Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

8 mýtů a polopravd o přírodním kameni

Představte si, že se procházíte po krásné zahradě. Chodník, po kterém jdete, je vyskládaný masivními kameny, které tu mohou být od včera, nebo také desítky, až stovky let. Přírodní kámen je jedním z nejstarších stavebních materiálů vůbec. Lidé jej využívají k budování menších či větších objektů už tisíce let.

Alternativou přírodního kamene jsou různé uměle, resp. lidmi vytvořené materiály, jako jsou například cihly, beton, různé tvárnice, nebo dnes dokonce recyklovaný plast. Každý z těchto materiálů má své pro a proti a cílem dnešního článku nebude je přímo srovnávat, to si necháme na jindy 😉

Dnes se zaměříme na mýty a různé polopravdy, které se začnou objevovat, kdykoliv dojde na výběr stavebního materiálu pro venkovní, ale i vnitřní budovy. Některé v sobě mají kus pravdy, často jde ale doslova o nesmysly. Jste připraveni? Pojďme na to.

1. Kámen je příliš drahý

Začneme hned jedním z nejčastějších mýtů vůbec. Ano, pokud někdo s přírodním kamenem zatím nemá žádné předchozí zkušenosti, bývá častou obavou právě fakt, že prvotní náklady jsou o něco větší, než je tomu u umělých materiálů, jako jsou třeba cihly, beton nebo keramika.

Už tento první mýtus by se dal označit spíš za polopravdu. Proč? Cena jednotlivých kamenných materiálů se dnes liší diametrálně, podle jejich velikosti, tvaru, opracování a samozřejmě druhu konkrétního kamene. Nicméně díky moderním způsobům těžby už dnes kámen dávno není výsadou vyšší třídy a může si ho dovolit opravdu kdokoliv.

Nalejme si ale čistého vína: přírodní kámen bude logicky vždycky trochu dražší než umělé materiály, protože se musí nejdřív těžit v kamenolomu. A je také těžší, a tudíž o něco náročnější na transport i následnou manipulaci během stavby.

Kámen také určitě není materiál, který by se hodil všude. Když už z něj ale něco postavíte, jeho estetická hodnota je nesrovnatelná a stavba následně nevyžaduje prakticky žádnou další údržbu. Z historie víme, že stavby z přírodního kamene vydrží generace, spíše ale staletí nebo i déle.

Přírodní kámen je tak spíše investice do kvalitního materiálu, který obvykle není potřeba nijak opravovat, udržovat nebo se o něj jakkoliv starat, což ve výsledku šetří čas a peníze – viz další mýtus.

2. Kámen se těžko čistí a udržuje

Tak tohle je doslova naopak: stavby z přírodního kamene z velké většiny nevyžadují naprosto žádnou nebo opravdu jen minimální údržbu. Opravdu?

Ano, při správně provedené instalaci, která, jak už asi sami víte, jde často provést i svépomocí – ať už se bavíme o kamenných cestách, kamenné zídce, skalce, nebo dokonce práci s menšími solitérními kameny, je životnost takových staveb obrovská. Pro většinu běžných staveb z kamene platí, že údržba kamene není potřeba žádná – o běžnou údržbu se (bez nadsázky) postará slunce a déšť 🙂

Jsou ale určité specifické výjimky, kdy by mohlo stát za to řekněme 1x ročně kámen zkontrolovat a případně mechanicky odstranit povrchové nečistoty, prach nebo mech. Jde hlavně o použití dlažby v blízkosti vodních ploch. Většina druhů kamene je přirozeně protiskluzová, nicméně nános nečistoty nebo mechu by mohl udělat plochu nebezpečnou a kluzkou.

Stejný problém je ale potřeba řešit i v případě umělých materiálů, které ve vlhkém prostředí začnou obrůstat mechem a rostlinami. Rozdíl u kamene je hlavně ten, že dlažba z přírodního kamene často o to víc vynikne a vypadá ještě lépe a přirozeněji. Kámen si s rostlinami zkrátka rozumí, na rozdíl třeba od betonu. Více o kluzkosti kamene v následujícím mýtu.

3. Kámen je ve vlhku kluzký

Tohle pravda být může, ale opět jen za určitých podmínek a hlavně při nevhodně zvoleném druhu kamene. Například taková břidlice bude v mokrém prostředí hodně kluzká. Nicméně velká část hornin je přirozeně protiskluzová díky své pórovitosti a členitému povrchu.

Naopak jiné horniny, jako je třeba Andezit, jsou nejen voděodolné, ale mají také protiskluzné vlastnosti a zároveň snesou i opravdu vysoké teploty – jsou tedy také žáruvzdorné a bez obav je tak můžete použít jak u bazénu nebo jezírka, tak jako obklad kolem krbu nebo komína.

Zkrátka stejně jako u jakýchkoliv jiných stavebních materiálů je potřeba myslet na to, k čemu bude nakonec kámen sloužit, a vybírat nejen očima, ale také rozumem. S výběrem konkrétního druhu kamene si hlavu lámat nemusíte, rádi vám poradíme.

4. Kámen tolik nevydrží

Další z mýtů, který nemůže být dál od pravdy. Tento mýtus vznikl buď nevhodnou volbou druhu kamene, nebo případně nákupem kamene u prodejce, který nechal v nabídce příliš navětralý kámen, jenž se může rozpadat – obvykle jde o pískovec nebo rulu. Pokud tedy kámen budete nakupovat u neprověřeného zdroje, je nutné si jeho kvalitu ověřit před samotným nákupem.

Přírodní kámen lidé používají už minimálně tisíce let, a to nejen ke stavění budov a cest. Stačí se podívat na všechny ty starověké stavby, chrámy a monumenty, které často slouží svému původnímu účelu až do dnes.

Kámen je materiál, který velmi dobře odolává vlivům počasí a změnám teplot. Na Zemi zřejmě neexistuje jiný přírodní stavební materiál, který by vydržel tolik jako kámen.

5. Omezený výběr druhů kamene

Tady je opět částečná pravda v tom, že těch nejpoužívanějších druhů běžného stavebního kamene je asi celkově méně než uměle vytvořených materiálů. Také ne každý druh horniny je vhodný pro všechny aplikace.

Například vápenec může měnit chemické složení okolní půdy nebo vody. Někomu nemusí vyhovovat, že droba se nedá štípat všemi směry a není tedy vhodná pro výrobu schodnic nebo dlažebních kostek. Břidlice je zase křehká a není proto vhodná na namáhaná místa. A takto bych mohl pokračovat dál a dál. Každopádně vy si s tím nemusíte lámat hlavu. Pokud si nebudete jisti, s výběrem vhodného kamene vám poradíme přímo u nás na prodejně.

Nicméně výběr je i tak veliký a přírodní kámen, resp. veškerý stavební materiál, který se z něj vyrábí, bude vždycky co kus, to originál. Ať už se tedy budeme bavit o ručně vybíraném stavebním kameni, nebo i dodatečně strojově zpracovávaném kameni, který se třeba ještě ořezává, leští, opaluje nebo i jinak upravuje, bude nakonec každý kus unikátní!

Cokoliv z přírodního kamene postavíte, máte vždy absolutní jistotu, že je to naprostý originál. Sice jej může někdo zkusit napodobit, nikdy ale nebude možné vytvořit stejnou věc, byť by použil stejný druh kamene.

Tuto variabilitu ve vzorech, barevnosti a někdy i v samotném tvaru jednotlivých kusů se snaží částečně napodobit výrobci různých betonových výrobků a prefabrikátů. Potřebují k tomu různé šablony a formy. Díky nim sice na první pohled vypadá, že je to co kus, to originál. Nicméně při bližším pohledu je vidět, že jde o napodobeninu, která, na rozdíl od kamene, vypadá časem vždy jen hůř a hůř.

A to jsme probrali jen vizuální rozličnost v rámci jednoho druhu horniny. Vy ale můžete vybírat z obrovského množství hornin. A to nejen podle jejich vzhledu, ale také podle jejich charakteristických vlastností. Kámen v naší nabídce proto najdete už roztříděný jak podle jeho tvaru, tak i podle typického použití.

6. Kámen špatně izoluje

Tady je částečně pravda v tom, že kámen opravdu nemusí izolovat tak dobře jako některé jiné, uměle vytvořené izolační materiály.

Kámen je nevodivý materiál, který ale dokáže přijmout, udržet a následně pomalu vyzařovat teplo, nebo naopak chlad. Co to znamená? Například u nás v České republice se teď teploty střídají relativně často a poslední roky zažíváme velké teplotní skoky, někdy doslova ze dne na den.

Přírodní kámen přirozeně stabilizuje teplotu ve svém okolí, ať už v interiéru, nebo v bezprostředním okolí domu. Stejný efekt má použití přírodního kamene jako dlažba. V tom případě sice trvá delší dobu, než se kámen nahřeje/nachladí, o to déle ale potom teplotu vyzařuje do svého okolí. Kámen tak pomáhá vytvářet stabilnější mikroklima domácnosti nebo zahrady.

7. Kámen z lomu není „Eco-Friendly“

Tohle se dá rovnou označit za nesmysl. Přírodní kámen je totiž jedním z nejudržitelnějších stavebních materiálů vůbec. Je pravda, že při těžbě se používá částečně těžká technika, nicméně v poměru k vytěženému množství materiálu to má na své okolí naprosto zanedbatelný vliv.

Navíc, jak už jste možná četli dříve, moderní těžba kamene dbá na vliv v okolí lomu mnohem víc než kdykoliv před tím. U provozu každého kamenolomu (nejen v České republice) se posuzuje vliv těžby na životní prostředí, musí mít schválený plán na rekultivaci po ukončení těžby a ze zákona musí ukládat finanční prostředky do fondu rekultivace, které se po ukončení těžby použijí na tuto činnost. Po ukončení těžby navíc často vzniká v místě původního kamenolomu přírodní koupaliště se spoustou fauny a flóry.

Věděli jste například, že kámen je 100% recyklovatelný materiál? A že k těžbě kamene a jeho zpracování nejsou potřeba, snad kromě vody (která se navíc čerpá a vypouští přímo v místě těžby) žádné další materiály nebo chemikálie?

Kámen je 100% přírodní materiál s téměř neomezenou životností a v porovnání s výrobou jiných stavebních materiálů má naprosto minimální dopady na své okolí.

8. Kámen se hodí jen do exteriéru

Když se řekne přírodní kámen, většina z nás si asi jako první představí nějakou skálu, případně menší kusy kamene někde v zahradě, kamennou zídku, chodník, sklípek, atp. Pravdou ale je, že kámen se používá často i v interiéru.

Unikátní vzhled kamene a jeho velká odolnost z něj dělají ideální stavební materiál pro použití ve vnitřních prostorách, jako jsou např.: kuchyně, koupelny, chodby, ale také sklepy nebo třeba krby, saunové kameny atp.

Co z toho plyne?

Jak sami vidíte, kámen je nejen jeden z nejstarších, ale také z nejprověřenějších a nejodolnějších stavebních materiálů, jaký známe. Čím je starší, tím lépe obvykle vypadá. Cokoliv z něj postavíte, bude naprostý originál. A radost může dělat ještě i dalším generacím.

Snad se mi podařilo projít všechny největší mýty, které jsem kdy zaslechl – jestli sami znáte nějaký jiný, který tu nezazněl, případně máte jakékoliv dotazy, určitě mi napište, ozvu se zpět!

Pokud právě vybíráte kámen pro svůj projekt, nebo o něm jen uvažujete, určitě neváhejte a přijeďte se podívat k nám na prodejnu do Lulče. Tam vám kluci nejen osobně poradí, ale kámen si můžete také osahat a prohlédnout opravdu zblízka.

Sdílet článek:

Podobné články

Čtení na 9 minut

Vy se ptáte, my odpovídáme

24. 6. 2024 Ostatní
Během roku nám naši zákazníci pokládají různé otázky. Některé směřují ke konkrétním druhům kamene, k jejich ideálnímu použití, ke stavbám z kamene atp. Často nás ale svými otázkami překvapíte a u některých by nás ani nenapadlo, že by je někdo mohl mít – dnes si některé z těchto častých dotazů zodpovíme.
Čtení na 5 minut

Kamenný dotazník

30. 1. 2023 Ostatní
Začal nový rok a protože většina našich zákazníků teď stejně jako my odpočívá a připravuje se na nadcházející sezónu, napadlo nás využít tohoto klidnějšího období a zeptat se na váš názor.

www.kamenplus.cz

Zavřít