Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Vážení zákazníci, od pondělí 4. 11. 2024 budeme měnit otevírací dobu a to tak, že bude otevřeno od 7:00 do 16:00 hodin. Tak se stavte, těšíme se na vás.

Měření a zaměřování při práci s přírodním kamenem – vysvětleno polopatě

V minulém článku jsme se společně vrátili tak trochu do školních lavic a připomněli si ty nejdůležitější jednotky a veličiny používané při práci s přírodním kamenem. Dnes na toto téma navážeme a vše bude více praktické, takže pokud už máte předchozí „látku“ v malíčku, zaměřování pro vás teď bude brnkačka.
  1. Jednotky a veličiny používané při práci s přírodním kamenem – vysvětleno polopatě
  2. Měření a zaměřování při práci s přírodním kamenem – vysvětleno polopatě

Pokud si nejste jistí, můžete si předchozí článek o mírách a jednotkách přečíst ještě jednou.

Během čtení tohoto článku se vám může občas zdát, že zabíhám až moc do detailů nebo že popisuji věci, které jsou snad jasné – super, pokud to tak cítíte, znamená to, že vy konkrétně jste zkušenější než ostatní. Někomu jinému může ale ta či ona informace chybět a bude za ni rád.

Tento článek je trochu delší a můžete klidně přeskakovat nebo si přečíst jen tu část, která vás zajímá nejvíc. Připraveni? Pusťme se do toho.

Proč je důležité naučit se správně měřit a zaměřovat

Ať už plánujete z kamene postavit cokoliv, schopnost vše správně zaměřit a naplánovat je klíčová. Proč?

Představte si, že stavíte cestu a zjistíte, že vám před koncem práce došly kameny a cesta tak bude nepojízdná delší dobu, než jste původně plánovali.

Nebo že jste najednou bez materiálu, ale vaše kamenná zídka je poloviční oproti původnímu záměru. A hrozí, že se teď svah, který měla původně držet, utrhne s prvním deštěm.

No a nebo solitérní kámen, který měl být původně ozdobou vaší zahrady, se teď z nějakého důvodu naklání a hrozí, že se časem převalí.

Samozřejmě špatné měření neznamená vždycky katastrofu, materiál si můžete doobjednat a vše se dá případně opravit. Proč to ale neudělat rovnou správně, rychleji a za méně peněz a času?

I když u nás máme drtivou většinu našeho kamenného sortimentu skladem prakticky po celý rok, může se stát, že zrovna odbavíme větší zakázku a kámen z vaší objednávky bude nějakou dobu nedostupný.

Další problém může naopak vzniknout, když objednáte výrazně víc materiálu, než doopravdy potřebujete. Objektivně je to trochu menší problém, než kdyby chyběl, ale pro materiál už třeba nebudete mít využití nebo vám bude na zahradě zbytečně překážet.

Zkrátka nejlepší je si dopředu vše dobře naplánovat a kámen objednávat už ve správném množství nebo velikosti, jen s nějakou vhodnou rezervou.

Zaměřování každopádně nepodceňujte a myslete na to, že jakákoliv chyba, kterou uděláte teď na začátku, se později projeví během samotné realizace a bude vás stát minimálně čas.

Co budeme k zaměřování potřebovat

Měřit a zaměřovat se dá dnes i digitálně, pomocí digitálních/laserových dálkoměrů, chytrých metrů, nebo dokonce aplikací v telefonu, které umí počítat i obsah nebo objem zaměřovaných objektů. My ale budeme zaměřovat vše klasicky, analogově 😉 pomocí metru, tužky a papíru. Kdo chce, může nahradit tužku a papír tabletem nebo chytrým telefonem, pokud to pro vás bude pohodlnější.

Povinná výbava

  • Svinovací metr nebo pásmo (ujistěte se, že máte měřicí nástroj dostatečné délky),
  • tužka,
  • papír.

Mohlo by se taky hodit

  • Kladivo, palička (na zatloukání kolíků),
  • dřevěné nebo kovové kolíky (na vytyčení rohů),
  • provázek (na vizuální označení stran).

Tipy a triky, jak zaměřovat snadno a rychle

Ještě než začneme cokoliv měřit, vypíšu několik důležitých tipů k tomu, na co si dávat pozor a na co je dobré myslet už od začátku každého zaměřování.

Začněte s náčrtem

Než začnete cokoliv měřit, udělejte si alespoň hrubý náčrt vašeho projektu (cesty, chodníku, skalky, zdi nebo solitéru), ideálně včetně bezprostředního okolí a důležitých prvků (jako jsou existující stromy, keře, jezírka, záhonky, schody…).

Pomůže vám to nejen lépe si vše vizualizovat, ale také se hned ukáže, kde bude nejvýhodnější začít stavět, na co si později během stavby dávat pozor atp.

V nákresu se snažte udržet nějaké alespoň přibližné poměry mezi objekty a jednotné měřítko – nemusí to ale být umělecké dílo 😉 Stačí jednoduché čáry a tvary, ze kterých je přibližně poznat tvar toho, co budete stavět, a nejbližší okolí.

Dělejte si poznámky

Nezapomeňte si hned od začátku psát přímo k nákresu poznámky – nechte si pro ně kolem nákresu dostatek místa. Poznámky můžou popisovat problematická místa nebo i připomínat věci, na které nechcete zapomenout (např.: „Tady budou později světla – nezapomenout sem přivést elektřinu“).

Používejte „správné“ jednotky

Můžete měřit klidně v milimetrech nebo centimetrech, je ale důležité být konzistentní. Úplně nejlepší je psát všechny jednotky rovnou v metrech. Takže místo 830 cm (nebo dokonce 8 300 mm :)) jen 8,3 m.

Pokud vás živí profese, kde pracujete denně s cm nebo mm, bude to chtít možná trochu úsilí k tomu, abyste tak zvaně „přepnuli“. Ale věřte mi, vyplatí se to. Např. kamenné dlažby se prodávají obvykle na m2 a materiál na kamenné zídky zase na tuny a m3, kde jsou m3 něco jako mezistupní výpočetní jednotka, potřebná k výpočtu hmotnosti v tunách.

Zapomněli jste už od minule, jak je to s těmi metry krychlovými a jejich převáděním na tuny? Určitě se na chvíli vraťte k předchozímu článku do části Kubík není tuna a naopak, kde najdete vše detailně vysvětlené.

V měřeních zohledněte nerovnosti terénu

Když je váš terén nějak významně nerovný, nezapomeňte to zohlednit ve svých měřeních. Mohlo by to ovlivnit množství potřebného kamene. Sledujte, jestli se vám na delší vzdálenosti nějak výrazně nedeformuje nebo nekroutí metr či pásmo atp.

Využijte pomocníků a pomůcek

Měření je snazší a přesnější, když vám někdo pomáhá. Ať už je to člen rodiny, nebo kamarád, dvě hlavy jsou vždy lepší než jedna a taky víc očí víc vidí. Nejen že vám ten druhý může podržet metr nebo pásmo, ale taky může pomoct odhalit nějakou zásadní chybu ve vašem měření.

Pokud je budoucí cesta nebo zídka dlouhá a nemáte nikoho k ruce, zatlučte si na začátek kolík a použijte ho k zachycení pásma nebo metru.

Tip: Místo dřevěných kolíků můžete použít tenčí betonářské tyče (dají se snadno provléct okem pásma), jen je nezatloukejte příliš hluboko a myslete vždy na to, kde tyč zatloukáte – abyste si tyčí neprorazili existující chráničku s elektřinou, povrchově vedený odpad atp. 😉

Nespěchejte

Nesnažte se vše odbýt během pár minut nebo během jednoho rychlého měření. Pokud můžete, ideálně se k měření vraťte opakovaně a s odstupem času zrevidujte svůj plán/nákres. Hledejte nějaké chyby nebo věci, které jste mohli opomenout.

Dvojnásobná kontrola

Jak se říká, „dvakrát měř, jednou řež“. Dvojnásobná kontrola vám ušetří čas i peníze. Vše změřte raději dvakrát nebo nakonec alespoň náhodně přeměřte ty nejdůležitější rozměry.

Otestujte si svůj plán a zaměřené hodnoty nanečisto

Označte si půdorys přímo na zemi a přesvědčte se, že tudy později opravdu může vést cesta, že tady může stát zídka, že skalka bude mít dostatek světla nebo že solitér (který teď dočasně představuje větší kartonová krabice) nebude stínit vašemu záhonu atp.

Nechte si rezervu

Odhadnout a zaměřit správně přírodní kámen není to stejné jako počítat kusy zámkové dlažby. U kamene je dobré počítat vždy s odchylkou + – 10 % a materiál objednávat raději s rezervou navíc.

Jak velkou? 10 % by mohlo být asi nejčastěji správně, ale je lepší se o tom vždy poradit přímo s našimi prodejci, kteří vám pomůžou s odhadem při zpracování vaší objednávky.

Dokumentujte od začátku celý proces

Tím myslím nejen nákresy, ale i fotografie a hlavně vaše poznámky. Ani ne tak pro ostatní (i když je příjemné mít se čím pochlubit), ale hlavně pro vás. Jednak budete mít z čeho čerpat v dalších podobných projektech, do kterých se pustíte, ale také budete mít zpětně přehled o všem, co jste udělali, a nebudete zbytečně opakovat případné chyby.

Jak zaměřit kámen potřebný pro cestu z kamene

U zaměřování cesty nebo chodníku potřebujeme zjistit velikost celkové plochy v m2. K tomu použijeme hlavně vzoreček pro obsah (S) obdélníku, který vypočítáte takto: S = a × b (obsah = délka jedné strany x délka druhé strany). Případně můžete použít pro výpočet kalkulačku přímo u některé kamenné dlažby na našem webu.

Nejste si jisti tím, co která jednotka znamená? Mrkněte na předchozí článek Jednotky a veličiny používané při práci s přírodním kamenem – vysvětleno polopatě.

Postup zaměření

  • Vytyčte si a změřte nejdůležitější části cesty/chodníku.
    • Cesta je pravidelný obdélník
      Pokud je cesta přirozeně víceméně jednoduchého obdélníkového tvaru, spočítejte si obsah plochy vynásobením délky x šířky a máte výsledek v m2.
    • Cesta má zatáčky, ale je rovná
      Když je cesta obdélníkového tvaru, ale má více částí/zatáček, rozdělte si ji v nákresu na více obdélníků, vypočítejte jejich obsah a výsledky potom sečtěte.
    • Cesta je zakřivená nebo velmi nepravidelného tvaru
      V případě, že je cesta atypického tvaru nebo je vyloženě samá kulatá zatáčka, nenechte se rozhodit a cestu si opět rozdělte na pomyslné obdélníky tak, aby přibližně pokrývaly plochu cesty. Potom si opět spočítejte obsah těchto obdélníků a výsledky sečtěte.
Zjednodušené schéma: jak odhadnout množství kamene potřebné pro cestu nebo chodník

Zjednodušené schéma: jak odhadnout množství kamene potřebné pro cestu nebo chodník

Klíčem je příliš si s tím nelámat hlavu a nebát se zjednodušit si nákres tak, abychom mohli v rozumném čase dojít k relativně přesnému výsledku. Pokud bude mít cesta spíše tvar kruhu (např. kolem ohniště), nebudete samozřejmě zjednodušovat kruh na čtverec, ale spočítáte rovnou výpočet kruhu. To stejné platí i pro další typické geometrické tvary jako trojúhelník atp.

Zjednodušení na čtverce (nebo kvádry u zídky) není jediné řešení. Je jen nejčastější, nejjednodušší a nejvíce univerzální, a proto ho tady uvádím v příkladech i ilustracích.

Pokud jste ještě nečetli předchozí článek Jak vybudovat kamennou cestu – svépomocí, krok za krokem, určitě si ho projděte.

Jak zaměřit kámen potřebný pro suchou zídku z kamene

U zaměřování kamene potřebného pro suchou zídku z kamene zjišťujeme velikost vnitřního prostoru/těla zídky a potřebujeme tedy spočítat její celkový objem v m3. Výpočet objemu (V) kvádru dostanete pomocí vzorečku q (délka jedné strany x délka druhé strany x délka třetí strany), nebo můžete opět použít kalkulačku u zídkového kamene u nás na webu.

Nejste si jisti tím, co která jednotka znamená? Mrkněte na předchozí článek Jednotky a veličiny používané při práci s přírodním kamenem – vysvětleno polopatě.

Postup zaměření

  • Vytyčte si a změřte nejdůležitější části zídky.
    • Zídka je pravidelný kvádr
      Pokud má zídka tvar víceméně pravidelného kvádru, její objem zjistíte vynásobením délky všech tří stran. Nezapomeňte, že zídka by měla mít dostatečně velký a hluboký základ a být navíc trochu nakloněná, obzvlášť pokud má být zároveň také opěrná.
    • Zídka je relativně rovná, ale je rohová nebo má více samostatných částí
      Zídku si opět rozdělte na více pomyslných kvádrů, vypočítejte objem každého zvlášť a výsledky potom sečtěte.
    • Zídka má zakulacený půdorys nebo je velmi nepravidelného tvaru
      Ani hodně nepravidelná zídka nás nijak nerozhodí. Je zbytečné počítat objem podle nějakých složitých vzorečků a měřit radius zakřivení. Zídku si v nákresu opět rozdělte na více kvádrů tak, aby přibližně odpovídaly tvaru a hlavně objemu zídky – objem zjistíte opět výpočtem objemu jednotlivých částí a sečtením výsledků.
Zjednodušené schéma: jak odhadnout množství kamene potřebné prosuchou zídku

Zjednodušené schéma: jak odhadnout množství kamene potřebné pro suchou zídku

Při zaměřování štěrku potřebného do základu pod zídkou budete počítat opět objem kvádru (resp. více menších kvádrů, pokud budete mít více vrstev různého štěrku).

Nezapomeňte do celkových rozměrů zídky započítat i její základ – ten sice nakonec nebude vidět, protože bude zapuštěný v zemi, je ale naprosto zásadní pro stabilitu zídky!

O tom, jak postavit kamennou zídku svépomocí, jste už četli v článku Jak vybudovat kamennou zídku – svépomocí, krok za krokem.

Jak zaměřit kámen potřebný pro skalku

U zaměřování kamene potřebného pro zasypání skalky nebo bezúdržbové plochy zjišťujeme, stejně jako u zídky, velikost trojrozměrného prostoru – tedy celkový objem v m3.

Nejste si jisti tím, co která jednotka znamená? Mrkněte na předchozí článek Jednotky a veličiny používané při práci s přírodním kamenem – vysvětleno polopatě.

Postup zaměření

  • Vytyčte si a změřte obvod skalky.
    • Skalka nebo plocha má obdélníkový půdorys
      Stejně jako u zídky, pro zjištění objemu jednoduše mezi sebou vynásobte délky všech tří stran.
    • Skalka má pravidelný půdorys, má ale více částí
      Skalku rozdělte v nákresu na více pomyslných částí/kvádrů, vypočítejte objem každého zvlášť a výsledky potom sečtěte.
    • Skalka má kulaté okraje nebo je velmi nepravidelného tvaru
      Skalku si, stejně jako v předchozích případech, zjednodušte na více částí s obdélníkovým půdorysem a spočítejte objem těchto kvádrů – výsledky sečtěte.
Zjednodušené schéma: jak odhadnout množství kamene potřebné pro skalku nebo bezúdržbovou plochu

Zjednodušené schéma: jak odhadnout množství kamene potřebné pro skalku nebo bezúdržbovou plochu

U skalky si nezapomeňte přiobjednat/koupit také odpovídající množství vhodné geotextilie, s nějakým menším přesahem na všechny strany. Minimální potřebné množství získáte vypočítáním obsahu půdorysu plochy v m2.

O tom, jak vybudovat skalku nebo bezúdržovou plochu svépomocí, jste se už mohli dočíst v článku Jak na skalky a bezúdržbové plochy – svépomocí, krok za krokem.

Jak zaměřit solitérní kameny

U solitérních kamenů není až tak moc co počítat, ale spíš čistě zaměřovat a plánovat. Zajímat nás bude hlavně velikost budoucího půdorysu usazeného solitéru a jeho přibližná váha. U solitérních kamenů je možné postupovat dvěma způsoby.

  1. Vybereme si nejprve místo a podle toho teprve kameny vhodné velikosti.
  2. Vybereme si nejprve kameny a teprve později pro ně najdeme vhodné umístění.

Oba postupy jsou v pořádku. U obou je ale potřeba pohlídat především rozměry a váhu solitérního kamene, aby se nestalo, že vás potom při jejich dodání zaskočí jejich velikost nebo váha.

Už když si tedy budete solitérní kameny vybírat a objednávat, je dobré si někam zapsat jejich přibližnou váhu a rozměry a kameny si také nějak očíslovat, abyste je mohli později snadno rozlišit.

K solitérním kamenům objednaným u nás dostanete vždy nejen všechny tyto informace, ale objednávka je většinou doplněná i o náhledovou fotografii konkrétního solitéru. Plánování a přípravy jsou tak hned veselejší, když po celou dobu víte i vidíte, na co se připravit 😉

Postup zaměření

  • Změřte alespoň přibližně velikost a váhu solitéru.
    • Rozměry a váha solitéru
      U velkých kamenů nás zajímají především váha a fyzické rozměry kamene. Podle velikosti a váhy zvolíme vhodný způsob uložení kamene.
    • Najděte tzv. „půdorys“ solitéru
      Solitér (pokud to není vyloženě „placák“) by měl být vždy alespoň z části zapuštěný do země tak, aby byl dostatečně stabilní. Místo, kde potom kámen přechází ze země na povrch, je přesně to místo, které nás zajímá pro zaměření a přípravu zeminy/výkopu a bude pomyslným půdorysem solitéru.Půdorys bude mít zřejmě nějaký atypický tvar, pravděpodobně nějaký mnohoúhelník – samozřejmě si ten tvar zase musíte adekvátně zjednodušit tak, aby se podle něj dal připravit výkop, který by měl být pouze přibližného tvaru – není potřeba přenášet na zem tvar kamene na centimetry přesně 😉
    • Naplánujte vhodný způsob usazení solitéru
      Nezapomeňte, že některé větší solitérní kameny je lepší usazovat do štěrkového lože, někdy dokonce do betonu. Pravděpodobně bude stačit solitér usadit přímo do zeminy. Pokud si ale nebudete 100% jisti, raději se poraďte s odborníkem.
Zjednodušené schéma: jak zaměřit solitérní kameny

Zjednodušené schéma: jak zaměřit solitérní kameny

Nevíte, kde se solitéry začít? Mrkněte na předchozí článek Jak na solitérní kameny – krok za krokem.

Co z toho plyne?

Tak co na to říkáte? Troufnete si teď něco sami zaměřit? Vypadalo to složitě, ale není to zas tak hrozné, že? Každopádně teď už byste měli znát nejen všechny jednotky a veličiny (z předchozího článku), ale neměl by pro vás být problém relativně snadno zaměřit prakticky cokoliv, co se běžně staví z přírodního kamene svépomocí.

Pokud se na realizaci staveb z kamene stále necítíte nebo nemáte dostatek volného času, určitě neuděláte chybu, když si vyberete kteroukoliv z námi prověřených firem. Určitě budete spokojeni.

Jakékoliv nápady, postřehy nebo připomínky, prosím, posílejte klidně rovnou mně na e-mail. Jestli jste už rozhodnuti se do svého projektu z kamene pustit svépomocí, super – kdykoliv budete chtít poradit, nebo si kámen prohlédnout zblízka, přijeďte se podívat k nám do Lulče a mrkneme se na to společně.

Sdílet článek:

Podobné články

Čtení na 14 minut

Cesta kamene z kamenolomu – Ruční výběr kamene

22. 7. 2024 Jak na kámen
Po předchozím, tak trochu „výbušném“ článku o hromadných odstřelech pokračuje náš seriál Cesta kamene z kamenolomu dalším, tentokrát o poznání klidnějším dílem – nudit se ale určitě nebudete. Podíváme se společně zblízka na to, jak vypadá ruční výběr stavebního kamene v lomu v Lulči.
Čtení na 18 minut

Cesta kamene z kamenolomu – Hromadné odstřely

2. 4. 2024 Jak na kámen
V předchozím článku, který byl zároveň úvodním článkem našeho nového seriálu, jsme společně prošli postupný vývoj těžby kamene od starověku až do jeho dnešní moderní podoby, včetně popisu jednotlivých fází těžby v kamenolomu.
Čtení na 14 minut

Cesta kamene z kamenolomu – Od starověkých kamenolomů až k moderním technologiím

4. 3. 2024 Jak na kámen
Většina z vás má asi představu o tom, jak takový kamenolom vypadá. Víte ale, jak se kámen těžil ve starověku a jak naopak dnes? Jaké vynálezy těžbu kamene posunuly a zefektivnily nejvíce? Znáte posloupnost jednotlivých fází těžby v kamenolomu a co vše souvisí s jeho běžným provozem?
Čtení na 13 minut

Jednotky a veličiny používané při práci s přírodním kamenem – vysvětleno polopatě

10. 8. 2023 Jak na kámen
„Tak na zídku bude potřeba přibližně patnáct tun zídkového kamene a pod cestu minimálně sto metrů čtverečních geotextilie a… jo, ještě se musí objednat tak kubík suchého betonu na uložení patníků.“
Čtení na 16 minut

Jak na solitérní kameny – krok za krokem

15. 11. 2022 Jak na kámen
Jsou krásné, velké a co kus, to originál. Solitérní kameny dokážou vytvořit nezaměnitelnou atmosféru a přitom se o ně nemusíte prakticky vůbec starat. Existuje celá řada způsobů, jak takové velké kameny usazovat a podle čeho je vybírat. V tomto článku se pro vás pokusím shrnout základní postupy a nejdůležitější tipy a triky.
Čtení na 17 minut

Jak na skalky a bezúdržbové plochy – svépomocí, krok za krokem

6. 4. 2022 Jak na kámen
U nás v Česku, když se řekne skalka, většina si asi představí nějaký úzký svah nebo předzahrádku na chalupě, zpevněný kameny porostlými mechem, trvalkami, kapradím a možná menšími keři. Skalka je skoro až abstraktní pojem, pod kterým si každý představí něco jiného. 
Čtení na 17 minut

Jak vybudovat kamennou zídku – svépomocí, krok za krokem

5. 4. 2022 Jak na kámen
Suché zídky z kamene stavěli lidé v různých formách po tisíce let. Od úplně prvního pravěkého ohniště přes zídky, které plnily spíš funkci plotu nebo označení hranic pozemků, až po dnešní, ručně skládané zídky z kamene, které najdete převážně v zahradách a okolí domů. 
Čtení na 15 minut

Jak vybudovat kamennou cestu – svépomocí, krok za krokem

4. 4. 2022 Jak na kámen
Lidé používali přírodní kámen ke zpevnění chodníků a cest odjakživa a dobře věděli proč. Kámen patří k nejtradičnějším stavebním materiálům vůbec a při správné přípravě a pokládce má taková kamenná cesta prakticky neomezenou životnost a nemusíte se o ni prakticky vůbec starat.
Čtení na 7 minut

Kamenický slovníček

3. 4. 2022 Jak na kámen
Určitě to dobře znáte. S někým se bavíte na téma, které není úplně váš obor. A najednou si uvědomíte, že nerozumíte tak úplně všemu, co ten druhý říká. Nic si z toho nedělejte, nejste v tom sami.
Čtení na 8 minut

Balení, nákup a doprava kamene

2. 4. 2022 Jak na kámen
Asi se shodneme, že přírodní kámen není sortiment, který nakupujete každý den. Tedy pokud nejste kameník nebo zahradnická firma, to je potom jiná. Každopádně tento článek jsem napsal pro všechny naše zákazníky a každý v něm najde něco užitečného.
Čtení na 7 minut

Není kámen jako kámen. Proč je důležitý původ kamene i jeho dlouhodobá dostupnost?

1. 4. 2022 Jak na kámen
Co si pod tím má člověk vůbec představit? Copak není jedno, odkud se kámen bere, nebo jestli tu bude i za několik dalších let? Ukážu vám, že na tom záleží víc, než by se mohlo na první pohled zdát.

www.kamenplus.cz

Zavřít