Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Vážení zákazníci, od pondělí 4. 11. 2024 budeme měnit otevírací dobu a to tak, že bude otevřeno od 7:00 do 16:00 hodin. Tak se stavte, těšíme se na vás.

Jednotky a veličiny používané při práci s přírodním kamenem – vysvětleno polopatě

„Tak na zídku bude potřeba přibližně patnáct tun zídkového kamene a pod cestu minimálně sto metrů čtverečních geotextilie a… jo, ještě se musí objednat tak kubík suchého betonu na uložení patníků.“
  1. Jednotky a veličiny používané při práci s přírodním kamenem – vysvětleno polopatě
  2. Měření a zaměřování při práci s přírodním kamenem – vysvětleno polopatě

Rozuměli jste všemu v předchozí větě? Dokážete si představit, o jaké množství materiálu se jedná? Pokud ne, nic si z toho nedělejte. Po přečtení tohoto článku budete vědět nejen, co je to kubík a co která veličina znamená, ale také budete znát i jednotky, které se nejvíc používají při práci s přírodním kamenem, nebo při práci na zahradě a kolem domu vůbec.

Taky vás už nezaskočí zahradník, kameník nebo obsluha ve stavebninách, když na vás vyhrknou podobné souvětí plné slov, u kterých spíš jen tušíte, co přesně představují. Budete prostě jednou provždy v obraze.

Jaké veličiny a jednotky u práce s kameny zjišťujeme nejčastěji a proč?

Asi si ještě ze školy pamatujete tzv. soustavu SI, tedy mezinárodně domluvenou soustavu, kterou tvoří sedm základních jednotek různých fyzikálních veličin. Nebojte se, my se je teď nebudeme znovu učit – z těch sedmi základních nás bude zajímat především hmotnost a délka. Tyto dvě nám ale stačit nebudou a vypůjčíme si proto ještě pár veličin z geometrie. Kterých?

Při plánování dláždění cesty, chodníku nebo terasy z kamene, případně pokud se chystáte použít nějaký kamenný obklad, zjišťujete pouze plošné rozměry prostoru, který se chystáte pokrýt kamenem, a zjišťujete tedy velikost dvojrozměrného prostoru počítáte obsah.

Když naopak budujete něco, co bude mít krom délky a šířky i nějakou hloubku, plánujete tedy stavět třeba zídku nebo vysypat nějakou skalku, či bezúdržbovou plochu kamenem, zjišťujete kromě délky a šířky také hloubku, tedy velikost trojrozměrného prostoru – potom počítáte objem.

Nejpoužívanější veličiny, jejich jednotky a alternativní názvy

Dobře, tohle bylo snadné. Teď víte, kdy a proč počítáte obsah a kdy objem. Ještě si řekneme něco bližšího o všech veličinách, se kterými pracujeme, ať máme jednou provždy lepší přehled v tom, co je co, jak vypadá běžný zápis nejtypičtějších jednotek atp.

Hmotnost

  • U kamene ji měříme a udáváme většinou v tunách (t) nebo kilogramech (kg).
    • 1 t = 1 000 kg
    • 100 kg = tzv. metrák, určitě znáte třeba metrák brambor 😉
  • Váha solitérních kamenů a většiny našeho kamenného sortimentu je nejčastěji uvedená v tunách, resp. v ceně za 1 t.
  • U nás si ale můžete velkou část kamenného sortimentu odvézt i v menších a velmi praktických 25kg pytlích, už přednaplněných těmi nejoblíbenějšími kamennými drtěmi a oblázky, nebo si je nechat nasypat do Bigbagů, které unesou až 1,5 t materiálu.
  • Pokud přijedete s vlastním přívěsným vozíkem nebo nákladním autem, nakladače u nás na prodejně mají integrovanou váhu a kámen pro vás vážíme (téměř) za jízdy – neztratíte tak zbytečně ani minutu navíc.

Délka

  • Délka je míra vzdálenosti mezi dvěma body nebo délka přímky mezi nimi a měříme ji nejčastěji v metrech (m).
    • 1 m = 100 cm
  • Například když měříme délku jedné strany prostoru, který se chystáme zadláždit nebo obložit kamenem.
  • Délku stran prostoru nebo objektu musíte znát vždy, ať už se chystáte vypočítat obsah, nebo objem.

Obsah

  • Obsah je měřítkem plochy, kterou zabírá nějaký dvojrozměrný tvar a udává se v tzv. čtverečních jednotkách, nejčastěji v metrech čtverečních (m²) nebo čtverečních centimetrech (cm²).
    • 1 m² = 1 m x 1 m
  • Obsah nás zajímá při zaměřování plochy, kterou budeme dláždit kamenem, nebo při obkládání zdi. Vždy potřebujeme znát nejprve délku stran a podle konkrétního tvaru potom z těchto údajů vypočítat celkový obsah.
  • Při práci s kamenem se hodí nejčastěji vzoreček pro výpočet obsahu (S) obdélníku:
    • S = a × b (obsah = délka jedné strany x délka druhé strany)

Objem

  • Objem je měřítkem prostoru, který zaujímá těleso nebo objekt ve trojrozměrném prostoru a udává se v tzv. krychlových jednotkách, jako např. krychlové metry (m³).
    • 1 m³ = 1 m x 1 m x 1 m
    • 1 m³ = 1 000 l
    • 1 m³ = tzv. kubík, nejčastěji znáte asi kubík betonu.
  • Kubík si tak můžete představit jako krychli v prostoru o stranách délky 1 m.
  • V praxi objem počítáme, když například plánujeme stavět zídku nebo vysypat nějakou skalku či bezúdržbovou plochu kamenem. Změříte si délku tří stran daného prostoru a vypočítáte si z toho objem kamene, který potřebujete k vyplnění prostoru.
  • Pro tyto trojrozměrné objekty používáme obvykle vzoreček pro výpočet objemu (V) kvádru:
    • V = a × b × c (délka jedné strany x délka druhé strany x délka třetí strany)
Obrázek vydá za tisíc slov – zkusil jsem pro vás připravit vizuální porovnání všech základních veličin a jednotek, které potřebujeme při práci s přírodním kamenem.

Obrázek vydá za tisíc slov – zkusil jsem pro vás připravit vizuální porovnání všech základních veličin a jednotek, které potřebujeme při práci s přírodním kamenem.

Kubík není tuna a naopak

Hodně zažitý omyl je, že když má prostor, který potřebuji vysypat nebo vyskládat kamenem, objem jeden kubík, budete na to potřebovat přibližně 1 tunu kamene, že? Asi tušíte, že ne, a to ani zdaleka.

Kubík, resp. 1 m³, je jednotka objemu, ne hmotnosti (!), a proto je nelze takto jednoduše zaměňovat. Je sice pravda, že třeba 1 l vody váží přibližně 1 kg, vy ale nebudete výkop zalévat vodou 🙂 Převodní vztah je tady trošku jiný a také musíte vzít v potaz vlastnosti konkrétního druhu a velikost kamene.

Tak jak je to s tím kubíkem a jde to vůbec převádět?

Kolik je teda potřeba tun kamene na jeden kubík? Záleží hlavně:

  • na druhu kamene (každý má jinou tzv. hustotu – její jednotkou je kilogram na metr krychlový (kg/m³),
  • na velikosti kamene (čím větší kusy, tím větší „vzduchové mezery“ zůstávají v prostoru),
  • na tvaru jednotlivých kusů (kulaté oblázky kolem sebe nevyhnutelně nechají spoustu volného místa, např. v porovnání s ostrým lomovým kamenem, který do sebe tvarově lépe zapadne a vyplní prostor efektivněji).

Nebojte se, naštěstí to jde celé zjednodušit a nemusíte si pamatovat ani hledat, jakou má který kámen hustotu, váhu, tvar atp. Pokud nepotřebujete přesný výsledek a bavíme se o nejběžnějších kamenných drtích od velikosti 4/8 mm až po cca 32/63 mm, můžete počítat s koeficientem od 1,4 tuny/m³ až po přibližně 1,7 tuny/m³. U lomového kamene větších velikostí a solitérů potom počítáme dokonce ještě s větším číslem.

Průměrně, a bude to opravdu jen hrubý odhad, se tedy dá, třeba u štěrku, vynásobit potřebný objem číslem 1,6. Takže se dá říct, že na 1 m³ budete průměrně potřebovat přibližně 1,6 tuny štěrku.

Je ale lepší vědět přesně, jaký kámen budete používat a jak, a teprve podle toho výpočet adekvátně upravit. Výpočet si můžete zkusit udělat sami přímo u sortimentu na našem webu, pomocí kalkulačky, kterou najdete u většiny sortimentu.

Můžete ale také přijet přímo k nám na prodejnu s vlastním nákresem nebo už s vypočteným objemem a my výpočet uděláme za vás přímo na místě, podle toho, jaký kámen si vyberete.

Co z toho plyne?

Tento článek byl trošku víc teoretický, ale byla to tak trochu nezbytná příprava k budoucímu článku s názvem Měření a zaměřování při práci s přírodním kamenem – vysvětleno polopatě, kde se dozvíte, jak v praxi rychle a efektivně zaměřit ty nejběžnější realizace z kamene.

Zdá se vám to i tak složité a raději byste nechali vše na někom jiném? Realizaci můžete svěřit odborníkům hned od startu, včetně zaměření. Určitě neuděláte chybu, když si vyberete některou z námi prověřených firem.

Pokud se do práce s kamenem chystáte pustit sami a nebudete si čímkoliv jistí, nebo budete chtít poradit s výběrem kamene – vezměte svoje plány nebo výkres s sebou a přijeďte se podívat k nám na prodejnu – mrkneme se na to společně 😉

Sdílet článek:

Podobné články

Čtení na 14 minut

Cesta kamene z kamenolomu – Ruční výběr kamene

22. 7. 2024 Jak na kámen
Po předchozím, tak trochu „výbušném“ článku o hromadných odstřelech pokračuje náš seriál Cesta kamene z kamenolomu dalším, tentokrát o poznání klidnějším dílem – nudit se ale určitě nebudete. Podíváme se společně zblízka na to, jak vypadá ruční výběr stavebního kamene v lomu v Lulči.
Čtení na 18 minut

Cesta kamene z kamenolomu – Hromadné odstřely

2. 4. 2024 Jak na kámen
V předchozím článku, který byl zároveň úvodním článkem našeho nového seriálu, jsme společně prošli postupný vývoj těžby kamene od starověku až do jeho dnešní moderní podoby, včetně popisu jednotlivých fází těžby v kamenolomu.
Čtení na 14 minut

Cesta kamene z kamenolomu – Od starověkých kamenolomů až k moderním technologiím

4. 3. 2024 Jak na kámen
Většina z vás má asi představu o tom, jak takový kamenolom vypadá. Víte ale, jak se kámen těžil ve starověku a jak naopak dnes? Jaké vynálezy těžbu kamene posunuly a zefektivnily nejvíce? Znáte posloupnost jednotlivých fází těžby v kamenolomu a co vše souvisí s jeho běžným provozem?
Čtení na 20 minut

Měření a zaměřování při práci s přírodním kamenem – vysvětleno polopatě

9. 10. 2023 Jak na kámen
V minulém článku jsme se společně vrátili tak trochu do školních lavic a připomněli si ty nejdůležitější jednotky a veličiny používané při práci s přírodním kamenem. Dnes na toto téma navážeme a vše bude více praktické, takže pokud už máte předchozí „látku“ v malíčku, zaměřování pro vás teď bude brnkačka.
Čtení na 16 minut

Jak na solitérní kameny – krok za krokem

15. 11. 2022 Jak na kámen
Jsou krásné, velké a co kus, to originál. Solitérní kameny dokážou vytvořit nezaměnitelnou atmosféru a přitom se o ně nemusíte prakticky vůbec starat. Existuje celá řada způsobů, jak takové velké kameny usazovat a podle čeho je vybírat. V tomto článku se pro vás pokusím shrnout základní postupy a nejdůležitější tipy a triky.
Čtení na 17 minut

Jak na skalky a bezúdržbové plochy – svépomocí, krok za krokem

6. 4. 2022 Jak na kámen
U nás v Česku, když se řekne skalka, většina si asi představí nějaký úzký svah nebo předzahrádku na chalupě, zpevněný kameny porostlými mechem, trvalkami, kapradím a možná menšími keři. Skalka je skoro až abstraktní pojem, pod kterým si každý představí něco jiného. 
Čtení na 17 minut

Jak vybudovat kamennou zídku – svépomocí, krok za krokem

5. 4. 2022 Jak na kámen
Suché zídky z kamene stavěli lidé v různých formách po tisíce let. Od úplně prvního pravěkého ohniště přes zídky, které plnily spíš funkci plotu nebo označení hranic pozemků, až po dnešní, ručně skládané zídky z kamene, které najdete převážně v zahradách a okolí domů. 
Čtení na 15 minut

Jak vybudovat kamennou cestu – svépomocí, krok za krokem

4. 4. 2022 Jak na kámen
Lidé používali přírodní kámen ke zpevnění chodníků a cest odjakživa a dobře věděli proč. Kámen patří k nejtradičnějším stavebním materiálům vůbec a při správné přípravě a pokládce má taková kamenná cesta prakticky neomezenou životnost a nemusíte se o ni prakticky vůbec starat.
Čtení na 7 minut

Kamenický slovníček

3. 4. 2022 Jak na kámen
Určitě to dobře znáte. S někým se bavíte na téma, které není úplně váš obor. A najednou si uvědomíte, že nerozumíte tak úplně všemu, co ten druhý říká. Nic si z toho nedělejte, nejste v tom sami.
Čtení na 8 minut

Balení, nákup a doprava kamene

2. 4. 2022 Jak na kámen
Asi se shodneme, že přírodní kámen není sortiment, který nakupujete každý den. Tedy pokud nejste kameník nebo zahradnická firma, to je potom jiná. Každopádně tento článek jsem napsal pro všechny naše zákazníky a každý v něm najde něco užitečného.
Čtení na 7 minut

Není kámen jako kámen. Proč je důležitý původ kamene i jeho dlouhodobá dostupnost?

1. 4. 2022 Jak na kámen
Co si pod tím má člověk vůbec představit? Copak není jedno, odkud se kámen bere, nebo jestli tu bude i za několik dalších let? Ukážu vám, že na tom záleží víc, než by se mohlo na první pohled zdát.

www.kamenplus.cz

Zavřít