Když budu dál mluvit o „dolomitu“, informace platí bezezbytku i pro „krystalický dolomit“, což je jen název používaný pro konkrétní druh dolomitu, který je tvořený převážně krystaly.
Další zajímavé informace o tomto druhu kamene najdete v tomto článku, který navazuje na předchozí článek o Břidlici. Chcete se dozvědět víc? Pojďme na to.
Co v článku najdete?
Jak dolomit vzniká a z čeho se skládá?
Nejčastěji dolomit vzniká tzv. dolomitizací usazených vápenců – to je proces, při němž se vápencové horniny postupně mění na dolomit. Jde o moment, kdy se do vápencových hornin dostane dostatek hořčíku a dalších chemických prvků, které reagují s vápencem a přemění ho na dolomit. Hodně zjednodušeně řečeno, je to jakýsi „upgrade“ vápence na dolomit 🙂 Tím vznikne nová hornina, která obsahuje z větší části nově vzniklý minerál, dolomit.
To ale není jediný způsob, protože dolomit může vzniknout i postupným usazováním v tzv. hypersalinním vodním prostředí – to zase není nadávka, ale odborné pojmenování místa s velmi slanou vodou, resp. voda nebo její okolí, které je mnohem slanější než obvykle.
Samotná hornina dolomit je tvořená z více než 90 % minerálem dolomitem, a proto ji označujeme jako tzv. monominerální horninu. Zní to možná komplikovaně, je to ale jen geologický termín, který se používá pro jakoukoliv horninu tvořenou převážně jedním druhem minerálu.
Krystalický dolomit může obsahovat také kalcit, křemen nebo jiné nerosty. Obvykle ale neobsahuje víc než 10 % kalcitu. Existují i tzv. krystalické vápence, které obsahují i více jak 95 % kalcitu a to už je v podstatě mramor. Ale dost už chemie a pojďme se podívat, jak dolomit vypadá.
Jakou barvu má dolomit?
Dolomit může mít různé barvy, včetně bezbarvé, bílé, růžové, žlutavé, načervenalé, hnědavé, šedé až černé. Krystalický dolomit mívá nejčastěji světlou bílou barvu, s růžovo-šedým žíháním.
Další zvláštní věc na dolomitu je, že může mít opravdu velmi výrazné barvy. Například v Kongu se našel dolomit, který byl bohatý na kobalt a měl krásnou, sytě růžovou barvu. Ve Španělsku je ložisko dolomitu, který je úplně průhledný a prakticky bezbarvý, což nebývá až tak obvyklé.
Zkrátka krystalický dolomit může mít celou škálu různých barev, a dokonce může být částečně, nebo i zcela průhledný. Jeho unikátní barevnost a krystalická struktura je to, proč je pro nás tak zajímavým a atraktivním.
Kde a jak se dolomit těží?
Dolomit se těží v různých částech světa, včetně Evropy. Zde je jedním z největších producentů dolomitu Itálie, obrovské ložisko se nachází konkrétně v oblasti Dolomity. (Kdo by to byl řekl, že?)
U nás, v České republice, se dolomit těží například v lomu Čertovy schody, v blízkosti Koněpruských jeskyní, kde se těží také vápenec.
Těžba dolomitu probíhá tzv. otevřeným způsobem, kdy se hornina odebírá z povrchu země. To zahrnuje několik kroků, včetně odstraňování vegetace a půdy, vrtání a trhání horniny a nakonec přepravy dolomitu na místo, kde se zpracovává.
Dolomit jako hornina dostal jméno podle francouzského mineraloga a geologa Déodat Gratet de Dolomieu. Ten popsal tuto nově nalezenou vápenatou usazenou horninu koncem 18. století, při zkoumání italských Alp v severní Itálii. Ano, nakonec i celá část Alp dostala název Dolomity, také podle jména tohoto vědce.
Příklady praktického použití dolomitu
Pro nás je samozřejmě na prvním místě využití dolomitu, resp. krystalického dolomitu, jako okrasný přírodní kámen. Bílá i růžová drť z této horniny se dá kombinovat nejen se solitéry z krystalického dolomitu, ale také s vápencem nebo jinými druhy kamene.
Možná by vás ale ani nenapadlo, že když se podíváte na budovy a silnice kolem sebe, velká část z nich vlastně obsahuje také dolomit. Tento kámen je totiž velmi tvrdý, odolný, a proto je ideálním materiálem pro výstavbu. Používá se proto ve stavebnictví jako štěrk, který se smíchá s betonem, nebo jako podkladový materiál, jenž dává budovám a silnicím jejich pevné základy.
Dolomit hraje také klíčovou roli v průmyslu, který vyrábí železo a ocel. V metalurgii se dolomit používá jako takzvaný „flux“, což je látka, která pomáhá odstraňovat nečistoty během výrobního procesu. Takže díky dolomitu je vlastně ocel a železo, které najdete
v autech, budovách i různých spotřebičích, čistší a silnější.
V chemickém průmyslu se používá k výrobě různých chemikálií, včetně hořčíku a hořečnatých solí. Tyto chemikálie se potom používají v mnoha dalších průmyslových odvětvích a produktech, od léků až po kosmetiku.
Dolomit zná dobře také každý zemědělec. Používá se jako půdní doplněk, který zlepšuje pH půdy a dodává jí důležité živiny, jako je vápník a hořčík.
Dolomit se také používá k ošetření odpadních vod a ke snížení emisí skleníkových plynů.
Docela dost užitečný kámen, že?
Kde načerpat inspiraci?
Realizace z krystalického dolomitu můžete najít v našem katalogu „Od inspirace k realizaci“ a další fotografie hotových realizací najdete jako vždy přímo u konkrétního sortimentu z krystalického dolomitu tady na webu.
Všechny dostupné frakce krystalického dolomitu
V naší nabídce najdete krystalický dolomit jako 4 různé produkty, celkem v 10 variantách. A na tom se už stavět dá 🙂
Když si k tomu ještě přičtete možnost kombinovat dolomit s vápencem nebo jiným druhem kamene, možností jak tento krásný kámen zakomponovat do vaší realizace, je opravdu hodně.
- Krystalický dolomit – Růžová drť
- velikost 4/8 mm
- velikost 8/16 mm
- velikost 16/32 mm
- (dostupné také v praktických 25kg pytlích)
- Krystalický dolomit – Bílá drť
- velikost 8/16 mm
- velikost 8/32 mm
- (dostupné také v praktických 25kg pytlích)
- Krystalický dolomit – Solitér
- velikost 0,15 – 5 t
- Krystalický dolomit – Kusový kámen
- velikost 50/100 mm
- velikost 100/200 mm
- velikost 200/300 mm
- velikost 300/600 mm
Co z toho plyne?
Společně jsme zjistili, že dolomit není jen „ten pěkný kámen v předzahrádce“, ale že ho můžete najít téměř všude kolem nás, že pomáhá ve stavebnictví, průmyslu i zemědělství.
Krystalický dolomit vypadá skvěle nejen v zahradách, u travnatých ploch, ale také u jezírek, solitérů, skalních zahrad nebo gabionů.
Přijeďte se podívat a prohlédněte si ho zblízka. Pokud teď nemáte čas nebo možnost přijet osobně, můžete si nově stáhnout velikosti a fotografie téměř všech našich kamenů. Krystalický dolomit ale máme, stejně jako zbytek našeho sortimentu, trvale skladem u nás na prodejně v Lulči.