Pokud vás porfyr zaujal a chcete se o tomto zvláštním druhu kamene dozvědět víc, určitě věnujte pár minut čtení tohoto článku, který plynule navazuje na předchozí článek o Krystalickém dolomitu. Připraveni? Pojďme na to.
Co v článku najdete?
Jak porfyr vzniká a z čeho se skládá?
Jméno tohoto kamene pochází z řeckého „πορφύρα“ (porphyreos), což znamená „purpurová“ nebo „fialová“ a v antickém Řecku to byl dokonce jeden z nejtvrdších známých kamenů vůbec.
Porfyr se řadí mezi tzv. magmatické horniny s unikátní strukturou a zvláštním způsobem, jakým vzniká. Nejen že si dává tak trochu na čas, ale celý proces jeho vzniku se dělí na dvě samostatné části.
V první fázi se magma jen velmi pozvolna ochlazuje hluboko v zemské kůře, kde vytváří větší krystaly. Tomuto procesu se odborně říká frakční krystalizace. Během této fáze se začnou v nově vytvořeném magmatu krystalizovat minerály (tzv. fenokrystaly), které bývají nejčastěji tvořené živcem nebo křemenem.
Když potom sopka vyvrhne magma, nově vznikající hornina stoupá rychle k povrchu, kde se ochladí. A to je právě chvíle, kdy se vytváří menší zrna. Ostatně když se podíváte na porfyr z blízka, jeho struktura tvořená kombinací menších a větších krystalů je vidět i pouhým zrakem.
Porfyr je svým složením hodně podobný žule. Na rozdíl od běžných žul ale obsahuje větší, světlé krystaly křemene.
Jakou má porfyr barvu?
Porfyr se vyskytuje v opravdu velmi různých barevných variantách. Tajemství jeho rozmanité barevnosti a struktury leží v jeho minerálním složení a rozdílném obsahu kovů v magmatu, ze kterého vzniká – a že těch barevných odstínů není málo: od odstínů šedé, růžové, fialové, hnědé až třeba po červenou. Navíc u každé z těchto barev můžete najít unikátní a neustále se měnící vzory.
Při vhodně zvoleném odstínu/druhu porfyru se tak dá tento velmi tvrdý kámen dobře kombinovat s jinými druhy kamene, které mají podobnou barvu a strukturu, ale nejsou třeba tak pevné a rovné jako porfyr.
Konkrétně italský porfyr, který nabízíme my, má spíše červeno-šedou barvu a rozumí si nejen s naší hnědo-šedou drobou z Lulče, ale i třeba se žulou a ostatním sortimentem.
Kde a jak se porfyr těží?
Ložiska porfyru najdete, stejně jako jiné druhy kamene, na nejrůznějších místech všude po světě. Asi největším ložiskem porfyru na světě je důl Escondida v Chile, který je zároveň největším producentem mědi a řady dalších minerálů. Na porfyr ale narazíte i v Americe, Tichomoří, nebo dokonce na Šalamounových ostrovech.
Proces těžby porfyru se liší podle toho, jak moc jsou části této horniny zvětralé. Nás ale zajímá především způsob těžby porfyru, který pro vás vozíme ze severní Itálie.
Itálie je porfyrem vyhlášená už od dob císařského Říma, kdy byl tento kámen považován za nejprestižnější materiál používaný pro sloupy, vázy a další dekorativní prvky. Zvláště ceněný byl právě červený porfyr, kterému se říkalo „císařský“.
Římané také věřili, že porfyr přináší štěstí. Dokonce vznikl termín „porfirogenito“, což znamená „narozený v purpurovém“ nebo také „narozený v místnosti obložené porfyrem“.
V Itálii se porfyr těží zejména v provincii Trento, v oblasti údolí Cembra a okolí. Na rozdíl od způsobu těžby jiných hornin, které probíhají pod zemí, je tamní těžba porfyru záležitostí pod širým nebem.
Kdysi se v Italských kamenolomech porfyr odděloval od stěny ručně, pomocí dřevěných nebo kovových pák, dnes už při těžbě pomáhají pneumatická kladiva a těžká technika, ale chlapi v lomu se i tak pořádně zapotí 😉
Každopádně těžba porfyru vyžaduje velkou zručnost, přesnost, trpělivost a zkušenosti. Vytěžené kusy kamene se třídí ručně přímo v lomu, kde se také dál zpracovají, formátují a třeba leští, nebo dokonce mění barvu kamene pomocí opalování.
Popisovat tady, jak to v takovém porfyrovém kamenolomu vypadá, by bylo nošením kamene do lomu – v kamenolomech, ze kterých kámen dovážíme, jsme totiž byli osobně. A pokud vás zajímají další detaily, mrkněte na článek „V italském porfyrovém lomu aneb cesta tam a zase zpátky“.
Příklady praktického použití porfyru
I dnes je porfyr velmi žádaný a atraktivní materiál. Díky jeho dobré podélné dělitelnosti a zároveň velké tvrdosti se přirozeně štípe na velké, ale relativně tenké desky kamene, které lze potom využít na nejrůznější aplikace nejen v zahradě a okolí domu, ale i v interiéru.
Porfyr je tak velmi populární pro nejrůznější stavby z přírodního kamene. Jeho bohatá historie a velká tvrdost a trvanlivost z něj dělají ideální materiál pro stavbu cest, chodníků, zídek z kamene, nebo dokonce jako solitér.
Protože porfyr je krásně rovný, můžete ho použít stejně dobře jako dlažbu kolem domu, ale také jako masivní zahradní nábytek, který nemusíte nikdy natírat nebo schovávat před deštěm, nebo můžete použít masivní kus rovného porfyru jako luxusní kuchyňskou desku ve vaší kuchyni.
Když použijete přírodní neleštěný porfyr jako dlažbu, má přirozeně protiskluzové vlastnosti a je to tedy ideální materiál k dláždění kolem jezírek, rybníčků nebo i bazénů, které tak budou rázem o něco bezpečnější.
Každopádně ať už budete z porfyru stavět cokoliv, vždy dodá realizaci nádech starobylého luxusu a je všestrannou a trvanlivou volbou, které určitě nebudete litovat.
Kde načerpat inspiraci?
V našem katalogu „Od inspirace k realizaci“ najdete realizace, ve kterých hraje porfyr důležitou roli. A další fotografie hotových realizací najdete jako vždy přímo u konkrétního sortimentu z porfyru přímo tady na našem webu.
Všechny dostupné frakce porfyru
Porfyr pro vás dovážíme přímo z italských kamenolomů jako 4 různé produkty, v celkem 6 variantách, a samozřejmě nesmíme zapomenout na možnost kombinovat tento kámen s jinými druhy kamenů v naší nabídce.
- Porfyr – Dlažba
- velikost 50/450 mm
- Porfyr – Zídkový kámen plochý
- velikost 60/100 mm
- velikost 150/250 mm
- Porfyr – Šlapáky
- velikost 300/800 mm
- velikost 800/1500 mm
- Porfyr – Solitér
- velikost 0,5 – 5 t
Protože porfyr pro vás dovážíme přímo z italských kamenolomů, můžeme vám na přání objednat kromě těchto standardních formátů i porfyr atypických rozměrů a nestandardních úprav jako například: řezaný, štípaný, krajníky, dlažby, kostky, atp.
Co z toho plyne?
Porfyr je kámen, který lidi uchvacuje už od dob starověku a je neméně populární i dnes. Jeho červeno-šedá barva z něj potom dělá ideálního kandidáta na kombinace se zbytkem našeho sortimentu. Způsob, jakým vzniká, jeho bohatá historie a rozmanitá barevnost, to jsou prvky, které dávají porfyru jeho jedinečné vlastnosti a dělají z něj jeden z nejvyhledávanějších a atraktivních přírodních kamenů na světě.
Naši pravidelní čtenáři a odběratelé už to asi vědí, ale pro jistotu ještě připomínám, že i u sortimentu z porfyru si teď můžete stáhnout porovnání velikostí a detailní fotografie 😉
O porfyru jste se dnes dozvěděli opravdu hodně, musím ale článek jako vždy ukončit s tím, že nejlépe uděláte, když se na tento kámen přijedete podívat osobně k nám do Lulče.