V předchozích částech našeho seriálu jsme si postupně řekli o historii těžby kamene, pak také o tom, jak probíhají hromadné odstřely, a v posledním díle jsme dokonce detailně popsali ruční výběr kamene. Pokud jste některý z předchozích článků nečetli, určitě se k nim ještě vraťte. Najdete v nich totiž spoustu zajímavých informací.
Dnes si tedy ukážeme nejen to, jak promyslet nákup a dopravu kamene tak, aby vše proběhlo hladce, ale také jaká jsou nejčastější úskalí a přehled toho, jaké možnosti vůbec existují. Dopravu kamene plánujeme pro naše zákazníky vždy individuálně a teoreticky se s ní vůbec nemusíte trápit.
Pokud vás tedy zajímají důležitá fakta, která s dopravou kamene souvisejí, a chcete se dozvědět nějaké tipy k dopravě přírodního kamene – to nejdůležitější jsem pro vás shrnul v následujícím textu.
Co v článku najdete?
Jaké druhy dopravy kamene nabízíme
Nebudu vás zatěžovat popisem historie dopravy kamene (i když by to bylo určitě zajímavé – možná na to dojde jindy, v jiném článku). Dnes zkusím přejít rovnou k praktickým metodám dopravy kamene, které používáme pro transport přímo k zákazníkům my, kamenplus.cz.
Přírodní kámen se po světě převáží všelijak: od přepravy lodí, leteckou dopravou (i když to asi jen výjimečně), železnicí až po tradiční nákladní dopravu auty – a přesně tak dovážíme kámen k našim zákazníkům i my. Jaké jsou tedy hlavní možnosti dopravy kamene, které nabízíme?
- Doprava kamene nákladním autem
- Vlastní doprava, odvoz kamene svépomocí
Váháte, kterou variantu zvolit? Každá má své pro a proti a také záleží na tom, jaké množství kamene budete chtít odvézt, v jakém balení atp. Abych vám pomohl si lépe vybrat, sepsal jsem to nejdůležitější o každé z těchto variant v další části článku. Pojďme na to.
Doprava kamene nákladním autem
Kámen můžete koupit osobně (u nás na prodejně), případně i na dálku (e-mailem/telefonicky) a doveze vám ho potom určité nákladní auto. Vy si nemusíte lámat hlavu s tím, jaký zvolit druh auta, dopravce nebo i balení – vše zařídíme za vás.
Co je potřeba zdůraznit, dopravu pro naše zákazníky zajišťujeme jako službu navíc a snažíme se najít vždy co nejekonomičtější variantu tak, abyste nemuseli za dopravu platit víc, než je nutné. Přeprava kamene je tak trochu jiná liga a krom samotné váhy nákladu a délky trasy se do ceny promítá i následná manipulace/složení nákladu.
Jak už jsem ale říkal, my se našim zákazníkům snažíme ušetřit každou korunu, a tak třeba naložení kamene je kompletně v naší režii a nijak ho nepromítáme do ceny dopravy, byť jde často o práci i na několik hodin (u větších objednávek), která zaměstná lidi i těžkou techniku.
Naši dopravu využívá každoročně více a více zákazníků. Odpadnou vám tak jakékoliv starosti s nakládkou, transportem i vyložením kamene. Průměrná dodací doba kamene, který je skladem, bývá v řádu dní, maximálně týden od data objednání.
Rozhodli jste se nechat si kámen dovézt nebo alespoň nechat nacenit, kolik by doprava stála? Skvělé! Ale ještě před tím, než vám budeme moct připravit nabídku, je dobré být připravený a znát odpověď na tyto nejdůležitější otázky:
- Jaký druh kamene a formu balení objednáváte?
- Jaké bude celkové množství kamene?
- Kam přesně kámen povezeme?
V následující části článku pro vás zkusím jednotlivé body vysvětlit více detailně a ke každému přidat tipy, které pomohou vám i nám s naplánováním ideální dopravy a bezproblémovou vykládkou.
1. Druh kamene a forma balení
Prvním rozhodujícím faktorem je samozřejmě druh a forma kamene, který si objednáte. Například kamenná dlažba, zídkový kámen, nebo vlastně jakýkoliv jiný stavební kámen, budou většinou na paletách a ty se skládají nejčastěji hydraulickou rukou.
Jiná situace ale nastává, když chcete dovézt například kamennou drť, písek nebo třeba oblázky. Pokud si necháte sypký materiál naplnit do Big Bagů, mohou jet na stejném autě s paletami. Na složení Big Bagů je už ale opět potřeba hydraulická ruka.
No a když bude sypký materiál přímo na korbě auta, máte prakticky jedinou možnost – nechat si kamennou drť, písek nebo oblázky vysypat. Neřešíte potom obaly, ani samotné skládání materiálu, je ale nutné počítat s tím, že kámen potom musíte dodatečně nějak přesunout – většinou ručně kolečky nebo malým nakladačem či bagrem.
Pokud vás zajímá, jaká nákladní auta využíváme pro dopravu našeho kamene nejčastěji, mrkněte na stránku doprava, kde najdete orientační seznam nákladních aut, která používáme nejčastěji – ve skutečnosti ale vybíráme vždy z několika desítek vozů.
- Volně ložený/vysypaný kámen
Ten se na místě „jen“ vysype. Je to relativně bez starostí a také bez obalů. Ale kamenná drť se zase může následně smísit s okolní zeminou, listím atp., proto je dobré kámen složit na zpevněnou plochu (asfalt nebo třeba i zámková dlažba jsou ideální). Také je nutné počítat s tím, že materiál se vysype na jednou velkou hromadu, která zabere nějaký prostor. - Kámen naplněný v Big Bagu
Big Bagy, velkoobjemové vaky, unesou až 1,5 tuny oblázků či dekorační drtě (ty se do nich plní nejčastěji, jsme ale schopni je naplnit také technickou stavební drtí nebo pískem) a kámen je v nich jako v bavlnce. Tyto velkoobjemové vaky mají velká ucha, za která se dají zvednout a přesouvat, třeba pomocí bagru. Také se dají dole rozvázat a celý kamenný obsah se tak dá najednou vysypat přesně na jedno místo. Nevýhodou Big Bagů je, že ruční odebírání z nich je velmi nepohodlné a je nutné být opatrný, aby se při tom vak neprotrhnul nebo jinak nepoškodil a nepřišli jste tak o zálohu. - Kámen na paletách
Většina stavebního kamene je už připravená a zabalená na samostatných paletách a váží kolem tuny. Váha palet s dlažbou a šlapáky se liší podle druhu kamene a druhu sortimentu, váží obvykle od cca 600 kg do 2 tun. Kámen je „svázaný“ tzv. smršťovací fólií a dá se tak také dodatečně strojně přesouvat těžkou technikou.
TIP k balení: Promyslete si tedy dopředu, jakou formu balení byste preferovali – pokud si nebudete jisti, s výběrem vám poradíme! Některé druhy kamene jsou dostupné jen na paletách, některé ale lze přepravovat více způsoby a každá forma balení má své pro a proti. Podle druhu balení se automaticky odvíjí druh složení/vykládky, např. volně ložený kámen se dá jen vysypat z korby a třeba palety nebo Big Bagy je zas nutné vždy vykládat hydraulickou rukou atp.
2. Celkové množství kamene
Dopravu je nutné volit také s ohledem na množství převáženého kamene. Některé menší zakázky (obvykle volně ložený materiál) rozvážíme pro naše zákazníky menším autem se sklopnou korbou – obvykle 70 km v okolí Lulče.
Jinak objednávky samozřejmě vozíme auty našich smluvních dopravců po celé České republice, i do zahraničí.
Většinu objednávek, případně projekty ve vzdálenějších částech naší republiky, je ale nutné vozit nákladními auty. Ta uvezou i několik desítek tun materiálu a disponují adekvátní technikou, která umožní bezpečné složení kamene u vás doma nebo v místě stavby.
TIP k množství kamene: Nejlepší je, když nám řeknete, kolik jakého materiálu celkem potřebujete, jak s ním potom budete chtít na místě manipulovat, a popíšete místo, kde by se měl materiál složit. My už pro vás navrhneme tu nejlepší formu balení a samozřejmě vhodnou dopravu na míru.
3. Kam přesně kámen povezeme
Musíme znát nejen přesnou adresu místa, kam kámen povezeme, aby se dala vypočítat celková cena za km, ale také podmínky v místě vykládky. Například takový návěs s paletami kamene váží často v součtu i několik desítek tun a může být i několik desítek metrů dlouhý. Nákladní auta mohou mít šířku 2,5 m, výšku 4,1 m a délku 20–25 metrů. Řidiči jsou zkušení, vše má ale své limity a musíte si být jisti, že bude možné kámen bezpečně dovézt až na místo.
Místo vykládky proto nemůže být v příliš prudkém svahu, cesta musí být dostatečně široká, do cesty nesmí zasahovat stromy a také musí existovat možnost, aby se mohl řidič v místě s autem někde otočit.
V neposlední řadě musíme zvážit, kdy a za jakého počasí kámen povezeme. V létě a za sucha nemusí být problém travnatá plocha ani štěrková cesta, nicméně za mokrého počasí, nebo dokonce v zimě, kdy je vše jedna ledová plocha, může být pro velké nákladní auto problém i mírný svah.
TIP k dodací adrese: Zamyslete se nad tím, jak to u vás doma nebo v místě vykládky vypadá. Pokud máte byť jen malé pochybnosti, určitě neváhejte a raději nás nejprve kontaktujte – probereme to po telefonu a poradíme vám, společně se ujistíme, že vykládka proběhne bez problémů.
Vlastní doprava, odvoz kamene svépomocí
Druhá možnost je koupit si kámen osobně na prodejně a odvézt vlastním autem nebo přívěsným vozíkem. Tato možnost je vhodná pro menší objednávky, jednorázové nákupy nebo pokud spěcháte a potřebujete kámen ještě dnes.
Za dopravu potom samozřejmě neplatíte nic – tedy kromě svého vlastního času a nákladů spojených s provozem vašeho auta. S nakládkou kamene vám pomůžeme – resp. nasypání kamene nakladačem na vozík nebo naložení palet na vaše nákladní auto, to máte v ceně.
Vlastní dopravou, tedy svépomocí, si od nás kámen odvážíte nejčastěji těmito způsoby:
- Odvoz kamene osobním autem,
- odvoz kamene přívěsným vozíkem,
- odvoz kamene vlastním nákladním autem nebo dodávkou.
Zkusím jen ve stručnosti sepsat to nejdůležitější ke každé z těchto možností.
Odvoz kamene osobním autem
Jak už asi sami tušíte, v kufru osobního auta toho moc neodvezete, ale dají se takto odvézt třeba naše malé 25kg pytle, které jsou k tomuto účelu perfektní. Kámen je uložen ve velmi pevném plastovém obalu a doma ho stačí jen vysypat.
TIP k odvozu kamene osobním autem: Pytle s oblázky nebo dekorační drtí (nebo také se štěrkem či pískem) mohou být zaprášené a je proto lepší si dát do kufru třeba deku nebo igelit.
Odvoz kamene přívěsným vozíkem
S běžným, tedy nebržděným přívěsným vozíkem už se dá kámen odvézt pohodlněji. Na vozíku si od nás můžete odvézt prakticky jakýkoliv sypký materiál, který vám nakladačem naložíme/nasypeme přímo na vozík.
Na běžný přívěsný vozík můžete naložit cca 500–600 kg. Informaci o maximální nosnosti (resp. celkové povolené hmotnosti) najdete v technickém průkazu přívěsného vozíku.
U vozíku musíte ale vždy brát v úvahu, že za osobní automobil spadající do skupiny B můžete připojit jen vozík s nejvyšší povolenou hmotností 750 kilogramů a povolená (celková) hmotnost soupravy (tzn. vozík s nákladem + osobní auto) nebude víc jak 3 500 kg.
Pokud máte rozšíření skupiny B na B96, nebo dokonce oprávnění B+E, asi sami dobře víte, jaký vozík, jak těžký náklad a jakým autem můžete tahat 😉
Než se k nám s vozíkem vydáte, určitě zkontrolujte následující:
- Ujistěte se, že je vozík i tažné zařízení v dobrém technickém stavu.
- Zkontrolujte pevnost přívěsného kloubu.
- Zkontrolujte připojení a funkčnost elektroinstalace/světel vozíku.
- Zkontrolujte nahuštění pneumatik a utažení šroubů. Když budete chtít do vozíku cokoliv naložit, musíte mít vždy jistotu, že máte správně/dostatečně nahuštěné pneumatiky – údaj o tom, na kolik pneumatiku nahustit, najdete na boku pneumatiky. Pro tyto případy je dobré s sebou
v autě vozit malý kompresor, kterým můžete v případě potřeby pneumatiky „dofouknout“. - Po naložení kamene/materiálu si náklad zkontrolujte a zajistěte. Pokud má váš vozík i plachtu, určitě se vyplatí naložený materiál přikrýt – ani ne tak pro ochranu nákladu, jako ostatních na silnici. Také pokud se po cestě spustí liják, pokud povezete třeba písek, vozík zbytečně „ztěžkne“ o vodu, kterou po cestě nasbíráte.
TIP k odvozu kamene přívěsným vozíkem:
Pamatujte, že je lepší do vozíku vždy naložit o něco méně, nechat si nějakou rezervu. A třeba i přijet vícekrát než riskovat poškození auta, vozíku, nebo dokonce způsobit nehodu.
Odvoz kamene vlastním nákladním autem nebo dodávkou
Máte vlastní nákladní auto, případně větší dodávku? Přijeďte a kluci vám kámen naloží přímo na vaše auto. Kromě nasypání kamene na korbu umíme třeba i takové věci, jako je nasypání přímo do dodávky speciální úzkou lžící nebo naložení palet či Big Bagů na vaše vlastní auto.
Příjezd a parkování na prodejně
Poslední, ale důležitá věc, která se týká všech metod odvozu kamene svépomocí: Prosíme, nevjíždějte autem do areálu prodejny bez vyzvání obsluhy, ale zaparkujte na vyhrazeném parkovišti u vjezdu. Jakmile si kámen prohlédnete a domluvíte se s obsluhou, řeknou vám, kam přesně a kdy najet tak, aby nakládka proběhla rychle a bezpečně.
Co z toho plyne?
Jak už teď sami vidíte, cenu dopravy kamene nejde většinou stanovit úplně jednotně, proměnných které ovlivňují cenu, je zkrátka hodně a je určitě dobré vše dopředu co nejvíc promyslet. Snažíme se pro naše zákazníky vždy najít ten nejvhodnější způsob dopravy i balení, s ohledem na co nejmenší náklady za dopravu.
Máte k dopravě a balení kamene ještě nějaké dotazy? Zapomněl jsem na něco? Pokud ano, určitě neváhejte a napište mi! Než si kámen objednáte, určitě se přijeďte podívat k nám na prodejnu, není nic lepšího než vše vidět na vlastní oči. A rovnou si můžete zblízka prohlédnout i naše obaly. Budeme se na vás těšit 🙂