Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Vážení zákazníci, od pondělí 4. 11. 2024 budeme měnit otevírací dobu a to tak, že bude otevřeno od 7:00 do 16:00 hodin. Tak se stavte, těšíme se na vás.

Sortiment pod lupou – Vápenec

Na první pohled nenápadný, jeden by řekl, až obyčejný kámen. Vápenec je ale cokoliv, jen ne obyčejný. Tento kámen je všestranný, neocenitelný přírodní zdroj, který doslova utvářel náš svět. A kromě jeho využití jako okrasný a stavební kámen je dodnes klíčovou součástí různých průmyslových odvětví, od stavebnictví, zemědělství až po výrobu a lékařství. Nevěříte? 
  1. Sortiment pod lupou – Droba, Lulečský kámen
  2. Sortiment pod lupou – Břidlice
  3. Sortiment pod lupou – Krystalický dolomit
  4. Sortiment pod lupou – Porfyr
  5. Sortiment pod lupou – Vápenec
  6. Sortiment pod lupou – Andezit
  7. Sortiment pod lupou – Žula

Když si uděláte pár minut času na čtení, dozvíte se o vápenci spoustu zajímavého. Článek navazuje na předchozí článek o Porfyru. Jste připraveni? Jdeme na to.

Jak vápenec vzniká a z čeho se skládá?

Na úvod si opět neodpustím trochu chemie a více technických údajů o vápenci: je to jemnozrnná sedimentární hornina, která se skládá především z minerálů kalcitu a aragonitu, což jsou různé krystalické formy uhličitanu vápenatého.

Vápenec ale není jen obyčejná usazená hornina – vzniká totiž z velké části z tvrdých zbytků živých tvorů. Ano, čtete správně, na vzniku vápence se významně podílejí schránky nebo kosterní struktury tvořené vápníkem.

Každá vrstva vápence tak vypráví příběh organismů, jimž se v daném prostředí kdysi dávno dařilo. Vápenec si dává na čas a formuje se postupně i miliony let z usazenin písku, mušlí a bahna, které za sebou zanechávají jezera a oceány.

Protože většina vápenců vznikla právě v mělkých mořských prostředích, obsahuje často i zkameněliny, jež vědcům poskytují cenné informace o dávných prostředích a vývoji života.

Jakou má vápenec barvu?

Vápenec může mít, podobně jako je to u většiny hornin, různé barvy v závislosti na příměsích a podmínkách svého vzniku.

I když může mít vápenec různou barvu, nejčastěji světlejších odstínů, ten náš je takto krásně šedo-béžový.

Můžete ho najít v celé škále různých barev, jako je žlutá, hnědá, šedá, černá, a dokonce i modrá nebo červená. Tyto barvy bývají způsobené přítomností dalších příměsí, jako je křemen, dolomit, jíl nebo třeba i oxidy železa.

I když může mít vápenec různou barvu, nejčastěji světlejších odstínů – ten náš je takto krásně šedo-béžový.

I když může mít vápenec různou barvu, nejčastěji světlejších odstínů – ten náš je takto krásně šedo-béžový.

Jeho základní, resp. nejčastější barva je ale bílá, případně může být také více přírodní, zemitá, béžová nebo šedá. Právě tyto dvě barvy mu dodávají spíše neutrální vzhled a tento vápenec se tak dá kombinovat téměř s jakýmkoliv dalším druhem kamene nebo jiného materiálu. Jak už asi tušíte, přesně tento druh šedo-béžového vápence najdete v naší nabídce.

Víte, proč mají vápencové skály a jeskyně zvrásněný povrch?

Vápenec je totiž relativně snadno rozpustný ve vodě a ta jej postupně narušuje pomocí oxidu uhličitého. Znáte přísloví tichá voda břehy mele? Tak nějak podobně je to i s vápencem a vodou. Když dáte této dvojici dostatek času a vodu ještě ideálně do pohybu, dokáže voda vápenec narušit nejen povrchově, ale dokonce ho i tvarovat. Určitě nemusím představovat vápencové jeskyně, které vznikají téměř výhradně dlouhodobým působením podzemní vody.

Nemusíte se ale bát, že by se vám vápenec, který si u nás koupíte, rozpustil po prvním dešti 🙂 Na okem pozorovatelné změny v jeho povrchu byste si museli počkat stovky let. A kdybyste chtěli sledovat změnu samotného tvaru vápencového kamene, počkali byste si i tisíce let a více.

Vytvoření takové vápencové jeskyně může zabrat od deseti tisíců až po miliony let. V České republice máme těchto unikátních jeskyní celou řadu – ty vyloženě vápencové jsou, kromě jiných, například tyto:

  • Amatérská jeskyně,
  • Koněpruské jeskyně,
  • Mladečské jeskyně,
  • Punkevní jeskyně,
  • Jeskyně Výpustek.

Tipy na výlet

Pokud máte rádi jeskyně nebo se chcete třeba jen zchladit během parných letních dnů, mrkněte na oficiální web Správy jeskyní České republiky, kde najdete nejen otevírací dobu všech našich veřejně přístupných jeskyní, ale také bližší informace o jejich původu atp.

Jestli vám podzemní prostory nedělají dobře a procházíte se raději na čerstvém vzduchu, můžete navštívit krásný vápencový lom (kde se už ale vápenec dávno netěží) nazývaný Velká Amerika, který najdete u obce Mořina, asi osm kilometrů za Prahou. Pro svůj unikátní vzhled se mu říká i „Grand Canyon České republiky“.

Pohled na zatopený vápencový lom "Velká Amerika", foto od Eugene Uhanov.

Pohled na zatopený vápencový lom „Velká Amerika“, foto od Eugene Uhanov.

Kde a jak se vápenec těží?

Teď už ale zpět k samotnému vápenci. Vápenec se těží velmi podobně jako jiné horniny a většina vápence se získává odstřelováním. Do skalní stěny se vyvrtají otvory, jež se naplní výbušninami. Uvolněné kameny po odstřelu potom vyzvedávají obrovské bagry a nakládají do sklápěčů, které je přepravují k drtičkám a dalšímu třídění.

Vápenec se potom zpracovává a dál třídí na širokou škálu různých velikostí podle typu dalšího použití. Větší kusy horniny se tzv. kalcinují (to je vysokoteplotní proces, ve kterém se jeden tuhý materiál odloučí na výrobu plynu, zatímco druhý vytvoří tuhou látku) v šachtových pecích a menší jdou do rotačních pecí. Některé vybrané frakce se potom používají i jako kamenivo pro stavbu silnic nebo se dál melou na vápencový prášek.

Využití vápence z oblasti Českého krasu má historii trvající minimálně 4000 let, ale k první klasické těžbě došlo pravděpodobně v 9. století na hradišti Butovice v Prokopském údolí. Masivnější rozvoj těžby nastal až kolem roku 1890.

Průmyslově, tedy ve velkém a pravidelně, se u nás vápenec těží někdy od počátku 20. století, kdy vznikla řada dolů. Jednou z nejvýznamnějších lokalit byla oblast Štramberka. V současné době je v této oblasti činný pouze jeden lom, a to Kotouč.

Asi největším vápencovým lomem u nás a také jedním z nejrozsáhlejších v Evropě je lom Čertovy schody v Českém krasu, kde se ročně vyprodukuje přibližně 1,7 mil. tun vápence.

Příklady praktického použití vápence

Vápenec je velmi všestranná hornina, která si našla cestu do různých aspektů našeho života. A i když to možná není na první pohled patrné, najdete ho doslova všude kolem nás.

Vápenec je například naprosto nezbytný pro stavebnictví, kde ho znáte nejen jako kámen, z něhož sochaři vytváří krásné sochy, architekti navrhují dlažby nebo schodišťové stupně.

Z vápence se totiž vyrábí klíčový stavební materiál – tzv. Portlandský cement, což je základní složka betonu. Od nepaměti se používá k výrobě vápna, které slouží nejen jako složka malty, ale také k činění kůží, bělení, výrobě skla, v lékařství atp.

V zemědělství (a opět i ve stavebnictví) se vápno používá k neutralizaci kyselosti půdy a uvolnění základních půdních minerálů.

Ocelářský průmysl používá vápenec k absorbování a odstraňování nečistot během výrobních procesů a drcený vápenec se využívá k rafinaci a tavení kovů.

Vápenec dokáže čistit vodu a pomletý na menší částečky tvoří malé filtrační kameny, které lze použít v kanalizačních systémech k filtrování a čištění odpadních vod.

Z vápence se také vyrábí výživové doplňky pro zvířata, například pro kuřata a dojnice ke zvýšení hladiny vápníku.

Práškový vápenec se používá k výrobě tzv. důlního bezpečnostního prachu, jenž se používá v místech, kde hrozí nebezpečí výbuchu uhelného prachu.

To ale není vše, vápenec má mnoho dalších využití. Od údržby golfových hřišť a výroby zubní pasty, léků až třeba po kontrolu znečištění ovzduší.

Vápenec má opravdu širokou škálu aplikací a dnes už je pro nás prakticky nepostradatelný.

Všechny dostupné frakce vápence

Z vápence pro vás máme připravené 3 různé produkty, v různých variantách a velikostech. Vápenec je tak trochu samostatná jednotka – i když se dá kombinovat s jinými druhy kamene, nejlépe vypadá, když zkombinujete pouze různé velikosti vápence. My pro vás máme připravené tyto velikosti:

Co z toho plyne?

Dozvěděli jste se, že vápenec je fascinující přírodní kámen s bohatou historií a opravdu všestranným využitím. Vzniká po miliony let z pozůstatků mořských organismů a můžete ho najít v různých barvách v závislosti na obsahu minerálů. Dnes se vápenec používá v různých průmyslových odvětvích, od stavebnictví a zemědělství až po výrobu léků.

Náš, šedo-béžový vápenec, je díky své neutrální barvě a unikátní povrchové struktuře možné použít buďto pouze jako samostatnou horninu, tedy v kombinaci různých velikostí – od drtí přes kusový kámen až po solitéry, anebo ho můžete kombinovat s ostatními druhy kamene.

Uvažujete, že byste si vápenec vybrali pro vaši realizaci? Chtěli byste si ho prohlédnout zblízka a ideálně vzít i do ruky? Přijeďte se podívat k nám na prodejnu!

Sdílet článek:

Podobné články

Čtení na 6 minut

Pytlovaný kámen – nově dostupný i mimo naši prodejnu

30. 1. 2024 Novinky, Sortiment
Jsou chvíle, kdy je potřeba přemístit kamennou drť nebo oblázky do nějakého hůře přístupného místa, odsypat jen určité množství a ideálně jen přesně tam, kde je to potřeba. Někdo si chce zase kámen odvézt svépomocí, tak říkajíc „na zkoušku“, nebo na nějakou menší realizaci a nechce si u toho zbytečně znečistit nákladový prostor svého osobního auta.
Čtení na 13 minut

Sortiment pod lupou – Žula

21. 11. 2023 Sortiment
Náš mini seriál „Sortiment pod lupou“ se pomalu chýlí ke konci a posledním článkem (tedy alespoň pro letošek) bude následující článek o žule. Dozvíte se, jak žula vzniká, z čeho se skládá, kde a jak se těží a také proč je stále oblíbená nejen jako stavební materiál, ale také vám popíšu její využití v dnešním průmyslu, a dokonce i ve sportu.
Čtení na 9 minut

Sortiment pod lupou – Andezit

7. 11. 2023 Sortiment
Dnes vám představím další kámen s velmi zajímavou historií a původem – andezit. Společně prozkoumáme, jak andezit vzniká, z čeho se skládá, nejčastější škálu barev, v nichž ho můžete v přírodě najít, kde a jak se těží. A jako vždy nezapomenu popsat i jeho praktické využití, které v případě andezitu přesahuje pouhou estetiku. 
Čtení na 9 minut

Sortiment pod lupou – Porfyr

12. 7. 2023 Sortiment
Dnes se pod pomyslnou lupou podíváme na velmi tvrdý, plochý a přitom často relativně tenký kámen s fascinující a dlouhou historií – porfyr. V článku se dozvíte nejen jak vlastně porfyr vzniká, ale také kam až sahá jeho dlouhá historie, kde a jak se těží nebo co všechno z něj lze postavit.
Čtení na 8 minut

Sortiment pod lupou – Krystalický dolomit

11. 6. 2023 Sortiment
Dolomit, resp. krystalický dolomit je nejen kámen atraktivního vzhledu, tvořený doslova krystaly, ale má také široké použití ve stavebnictví, chemickém průmyslu a dokonce v zemědělství. Tento velmi tvrdý, trvanlivý kámen, může být jako jeden z mála dokonce i částečně průhledný. A víte vůbec, jak a kdy dostal své jméno?
Čtení na 8 minut

Sortiment pod lupou – Břidlice

25. 4. 2023 Sortiment
Historicky se břidlice používá už tisíce let. Nejčastěji jako stavební kámen při stavbě zdí, budov, jako krytina střech nebo také jako obklad a dlažba. Toto typické použití asi nikoho nepřekvapí. Věděli jste ale, že se na břidlici psalo ve školách, že dodnes pomáhá brousit ruční nástroje, nebo že hrála důležitou roli při rozvoji elektrotechniky?
Čtení na 12 minut

Sortiment pod lupou – Droba, Lulečský kámen

16. 1. 2023 Sortiment
Tato hnědo-šedá droba, kterou těžíme u nás v Lulči, je naším nejoblíbenějším a nejprodávanějším druhem kamene. Jak ale vůbec tato hornina vznikla, kde a jak se těží a jaké má nejčastější využití? Je správné pojmenování droba, nebo Lulečský kámen?
Porfyrový kamenolom Čtení na 8 minut

V italském porfyrovém lomu aneb cesta tam a zase zpátky

6. 8. 2022 Sortiment
Slunce se pomalu začíná objevovat nad obzorem a nám zbývá pořád víc jak 8 hodin cesty. Je 23. února, brzo ráno, a venku je jen něco kolem osmi stupňů. Sedím v autě s mým kamarádem Honzou a společně sledujeme navigaci, která nás neomylně vede směrem na jih. Naším cílem je Itálie a místní porfyrové kamenolomy.

www.kamenplus.cz

Zavřít