen rozdělí na menší kousky před drcením a tříděním. Těží se v kamenolomech buďto přímo ze země, nebo ze skalního podkladu. V závislosti na konkrétním účelu použití se droba dováží do různých oblastí České republiky a do zahraničí.
Po těžbě se droba obvykle přepravuje do zpracovatelských závodů, kde se očistí, vytřídí a upraví pro konkrétní účely. Například pro výrobu přírodního kameniva nebo štěrku se kámen strojně vytřídí a rozdrtí na menší kousky přímo v kamenolomu – jako třeba u nás v Lulči.
Ručně vybíraný stavební kámen (jako např. zídkový kámen nebo pojezdová dlažba) se zase musí pečlivě vybírat ručně, opracovávat a skládat na dřevěné palety.
Kamenné drtě z droby se drtí a třídí strojně podle velikostí (frakcí) a následně ukládají do betonových kójí u nás na prodejně, do velkoobjemových BigBagů nebo případně i rovnou na korbu nákladních aut v případech, kdy se kámen odváží rovnou k zákazníkovi.
Příklady praktického použití droby a kde načerpat inspiraci
Droba obecně je stálým a užitečným kamenem, který má široké využití nejen ve stavebním průmyslu. Naše droba (resp. Lulečský kámen) má výhodu ve své tvrdosti, typické barvě a struktuře, které z ní dělají oblíbenou volbu pro mnoho zahradních a architektonických projektů nejen v České republice, ale i v zahraničí.
Droba je odolná proti mechanickému poškození, je velmi pevná a její charakteristická struktura a barva jsou důležité vlastnosti pro mnoho různých využití, jako je například výstavba cest, chodníků, zídek, kamenných obkladů, gabionů nebo jako dekorativní prvek zahrady a okolí domu ve formě skalky, či solitéru.
Naši zákazníci si náš Lulečský kámen oblíbili právě pro jeho zemitý a přirozený vzhled, který přidává hodnotu a nadčasový vzhled jakémukoliv prostoru.
Inspiraci můžete načerpat buďto v našem katalogu, nebo si můžete otevřít detail jakéhokoliv sortimentu z droby tady na našemu webu. Téměř u každého sortimentu najdete malou fotogalerii hotových realizací, kde je kámen použitý.
Pokud uvažujete, že se pustíte do práce s kamenem sami, určitě doporučuji projít některé moje předchozí články, kde najdete návody opravdu krok za krokem – jak na stavbu kamenné cesty, kamenné zídky, skalky nebo i tipy na to, jak umisťovat solitérní kameny.
Všechny dostupné frakce droby
Droba, Lulečský kámen, je naše srdcovka. Protože kámen těžíme přímo v kamenolomu u prodejny, máme po celý rok k dispozici prakticky všechny myslitelné velikosti/frakce, a dokonce jsme schopni na přání dodat atypické tvary nebo větší množství tohoto kamene.
V naší nabídce pro vás máme po celý rok k dispozici celkem 17 různých druhů droby, Lulečského kamene, které spolu můžete libovolně kombinovat:
- Hnědá drť – Droba
- velikost 0/4 mm
- velikost 4/8 mm
- velikost 8/16 mm
- velikost 16/22 mm
- velikost 32/63 mm
- Hnědá štěpka – Droba
- velikost 0/300 mm
- Lulečské valouny – Droba
- velikost 50/150 mm
- velikost 150/300 mm
- velikost 300/900 mm
- Solitér oblý – Droba
- váha 0,5–10 t
- Solitér hranatý – Droba
- váha 0,15–10 t
- Zídkový kámen – Droba
- velikost 150/450 mm
- Zídkový kámen XL – Droba
- velikost 300/800 mm
- Zídkový kámen plochý – Droba
- velikost 150/650 mm
- Dlažba – Droba
- velikost 50/100 mm
- Pojezdová dlažba/Masivní obklad – Droba
- velikost 150/650 mm
- Lomový kámen tříděný – Droba
- velikost 150/500 mm
- velikost 50/150 mm
- Lomový kámen strojní výběr – Droba
- váha 0,15–1,3 t
- Skalkový kámen – Droba
- velikost 150/400 cm
- Speciality – Droba
- váha 0,1–2 t
- Solitér – Slepenec
- Kusový kámen – Slepenec Droba
Co z toho plyne?
Teď už víte, že když u nás na prodejně nebo webu mluvíme o drobě, jde konkrétně o náš Lulečský kámen. Resp. víte, že Lulečský kámen je jen označení konkrétního druhu droby. Také jste se dozvěděli, jak droba vůbec vzniká, jakou mívá obvykle barvu a proč, kde a jak se těží a jak se nejčastěji používá, včetně výpisu veškerého sortimentu z naší droby.
Jako vždy musím ale zdůraznit, že nic nepředčí osobní kontakt s kamenem i lidmi, kteří ho prodávají – určitě se tedy přijeďte podívat k nám na prodejnu 😉