Bezúdržbová plocha svépomocí – video
Koncem loňského roku jsme měli možnost pořídit záznam realizace malé bezúdržbové plochy svépomocí, a to přímo u jednoho z našich zákazníků. Protože se nám líbilo, jakým způsobem zákazník vše vyřešil, v následujícím videu se můžete podívat na výsledek.
Pokračovat ve čtení
Doprava nákladním autem – video
Zajímalo vás někdy, jak vypadá a probíhá složení přírodního kamene? Ten pro vás vozí naši smluvní dopravci volně ložený, ale často také v různých obalech – nejčastěji jsou to velkoobjemové vaky (Big Bagy), palety, případně i samostatné solitérní kameny.
Pokračovat ve čtení
Cesta kamene z kamenolomu – Nákup a doprava
Kolik stojí doprava kamene? Jak je kámen balený? Proč se musí převážet zrovna takto? Můžu si pro kámen přijet i vlastním autem? Naložíte mi ho? Tak tyto otázky jsou jen špička ledovce z hory dotazů, které nám pokládáte v souvislosti s nákupem a dopravou přírodního kamene.
Pokračovat ve čtení
Cesta kamene z kamenolomu – Ruční výběr kamene
Po předchozím, tak trochu „výbušném“ článku o hromadných odstřelech pokračuje náš seriál Cesta kamene z kamenolomu dalším, tentokrát o poznání klidnějším dílem – nudit se ale určitě nebudete. Podíváme se společně zblízka na to, jak vypadá ruční výběr stavebního kamene v lomu v Lulči.
Pokračovat ve čtení
Cesta kamene z kamenolomu – Hromadné odstřely
V předchozím článku, který byl zároveň úvodním článkem našeho nového seriálu, jsme společně prošli postupný vývoj těžby kamene od starověku až do jeho dnešní moderní podoby, včetně popisu jednotlivých fází těžby v kamenolomu.
Pokračovat ve čtení
Cesta kamene z kamenolomu – Od starověkých kamenolomů až k moderním technologiím
Většina z vás má asi představu o tom, jak takový kamenolom vypadá. Víte ale, jak se kámen těžil ve starověku a jak naopak dnes? Jaké vynálezy těžbu kamene posunuly a zefektivnily nejvíce? Znáte posloupnost jednotlivých fází těžby v kamenolomu a co vše souvisí s jeho běžným provozem?
Pokračovat ve čtení
Měření a zaměřování při práci s přírodním kamenem – vysvětleno polopatě
V minulém článku jsme se společně vrátili tak trochu do školních lavic a připomněli si ty nejdůležitější jednotky a veličiny používané při práci s přírodním kamenem. Dnes na toto téma navážeme a vše bude více praktické, takže pokud už máte předchozí „látku“ v malíčku, zaměřování pro vás teď bude brnkačka.
Pokračovat ve čtení
Jednotky a veličiny používané při práci s přírodním kamenem – vysvětleno polopatě
„Tak na zídku bude potřeba přibližně patnáct tun zídkového kamene a pod cestu minimálně sto metrů čtverečních geotextilie a… jo, ještě se musí objednat tak kubík suchého betonu na uložení patníků.“
Pokračovat ve čtení
Jak na solitérní kameny – krok za krokem
Jsou krásné, velké a co kus, to originál. Solitérní kameny dokážou vytvořit nezaměnitelnou atmosféru a přitom se o ně nemusíte prakticky vůbec starat. Existuje celá řada způsobů, jak takové velké kameny usazovat a podle čeho je vybírat. V tomto článku se pro vás pokusím shrnout základní postupy a nejdůležitější tipy a triky.
Pokračovat ve čtení
Jak na skalky a bezúdržbové plochy – svépomocí, krok za krokem
U nás v Česku, když se řekne skalka, většina si asi představí nějaký úzký svah nebo předzahrádku na chalupě, zpevněný kameny porostlými mechem, trvalkami, kapradím a možná menšími keři. Skalka je skoro až abstraktní pojem, pod kterým si každý představí něco jiného.
Pokračovat ve čtení
Jak vybudovat kamennou zídku – svépomocí, krok za krokem
Suché zídky z kamene stavěli lidé v různých formách po tisíce let. Od úplně prvního pravěkého ohniště přes zídky, které plnily spíš funkci plotu nebo označení hranic pozemků, až po dnešní, ručně skládané zídky z kamene, které najdete převážně v zahradách a okolí domů.
Pokračovat ve čtení
Jak vybudovat kamennou cestu – svépomocí, krok za krokem
Lidé používali přírodní kámen ke zpevnění chodníků a cest odjakživa a dobře věděli proč. Kámen patří k nejtradičnějším stavebním materiálům vůbec a při správné přípravě a pokládce má taková kamenná cesta prakticky neomezenou životnost a nemusíte se o ni prakticky vůbec starat.
Pokračovat ve čtení
Kamenický slovníček
Určitě to dobře znáte. S někým se bavíte na téma, které není úplně váš obor. A najednou si uvědomíte, že nerozumíte tak úplně všemu, co ten druhý říká. Nic si z toho nedělejte, nejste v tom sami.
Pokračovat ve čtení
Balení, nákup a doprava kamene
Asi se shodneme, že přírodní kámen není sortiment, který nakupujete každý den. Tedy pokud nejste kameník nebo zahradnická firma, to je potom jiná. Každopádně tento článek jsem napsal pro všechny naše zákazníky a každý v něm najde něco užitečného.
Pokračovat ve čtení
Není kámen jako kámen. Proč je důležitý původ kamene i jeho dlouhodobá dostupnost?
Co si pod tím má člověk vůbec představit? Copak není jedno, odkud se kámen bere, nebo jestli tu bude i za několik dalších let? Ukážu vám, že na tom záleží víc, než by se mohlo na první pohled zdát.
Pokračovat ve čtení