Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Vážení zákazníci, momentálně se připravujeme na novou sezónu a máme ZAVŘENO. Budeme tu pro vás opět od března/dubna, v závislosti na počasí. Aktuální info najdete vždy zde, na našem webu. Když nám ale předem zavoláte a teple se oblečete, rádi pro vás prodejnu otevřeme i v zimním období. 😉

Není kámen jako kámen. Proč je důležitý původ kamene i jeho dlouhodobá dostupnost?

Co si pod tím má člověk vůbec představit? Copak není jedno, odkud se kámen bere, nebo jestli tu bude i za několik dalších let? Ukážu vám, že na tom záleží víc, než by se mohlo na první pohled zdát.

Pohled na tzv. rozval v kamenolomu Luleč. Foto bylo pořízené několik dní po clonovém odstřelu.

Poodhalím vám i proces přidání nového kamene do naší nabídky, včetně detailního popisu všeho, co předchází jeho zařazení mezi stálou nabídku a vystavení na prodejně. No a nakonec vám prozradím, jak si poradíme s tím, když musíme nějaký kámen zcela vyřadit z nabídky, a jak se to obvykle dotkne (nebo spíš nedotkne) našich zákazníků.

Dlouhodobá dostupnost – není to jen marketingový tah?

Vím, „dlouhodobá dostupnost“ zní trochu škrobeně. Jednoduše to znamená, že kámen, který jste si u nás koupili třeba před deseti lety, najdete v našem sortimentu i dnes. S největší pravděpodobností ho pro vás budeme mít dostupný i v původních velikostech a barvě. To, že si u nás můžete koupit stejný kámen i po několika letech, obnáší spoustu neviditelné práce a času.

Velká část kamene, který nabízíme, je náš vlastní produkt a my za něj cítíme přirozeně zodpovědnost. Stejně tak se ale staráme o dostupný sortiment, který zajišťujeme a dovážíme z jiných kamenolomů a pískoven.

Kámen od nás z lomu

Za „náš kámen“ označujeme ručně vybíraný, „Lulečský kámen“, který je mezi našimi zákazníky velmi oblíbený. Jednak pro svou přirozenou zemitou barvu a také pro jeho dostupnost v téměř všech myslitelných velikostech a tvarech. Tento typicky hnědý kámen třídíme a vybíráme převážně ručně, přímo v lomu vedle prodejny.

Lulečský kámen vybíráme v lomu, hned vedle prodejny. Než se dostane na palety a do prodejny, projde tak našima rukama. A že je těch kousků opravdu hodně! Raději to ani nezkoušíme spočítat.

Občas se stává, že díky velké poptávce musí zákazníci u větších objednávek počkat na jejich naskladnění. Ale riziko, že bude tento kámen dlouhodobě nedostupný, je u tohoto kamene naprosto minimální.

Ostatní druhy kamene

U jiných druhů kamene je zajištění plných skladových zásob komplikovanější ještě o logistiku. Například oblázky se obecně těží většinou v různých pískovnách zejména na Slovensku. Žula, vápenec, břidlice nebo třeba i krystalický dolomit, ty se těží v lomech různě po celé České republice, nebo i na Slovensku. Tím, jak jsou lokality těžby více roztříštěné, je náročnější zkoordinovat a udržovat plný sklad.

My se pro vás ale snažíme vždy zajistit dostatečné množství všech druhů kamene, který si u nás kupujete. Nejen aktuálně na sklad, ale snažíme se zajistit, aby pro vás byl nepřetržitě dostupný i kdykoliv v budoucnu.

Proč je tedy dlouhodobá stálost sortimentu důležitá?

Typických scénářů, kdy oceníte možnost kdykoliv doobjednat kámen s větším časovým odstupem, je celá řada. Tady je několik typických příkladů:

  • Špatně jste odhadli potřebného množství kamene.
    I když si dopředu vše perfektně zaměříte, spočítáte a nakoupíte třeba i s rezervou, někdy se i tak stane, že kámen nakonec chybí. Vlastně se to stává relativně často. U nás si můžete bez problémů doobjednat doslova jakékoliv množství kamene – ať už vám chybí 1 kilo, nebo 100 tun. Dnes, zítra nebo právě až za několik let.
  • Změna záměru nebo projektu.
    Rozhodli jste se pro rozšíření chodníku, prodloužení kamenné zídky, nebo by se vám líbilo mít ve skalce i jezírko s nějakým pěkným solitérem? Ať už se pro změnu rozhodnete ještě během budování vašeho projektu, nebo až několik let po jeho dokončení, kámen tu pro vás budeme mít vždy připravený.

Proč nám trvá zařazení nového kamene tak dlouho?

Výběru nového kamene věnujeme zvláštní péči a jeho zařazení do stálého sortimentu zabere často i více jak rok. Zdá se vám to hodně? Předchází tomu relativně dlouhý proces. Není za tím nic víc než naše snaha nabízet vám jen opravdu kvalitní a prověřený kámen, který vám budeme moct zajistit dlouhodobě. Jak to probíhá?

  1. Nejprve se ujistíme, že kámen bude pro naše zákazníky dostupný i za několik let.
    Osobně navštívíme vytipovaný kamenolom nebo pískovnu, odkud chceme kámen odebírat, a prozkoumáme zásoby daného ložiska. Teprve až když máme garanci dlouhodobého přísunu kamene stálé kvality, tzn. jistotu, že kámen jen tak nedojde, pokračujeme nákupem vzorků.
  2. Pokud je to možné, nový druh kamene zajistíme rovnou v několika formách a frakcích.
    Pro co nejpřirozenější vzhled vaší realizace je vždycky nejlepší kombinovat více frakcí stejného kamene. Proto se vždy snažíme vybrat co největší množství různých velikostí a tvarů stejného druhu kamene, který potom můžete použít pro vysypání ploch, vytvořit z něj skalky, postavit zídky, vyplnit gabiony, nebo vytvořit celá jezírka a kamenné zahrady.
  3. Vzorky celoročně testujeme přímo u nás v Lulči.
    Nakoupené vzorky různých frakcí a forem (solitéry, kusové kameny, drť, atd.) vystavíme celoročně povětrnostním podmínkám. Po celou dobu zkoumáme jeho strukturu, barevnou stálost a pevnost. Když se ukáže, že kámen z nějakého důvodu nevyhovuje, vyřadíme jej.
  4. Do prodeje zařadíme kámen, který se osvědčí
    Teprve až kámen projde sítem našeho testování, získá místo v naší stálé nabídce. Náš zákazník má tedy jistotu kvality a také možnost přijet pro stejný kámen třeba i za několik let – byť jde zrovna o kámen, který netěžíme přímo u nás v Lulči.

Co se stane, když nějaký kámen přestaneme nabízet? Stává se to?

Může se stát, že nám náš dodavatel přestane kámen dodávat. Důvodů může být hned několik, např.: ukončení těžby v konkrétním kamenolomu nebo pískovně nebo vyčerpání ložiska.

Naši zákazníci takový výpadek většinou ani nezaznamenají. Do našeho sortimentu totiž nezařazujeme exotické a nepůvodní horniny, v drtivé většině případů jsme tedy schopni jakýkoliv nedostatek dodávek kamene pokrýt dodávkou z jiného kamenolomu.

Když se přestane těžit v některém z lomů nebo pískoven, odkud bereme kámen, máme už většinou v záloze další lom se stejným druhem kamene.

Navíc máme s každým dodavatelem smlouvu a podobné výpadky nebo i kompletní ukončení těžby je avizované dlouho dopředu, často i roky. Kámen, o kterém už víme, že bude časem nedostupný, bývá potom s dostatečným časovým předstihem tzv. ve výprodeji a na prodejně vás také vždy upozorníme na fakt, že už se může jednat o poslední skladové zásoby.

Nicméně na objednávku jsme většinou schopni vám dodat i kámen, který už je oficiálně vyřazený z nabídky, i když je to občas za cenu vyšší ceny, kterou od nás požaduje náš dodavatel, za dodání menšího množství kamene na objednávku –na přání zákazníka to lze zařídit. Zkrátka uděláme maximum proto, abyste mohli dokončit svůj projekt z kamene, který jste si u nás už jednou koupili.

V praxi je to tedy tak, že se opravdu trvale vyřazuje jen sortiment, o který je dlouhodobě nízký zájem.

Co z toho plyne?

Teď už máte lepší představu o tom, podle jakých kritérií vybíráme kameny do naší nabídky a jak a proč je pro vás udržujeme dlouhodobě dostupné. Můžete si tak bez obav vybrat kterýkoliv kámen z naší nabídky, protože víte, že si kupujete opravdu prověřený materiál, který tu pro vás bude i v budoucnu.

O našich kamenech víme první poslední, takže vám můžeme odborně poradit nejen s výběrem vhodného kamene, ale také doporučit vhodnou realizační firmu.

Přesvědčte se sami a přijeďte se podívat k nám na prodejnu.

Sdílet článek:

Podobné články

Čtení na 16 minut

Cesta kamene z kamenolomu – Nákup a doprava

16. 11. 2024 Jak na kámen
Kolik stojí doprava kamene? Jak je kámen balený? Proč se musí převážet zrovna takto? Můžu si pro kámen přijet i vlastním autem? Naložíte mi ho? Tak tyto otázky jsou jen špička ledovce z hory dotazů, které nám pokládáte v souvislosti s nákupem a dopravou přírodního kamene.
Čtení na 14 minut

Cesta kamene z kamenolomu – Ruční výběr kamene

22. 7. 2024 Jak na kámen
Po předchozím, tak trochu „výbušném“ článku o hromadných odstřelech pokračuje náš seriál Cesta kamene z kamenolomu dalším, tentokrát o poznání klidnějším dílem – nudit se ale určitě nebudete. Podíváme se společně zblízka na to, jak vypadá ruční výběr stavebního kamene v lomu v Lulči.
Čtení na 18 minut

Cesta kamene z kamenolomu – Hromadné odstřely

2. 4. 2024 Jak na kámen
V předchozím článku, který byl zároveň úvodním článkem našeho nového seriálu, jsme společně prošli postupný vývoj těžby kamene od starověku až do jeho dnešní moderní podoby, včetně popisu jednotlivých fází těžby v kamenolomu.
Čtení na 14 minut

Cesta kamene z kamenolomu – Od starověkých kamenolomů až k moderním technologiím

4. 3. 2024 Jak na kámen
Většina z vás má asi představu o tom, jak takový kamenolom vypadá. Víte ale, jak se kámen těžil ve starověku a jak naopak dnes? Jaké vynálezy těžbu kamene posunuly a zefektivnily nejvíce? Znáte posloupnost jednotlivých fází těžby v kamenolomu a co vše souvisí s jeho běžným provozem?
Čtení na 20 minut

Měření a zaměřování při práci s přírodním kamenem – vysvětleno polopatě

9. 10. 2023 Jak na kámen
V minulém článku jsme se společně vrátili tak trochu do školních lavic a připomněli si ty nejdůležitější jednotky a veličiny používané při práci s přírodním kamenem. Dnes na toto téma navážeme a vše bude více praktické, takže pokud už máte předchozí „látku“ v malíčku, zaměřování pro vás teď bude brnkačka.
Čtení na 13 minut

Jednotky a veličiny používané při práci s přírodním kamenem – vysvětleno polopatě

10. 8. 2023 Jak na kámen
„Tak na zídku bude potřeba přibližně patnáct tun zídkového kamene a pod cestu minimálně sto metrů čtverečních geotextilie a… jo, ještě se musí objednat tak kubík suchého betonu na uložení patníků.“
Čtení na 16 minut

Jak na solitérní kameny – krok za krokem

15. 11. 2022 Jak na kámen
Jsou krásné, velké a co kus, to originál. Solitérní kameny dokážou vytvořit nezaměnitelnou atmosféru a přitom se o ně nemusíte prakticky vůbec starat. Existuje celá řada způsobů, jak takové velké kameny usazovat a podle čeho je vybírat. V tomto článku se pro vás pokusím shrnout základní postupy a nejdůležitější tipy a triky.
Čtení na 17 minut

Jak na skalky a bezúdržbové plochy – svépomocí, krok za krokem

6. 4. 2022 Jak na kámen
U nás v Česku, když se řekne skalka, většina si asi představí nějaký úzký svah nebo předzahrádku na chalupě, zpevněný kameny porostlými mechem, trvalkami, kapradím a možná menšími keři. Skalka je skoro až abstraktní pojem, pod kterým si každý představí něco jiného. 
Čtení na 17 minut

Jak vybudovat kamennou zídku – svépomocí, krok za krokem

5. 4. 2022 Jak na kámen
Suché zídky z kamene stavěli lidé v různých formách po tisíce let. Od úplně prvního pravěkého ohniště přes zídky, které plnily spíš funkci plotu nebo označení hranic pozemků, až po dnešní, ručně skládané zídky z kamene, které najdete převážně v zahradách a okolí domů. 
Čtení na 15 minut

Jak vybudovat kamennou cestu – svépomocí, krok za krokem

4. 4. 2022 Jak na kámen
Lidé používali přírodní kámen ke zpevnění chodníků a cest odjakživa a dobře věděli proč. Kámen patří k nejtradičnějším stavebním materiálům vůbec a při správné přípravě a pokládce má taková kamenná cesta prakticky neomezenou životnost a nemusíte se o ni prakticky vůbec starat.
Čtení na 7 minut

Kamenický slovníček

3. 4. 2022 Jak na kámen
Určitě to dobře znáte. S někým se bavíte na téma, které není úplně váš obor. A najednou si uvědomíte, že nerozumíte tak úplně všemu, co ten druhý říká. Nic si z toho nedělejte, nejste v tom sami.
Čtení na 8 minut

Balení, nákup a doprava kamene

2. 4. 2022 Jak na kámen
Asi se shodneme, že přírodní kámen není sortiment, který nakupujete každý den. Tedy pokud nejste kameník nebo zahradnická firma, to je potom jiná. Každopádně tento článek jsem napsal pro všechny naše zákazníky a každý v něm najde něco užitečného.

www.kamenplus.cz

Zavřít