Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Vážení zákazníci, v pondělí 28. 10. 2024 na státní svátek bude u nás v prodejně v Lulči ZAVŘENO. Budeme se na vás těšit opět od 29. 10. od 7 hodin ráno. Tak se stavte, těšíme se na vás.

Kamenický slovníček

Určitě to dobře znáte. S někým se bavíte na téma, které není úplně váš obor. A najednou si uvědomíte, že nerozumíte tak úplně všemu, co ten druhý říká. Nic si z toho nedělejte, nejste v tom sami.

Kamenický slovníček se samozřejmě prolíná i s jinými odvětvími a výrazy zde sepsané se vám budou hodit i mimo areál kamenolomu ;)

Každé odvětví používá různé specifické výrazy, kterým často rozumí jen ti „zasvěcení“. Kamenický obor není výjimkou a kromě vyloženě typicky kamenických výrazů (kterých není zase až tolik) se i tady do běžné mluvy prolínají výrazy ze souvisejících odvětví. Kamenickou hantýrku tedy tvoří mix odborných výrazů, pojmenování z příbuzných odvětví a slangu.

U nás na prodejně se snažíme pojmenovávat věci pravými jmény 😉 a nemělo by se stát, že byste nám nerozuměli. Někdy se ale můžete ocitnout ve společnosti někoho, kdo v oboru žije a jinak mluvit ani neumí. Potom je schopnost dekódovat řeč jeho kmene k nezaplacení.

Proto jsem pro vás sepsal tento malý slovníček těch nejpoužívanějších pojmů, u kterých je velká šance, že se s nimi v souvislosti s kamenem můžete setkat. Nemusí je nutně používat přímo kameník, ale může tak mluvit třeba i zahradník, stavař nebo třeba i řidič, který vám kámen přiveze.

Tuto stránku budu průběžně aktualizovat a doplňovat. Pokud vám tady nějaký výraz chybí, nebo si myslíte, že bych sem měl něco doplnit/upravit, prosím, nestyďte se a napište mi.

Pojmy jsou seřazené abecedně


abcdefghijklmnopqrstuvwxyz

a

Andezit
Druh horniny, někdy nesprávně označovaný také jako adhezit.

b

Břidla
Správně je to jen břidlice, jde o druh horniny/kamene.

Buldozer
Dozer, traktorový stroj sloužící k rozhrnování zeminy nebo např. k demolici, odvozený od názvu výrobce Bull.

Bobek
Smykem řízený, čelní kolový nakladač, odvozený od názvu výrobce Bobcat.

Brnkačka
Navíjecí lajnovací zařízení/značkovač. Slouží k vyznačení dlouhých čar na zeď nebo podlahu. Provázek bývá namotaný v pouzdru naplněném barevnou křídou, která na něm ulpívá a po tzv. „brnknutí“ pomocí zvednutí středu napnutého provázku označí rovnou linii na čemkoliv, co stavíte.

c

Čtverka
Drcené kamenivo frakce 32/63 mm.

Čtyřkolka
V souvislosti s kamenem nebo dopravou jde téměř vždy o označení auta s pohonem všech kol.

Čtyři-osmička
Drcené kamenivo frakce 4/8 mm.

d

Dešťák
V souvislosti se stavbou kamenné cesty nebo chodníku jde většinou o slangové označení pro kanalizační vpust určenou pro dešťovou vodu.

Droba
Někdy také nesprávně drogba nebo drobek. Moravská droba (existují i jiné druhy droby) je druh horniny/kamene dostupného i v lomu u nás v Lulči. Díky svému charakteristickému hnědo-šedému zbarvení si vysloužila název Lulečský kámen.

Dodák
Zkrácený výraz pro dodací list.

Drobná kostka
Dlažební kostka 8×10 cm.

Dolomit
Tím je většinou myšlený krystalický dolomit, též známý jako dolomitický vápenec. Jde o kámen blízký mramoru.

Dvojka
Drcené kamenivo frakce 11/22 mm.

Dvojzubák
Kamenický nástroj, někdy také dvojzubec nebo zweispitz. Slouží k hrubému odebírání materiálu, většinou po opracování kamene zubákem.

e

Elkávéčko
Jiný výraz pro kamion, zkratka pochází z německého výrazu „LastKraftWagen“.

f

Fanka
Zednická naběračka, výraz pochází z německého výrazu „die Pfanne“.

Flexa
Úhlová bruska, rozbrušovačka, kotoučovka. Výraz pochází z původního obchodního označení „Flex“.

Frakce
V kamenickém oboru jde vždy o velikost jednotlivých kamenů nebo velikost složek kamenné směsi. Bývá často uváděná v rozsahu, např. 4/8 mm znamená kameny o velikostech 4 až
8 mm.

g

Gabion
Nebo také kabion, drátokoš. Jde o drátokamenný nebo drátoštěrkový prvek. Gabionové koše se používají nejčastěji ke stavbě masivních plotů nebo ke stabilizaci břehů a zeminy
v místech, kde dochází k přenášení větších zemních tlaků.

Glejťák
Někdy také kleťák nebo prostě hladítko. Zednický nástroj, který slouží k natahování nebo uhlazení omítky, betonu, atp. V kamenickém oboru se používá prakticky jen při práci
s betonem.

h

Hamr
Těžké kamenické kladivo.

Háklikové kladivo
Kamenický nástroj používaný k hrubému opracování kamene. Používá se především pro opracování měkčích druhů kamene.

Hobok
Velký BigBag pytel.

Hrknout
Hrknout to tam. Ve spojitosti s kamenem to znamená prostě vysypat materiál/náklad. 🙂

Hubcuk
Hupcuk. Velmi odolný zvedák s pákovou nebo řehtačkovou konstrukcí. Může být lanový nebo častěji řetězový, uzvedne většinou od 0,5 až do 6,5 tun. Používá se nejčastěji k přesunování, posouvání (kameny), napínání (ploty), ale i k vyprošťování větších a těžších břemen (auto, kámen, atp.).

j

Jednička
Drcené kamenivo frakce 8/16 mm.

k

Kádéčko
Kontrolní den na stavbě.

Kaša
Drcené kamenivo frakce 4/8 mm.

Kango
Elektrické sekací/bourací a vrtací kladivo. Bývá osazené SDS sklíčidlem a používá se nejčastěji k osekávání, drážkování nebo bourání, zkrátka na všechny hrubé práce, které byste ručně sekáčem a paličkou dělali půl roku. 😉

Kačírek
Když chce někdo kačírek, většinou chce směs praných, říčních oblázků/valounků různých velikostí, které se nejčastěji používají jako výplň drenáží nebo pro vysypání okapových chodníčků kolem domů.

Kamenivo
Standardizovaný technický materiál z kamene, určený hlavně pro stavební účely – do směsí betonu, kam se používá frakce do 125 mm nebo různé frakce jako podkladové vrstvy.

Kočičí hlava
Dlažební kostka 10–15 cm.

Kočka
Většinou jde o malý jeřáb, zdvihací zařízení, které bývá v dílnách a provozech často na posuvné kolejnici. Může být poháněné ručně nebo elektricky a používá se obvykle pro menší břemena do 3 tun.

Kotouč
Někdy také kolca, kolečka. Jiný výraz pro stavební kolečko, určené k přesunu materiálu.

Kubík
Jeden metr kubický.

Kurtna
Přikurtovat nebo přikurtnovat znamená upevnit břemeno pomocí silného popruhu, tzv. kurtu, který se nejčastěji utahuje pomocí ráčnového mechanismu. Používá se k upevnění nákladu na přívěsném vozíku, valníku nebo uvnitř většího nákladního auta.

Kufr
Slangový výraz pro konstrukční vrstvu pro pochozí nebo pojezdovou plochu. Výplň se skládá obvykle z několika vrstev drceného kameniva různých frakcí, od nejhrubších vespod (např. 16/32 mm) až po ložnou vrstvu (většinou 4/8 mm).

Krendle
Dnes již málo používaný kamenický nástroj, slouží k opracování měkčích kamenů.

Křidlice
Někdo tento termín používá jako nesprávný název pro druh kamene břidlice.

Kontík
Kontyš, kontejner. I když to samozřejmě může znamenat také klasický lodní kontejner, v souvislosti s kamenem tím většinou myslíme auto s nižším kovovým kontejnerem, který lze buďto vysypat, nebo složit a nechat na stavbě.

Kyklopské zdivo
Původ tohoto typu kamenné stavby sahá až do starověkého Řecka. Jde o větší, nahrubo opracované kameny nepravidelných tvarů, které tvoří zeď nebo zpevnění prudkého svahu. U tzv. kyklopského zdiva se typicky nikdy nedotýkají víc jak 3 spáry a zeď se nikdy neomítá.

l

Lomák
Lomový kámen, kámen z lomu.

m

Manyťák
Teleskopický nakladač/manipulátor, odvozený od názvu výrobce Manitou.

Makadam
Správný výraz pro konstrukční vrstvu pozemních komunikací z hrubého drceného kameniva s výplní. Ve skutečnosti tím ale lidé často myslí velmi hrubý štěrk 32/63(4) mm (nebo ještě větší frakce).

Majzl
Mazlík, sekáč, sekáček. Univerzální nástroj, který neslouží jen kameníkům. Používá se
k dělení nebo k povrchovému opracovávání materiálu.

Mlat
Dřív to bývala část stodoly nebo průjezdu, kde se ručně mlátilo obilí cepem. Dnes se tím myslí spíše jemná frakce kamene, která obsahuje i prach.

Mlatová cesta
Mlatová cesta je pouze mechanicky zhutněná a tvoří ji několik vrstev kamene (většinou dvě nebo tři vrstvy) a hlinitopísčitá půda. Mlatová cesta má přírodní vzhled a velmi dobře propouští vodu.

Mozaika
Dlažební kostka velikosti 4×6 cm.

n

Nášlapy
Viz šlapáky.

Nosatec
Dnes již téměř nepoužívaný, oboustranný kamenický nástroj. Z jedné strany má špičatý hrot a z druhé strany rovné, zubaté nebo drážkové ostří.

Nula-čtverka
Tím je většinou myšlena frakce kamene 0/4 mm.

Nula-dvojka
Frakce kamene od prachu až po 2mm kousky.

o

Odval
Kamenivo frakce 0/8 mm.

Okapový chodník
Úzký chodníček/prostor kolem domu, určený k odvodu vlhkosti a nečistot od fasády. Bývá vyplněný oblázky nebo kamennou drtí.

Osm-šestnáctka
Tím je většinou myšlena frakce kamene 8/16 mm.

Osmikolka
Osmikola. Nákladní auto se 4 nápravami (8 koly). Např. Man či Iveko, obvyklá nosnost
16–20 tun.

Oškrlík
Kamenický nástroj, který se používá k jemnějšímu dopracování kamene.

p

Pajsr
Pajcr, pajzr, páčidlo. Určitě znáte tento univerzální nástroj k otevírání dřevěných beden, vytahování hřebíků, ale poslouží také k nadzvedávání a posouvání větších kamenů.

Pemrlice
Další kamenický nástroj, určený k finální úpravě povrchu kamene. Tzv. pemrlováním se povrch rovnoměrně zdrsňuje a získává jednotnou texturu.

Perlík
Kovářské kladivo, používané i kameníky. Dnes jde vlastně o klasické kladívko.

Plachta
Jakékoliv nákladní auto s plachtovým návěsem nebo korbou s odnímatelnou plachtou.

Plato
Nákladní auto bez bočnic, na kterém se dá převážet rozměrnější náklad.

Ploskáče
Ploché kameny na zídku.

Plošina
Kamenické kladivo používané k hrubému opracování kamene, s ostřím na obou koncích.

Pojezdovka
Masivní kamenná pojezdová dlažba určená pro pravidelné zatížení (pojíždění) autem.

Porfyr
Zastarale porfyrit. Druh kamene z Itálie, z oblasti v okolí Trenta. Porfyr se vyznačuje svou přirozenou rovností a tvrdostí.

Porfyx
Nesprávné označení horniny, Porfyru.

Pospěch
Kamenický nástroj připomínající oboustrannou sekeru. Používal se k zarovnávání větších ploch nebo k hrubému opracování kamene.

Předokolka
Auto s pohonem pouze přední nápravy/kol.

Prýskač
Špičatý kamenický nástroj používaný pro hrubé opracování kamene.

Prosívka
Drcené kamenivo frakce 0/4 mm.

Ruka
Auto s rukou. Nákladní auto s hydraulickou rukou, pro složení většinou paletovaného nebo vázaného nákladu (např. v BigBagu nebo na paletách).

Pytel
U nás, v kamenplus.cz, tím myslíme vždy náš standardní 25kg pytel, vyplněný oblázky nebo dekorační drtí.

s

Smykáč
Smykem řízený, čelní kolový nakladač.

Skalní prach
Odpad, který vzniká při drcení kamene frakce 0/4 mm.

Sklopka
Nákladní auto se sklopnou částí/korbou.

Slepenec
Svačina pracovníka lomu 🙂 nebo správněji zvláštní druh kamene/horniny, která vznikla zpevněním štěrkového materiálu. Hornina takto vzniká miliony let a její jednotlivá zrna jsou na první pohled viditelná a zaoblená. Kámen vypadá trochu jako oblázky zalité v betonu.

Slícovat
V kamenickém nebo stavebním oboru je tím vždy myšleno srovnat nebo zarovnat něco
s něčím.

Sokl
Sokl je spodní část zdi, která bývá obkládaná (např. kamenem). V exteriéru sokl většinou chrání spodní část stěny nebo zídky před mechanickým opotřebením, vodě, mrazu, solím atp. V interiéru plní více estetickou funkci a bývá výrazně nižší.

Stojna
Lidový výraz pro nějakou oporu nebo podpůrný element.

Suchárna
Kamenický výraz pro zídku stavěnou tzv. na sucho (bez pojiva).

Šalírka
Další kamenický nástroj připomínající široké ploché dláto.

Šestikolka
Nákladní auto se třemi nápravami (6 koly). Např. Tatra, obvyklá nosnost 12–14 tun.

Šestnáct-třicet-dvojka
Kámen frakce 16/32 mm.

Šlapáky
Nášlapné kameny tvořící pěšinky, cesty nebo chodníčky v zahradě. Šlapák mívá oválnější půdorys a pokládá se do pískového nebo ještě lépe do štěrkového lože.

Šlapky
Nášlapné kameny.

Šlic
Většinou je tím myšlena nějaká drážka, zářez nebo prohlubeň.

Šoupák
Šoupátko vodárenské. Pokud stavíte kamennou cestu nebo chodník, myslí se tím většinou uzavírací ventil pro přívod pitné vody k domu nebo pozemku, uložený v nezámrzné hloubce. Ventil mívá v horní části malý kruhový litinový kryt s nápisem „VODA“, který je převlečný nebo přímo teleskopický.

Špaleta
Výklenek, resp. povrch okenního nebo dveřního otvoru. Slovo pochází z italského výrazu „spalletta“.

Špice
Špičatý kamenický nástroj určený k základnímu a hrubému dělení kamene.

Špígl
V hantýrce řidičů jde o zpětné zrcátko. Když si od nás budete odvážet kámen na přívěsném vozíku, mrkněte občas po cestě do špíglu, ať máte jistotu, že kámen někde cestou neztrácíte. ;]

Štorc
Postav ten kámen naštorc znamená postav ho obráceně, případně na druhou stranu.

Šutr
Šutrák. Lidový výraz pro kámen.

v

Vana
Nákladní auto s návěsem ve tvaru „U“,s možností zadního vysypání, pro volně ložený materiál, obvyklá nosnost 30 tun.

Vana Hardox
Nákladní auto s návěsem ve tvaru „U“,s Hardoxovým, tedy velmi odolným materiálem určeným pro hrubší zacházení a nakládku větších a hrubých kamenů.

Valník
Nákladní auto, které má rovnou ložnou plochu a většinou žádné nebo odnímatelné bočnice.

Vercajk
Kamenický vercajk. Jiný výraz pro nářadí a vybavení kameníka/řemeslníka.

Vinkl
Když máte roh kamenné zídky tzv. „z vinklu“, nemáte ji v pravém úhlu.

Vlečňák
V řidičské hantýrce jde o vlečené, přípojné, přívěsné a vždy nemotorové vozidlo.

w

Wágris
Vágrys, vágris. Pochází z německého výrazu „der Waagriss“. Jde o označení vodorovné roviny, většinou v úrovni 1 m nad povrchem.

Wapka
Vapka, tlakovka. Tlaková myčka, používá se k očištění povrchů vozidel, ale i materiálu nebo nástrojů.

z

Zadokolka
Takto řidiči slangově označují auta s pohonem pouze zadní nápravy/kol.

Zbíječka
Sbíječka. Zkrátka pneumatické, mechanické kladivo určené k vrtání nebo rozbíjení kamene a betonu.

Zpátečka
Nebo také na zpátečku/vytěžovák. Zákazník platí pouze jednu cestu, druhou si dopravce „vytíží“ jiným nákladem.

Zrnovák
Kamenický nástroj skládající se z několika oboustranných kamenických špic sesazených dohromady. Zrnovák spolu se zubákem slouží k vyrovnávání ploch.

Zubák
Kamenický nástroj určený ke srovnání plochy kamene.

Žába
Lidový výraz pro stroj hutnící kamenný podklad nebo zeminu. Označuje se tak většinou vibrační pěch, který hutní menší plochu najednou a tvarem připomíná velkou sbíječku.

Žehlička
Lidový výraz pro stroj hutnící kamenný podklad nebo zeminu. Jde většinou o větší motorovou vibrační desku, která hutní a srovnává větší plochu najednou.

Sdílet článek:

Podobné články

Čtení na 14 minut

Cesta kamene z kamenolomu – Ruční výběr kamene

22. 7. 2024 Jak na kámen
Po předchozím, tak trochu „výbušném“ článku o hromadných odstřelech pokračuje náš seriál Cesta kamene z kamenolomu dalším, tentokrát o poznání klidnějším dílem – nudit se ale určitě nebudete. Podíváme se společně zblízka na to, jak vypadá ruční výběr stavebního kamene v lomu v Lulči.
Čtení na 18 minut

Cesta kamene z kamenolomu – Hromadné odstřely

2. 4. 2024 Jak na kámen
V předchozím článku, který byl zároveň úvodním článkem našeho nového seriálu, jsme společně prošli postupný vývoj těžby kamene od starověku až do jeho dnešní moderní podoby, včetně popisu jednotlivých fází těžby v kamenolomu.
Čtení na 14 minut

Cesta kamene z kamenolomu – Od starověkých kamenolomů až k moderním technologiím

4. 3. 2024 Jak na kámen
Většina z vás má asi představu o tom, jak takový kamenolom vypadá. Víte ale, jak se kámen těžil ve starověku a jak naopak dnes? Jaké vynálezy těžbu kamene posunuly a zefektivnily nejvíce? Znáte posloupnost jednotlivých fází těžby v kamenolomu a co vše souvisí s jeho běžným provozem?
Čtení na 20 minut

Měření a zaměřování při práci s přírodním kamenem – vysvětleno polopatě

9. 10. 2023 Jak na kámen
V minulém článku jsme se společně vrátili tak trochu do školních lavic a připomněli si ty nejdůležitější jednotky a veličiny používané při práci s přírodním kamenem. Dnes na toto téma navážeme a vše bude více praktické, takže pokud už máte předchozí „látku“ v malíčku, zaměřování pro vás teď bude brnkačka.
Čtení na 13 minut

Jednotky a veličiny používané při práci s přírodním kamenem – vysvětleno polopatě

10. 8. 2023 Jak na kámen
„Tak na zídku bude potřeba přibližně patnáct tun zídkového kamene a pod cestu minimálně sto metrů čtverečních geotextilie a… jo, ještě se musí objednat tak kubík suchého betonu na uložení patníků.“
Čtení na 16 minut

Jak na solitérní kameny – krok za krokem

15. 11. 2022 Jak na kámen
Jsou krásné, velké a co kus, to originál. Solitérní kameny dokážou vytvořit nezaměnitelnou atmosféru a přitom se o ně nemusíte prakticky vůbec starat. Existuje celá řada způsobů, jak takové velké kameny usazovat a podle čeho je vybírat. V tomto článku se pro vás pokusím shrnout základní postupy a nejdůležitější tipy a triky.
Čtení na 17 minut

Jak na skalky a bezúdržbové plochy – svépomocí, krok za krokem

6. 4. 2022 Jak na kámen
U nás v Česku, když se řekne skalka, většina si asi představí nějaký úzký svah nebo předzahrádku na chalupě, zpevněný kameny porostlými mechem, trvalkami, kapradím a možná menšími keři. Skalka je skoro až abstraktní pojem, pod kterým si každý představí něco jiného. 
Čtení na 17 minut

Jak vybudovat kamennou zídku – svépomocí, krok za krokem

5. 4. 2022 Jak na kámen
Suché zídky z kamene stavěli lidé v různých formách po tisíce let. Od úplně prvního pravěkého ohniště přes zídky, které plnily spíš funkci plotu nebo označení hranic pozemků, až po dnešní, ručně skládané zídky z kamene, které najdete převážně v zahradách a okolí domů. 
Čtení na 15 minut

Jak vybudovat kamennou cestu – svépomocí, krok za krokem

4. 4. 2022 Jak na kámen
Lidé používali přírodní kámen ke zpevnění chodníků a cest odjakživa a dobře věděli proč. Kámen patří k nejtradičnějším stavebním materiálům vůbec a při správné přípravě a pokládce má taková kamenná cesta prakticky neomezenou životnost a nemusíte se o ni prakticky vůbec starat.
Čtení na 8 minut

Balení, nákup a doprava kamene

2. 4. 2022 Jak na kámen
Asi se shodneme, že přírodní kámen není sortiment, který nakupujete každý den. Tedy pokud nejste kameník nebo zahradnická firma, to je potom jiná. Každopádně tento článek jsem napsal pro všechny naše zákazníky a každý v něm najde něco užitečného.
Čtení na 7 minut

Není kámen jako kámen. Proč je důležitý původ kamene i jeho dlouhodobá dostupnost?

1. 4. 2022 Jak na kámen
Co si pod tím má člověk vůbec představit? Copak není jedno, odkud se kámen bere, nebo jestli tu bude i za několik dalších let? Ukážu vám, že na tom záleží víc, než by se mohlo na první pohled zdát.

www.kamenplus.cz

Zavřít