Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Vážení zákazníci, je před námi posledních několik dní kdy bude u nás v prodejně otevřeno a od pátku 13. 12. 2024 naši prodejnu zavřeme. V sobotu bude prodejna již uzavřena. Po 13. 12. 2024 bude otevřeno jen po telefonické domluvě. Tak se ještě stavte, těšíme se na vás.

Kámen vs. beton

Pokud právě přemýšlíte o tom, který z těchto materiálů použít pro váš projekt, jste na správném místě. Ať už stavíte cestu, chodník, zídku, skalku, jezírko, nebo třeba krb, ohniště atp., tak i když máte dnes na výběr z celé řady stavebních materiálů, nejčastěji se rozhodujete právě mezi přírodním kamenem a betonovými výrobky.

Každý z těchto materiálů má své jedinečné vlastnosti a s tím spojenou řadu výhod i nevýhod. Jak si tedy vybrat ten pravý?

V tomto článku postupně porovnáme hlavní rozdíly mezi oběma materiály, podíváme se na to, jaké jsou jejich silné stránky, ale odhalíme i jejich slabiny. Pomůžeme vám rozhodnout se, který z nich by mohl být ten pravý právě pro vás. Nebojte se. I když se doslova živím kamenem, budu se snažit být maximálně objektivní, slibuji ;]

Hlavní rozdíly mezi betonem a kamenem

Kámen a beton jsou dva velmi rozdílné materiály, které se liší nejen vzhledem, ale také tím, jak vznikají, z čeho se skládají a nakonec také tím, jaký je jejich typický způsob použití.

Co myslíme „betonem“

Když se budeme dál v článku bavit o „betonu“, budu tím myslet hlavně moderní betonové výrobky/prefabrikáty, jako jsou například: dlažební kostky, schodové prvky, zdicí prvky, obrubníky, ztracené bednění, svahové a opěrné prvky, ploty atp.

Betonové výrobky se většinou odlévají do forem a dají se tak vyrobit prakticky v jakémkoli tvaru nebo velikosti. Takové výrobky se dají různě barvit nebo texturovat tak, aby napodobovaly vzhled kamene, případně jiných přírodních materiálů.

Protože jde o uměle vytvořený materiál, lze během výroby zajistit jednotnost vzhledu i velikosti jednotlivých kusů, a to objektivně dělá práci s tímto materiálem rychlejší, snazší a často
i o něco levnější. 

Římský Pantheon má největší dóm z nearmovaného betonu. Foto od Griffin Wooldridge

Římský Pantheon má největší dóm z nearmovaného betonu. Foto od Griffin Wooldridge

Věděli jste, že beton jako takový není zas až taková „novinka“? Že má už i svou historii? Lidé tvoří beton už přibližně 2000 let. První důkazy o používání betonu pocházejí z období starověkého Říma, kolem roku 200 př. n. l., kdy Římané mísili směs vulkanického popela, vápna a vody k vytvoření materiálu podobnému dnešnímu betonu. Spolu se zánikem starověkých civilizací se na beton tak trochu zapomnělo a moderní beton, jehož základem je portlandský cement, se začal používat opět až během 19. století.

Co myslíme „přírodním kamenem“

Přírodním stavebním kamenem myslíme typickou kamennou dlažbu, zídkový kámen atp. Přírodní kámen je oproti betonu co kus, to originál. Z přírodního kamene se staví už od nepaměti různé cesty, zídky, skalky, jezírka, obkládají stěny, případně celé stavby. Dnešní stavební kámen se vybírá, třídí a opracovává v kamenolomech po celém světě.

Protože kámen tvoří příroda, nabízí širší spektrum unikátních barev a textur, které nelze s betonem srovnávat. Nicméně protože má přírodní kámen více či méně nepravidelné tvary (podle druhu kamene a způsobu jeho dodatečného opracování), bývá práce s ním časově náročnější, a tedy i o něco dražší.

Celkově je ale taková stavba z přírodního kamene autentičtější, má větší estetickou hodnotu a výrazně delší životnost.

Knap of Howar, Skotsko – nejstarší známá zachovalá kamenná stavba v severní Evropě, 3700 př. n. l., Foto od Otter (Wikimedia.org)

Knap of Howar, Skotsko – nejstarší známá zachovalá kamenná stavba v severní Evropě, 3700 př. n. l., Foto od Otter (Wikimedia.org)

Jak už jsem tedy naznačil, přírodní kámen je jedním z nejstarších stavebních materiálů a lidé ho používají už více než 10 000 let. První kamenné stavby pocházejí z doby kamenné, kdy byly kameny používány pro výrobu nástrojů, zbraní a budování primitivních přístřešků. S rozvojem civilizací, jako byly Egypt, Mezopotámie a Řecko, se přírodní kámen stal hlavním materiálem pro monumentální stavby, chrámy a sochy a jeho využití pokračuje dodnes.

Co vydrží déle? Beton, nebo kámen?

Při správné instalaci, pravidelné péči a údržbě betonové výrobky vydrží průměrně několik desetiletí – při ideálních podmínkách teoreticky i sto let. V praxi se jejich životnost počítá spíše na ty desítky let a ve chvíli, kdy se beton mechanicky poškodí (praskne, odštípne se atp.), je relativně obtížné ho nějak opravovat.

Přírodní kámen má, co se životnosti týče, určitě navrch. Kameny, které byly použity při stavbě starověkých chrámů a hradů, stále stojí, zatímco betonové stavby z minulého století již často vykazují známky výrazného opotřebení, nebo se dokonce rozpadají. Většina druhů přírodního kamene je také velmi odolná proti mrazu, vlhkosti, často i velkému teplu nebo mechanickému opotřebení.

Je kámen dražší než beton?

Cena bývá při výběru materiálu pro jakýkoliv stavební nebo zahradní projekt klíčovým faktorem, přemýšlí nad ní každý. Je tedy určitě fér tento bod rozebrat více do hloubky. 

Beton je opravdu obvykle levnější volbou, zejména pokud vezmeme v úvahu náklady na samotný materiál i jeho instalaci. Je snadno dostupný a jeho výroba je méně nákladná než těžba a zpracování přírodního kamene. Je ale potřeba zdůraznit, že beton je sice „levnější“, ale jeho nižší cena je mimo jiné vykoupená větší ekologickou stopou. 

Cementárna, foto od Robert So

Cementárna, foto od Robert So

Beton se vyrábí z cementu, písku, štěrku a vody, přičemž výroba cementu je energeticky náročná a produkuje velké množství oxidu uhličitého (CO2). Výroba cementu je také jedním z hlavních zdrojů emisí CO2 na světě (přibližně 8 % světových emisí), což významně přispívá ke změně klimatu. Beton se sice dá částečně recyklovat, ale recyklovaný už ztrácí na kvalitě a pevnosti.

Přírodní kámen může mít na druhou stranu vyšší počáteční náklady, ale tyto náklady kompenzuje jeho dlouhověkost, odolnost, minimální nároky na údržbu a větší estetická hodnota. Použití přírodního kamene také zvyšuje hodnotu nemovitosti a má obecně výrazně menší ekologickou stopu než umělé materiály. 

Velká část druhů přírodního kamene se používá tak, jak je, ve své přirozené podobě, tvaru a barvě, případně jen s minimálními úpravami (např. jako náš ručně vybíraný Lulečský kámen). Protože má přírodní kámen velmi dlouhou životnost, není ho také potřeba tak často vyměňovat, renovovat, a tedy i těžit v takovém množství.

Hlavní výhody/nevýhody betonu

Hlavní výhody betonu

Pevnost a odolnost

Beton je dobře známý svou vysokou pevností, zejména v tlaku. Při správném zpracování a vyztužení (např. při armování ocelovými pruty) může odolávat velkému zatížení.

Dostupnost a cena

Beton je relativně levný materiál a je tak cenově dostupnou volbou pro širokou škálu stavebních projektů. Suroviny potřebné pro výrobu betonu (cement, písek, štěrk, voda) jsou běžně dostupné po celém světě.

Nízká údržba
Betonové konstrukce vyžadují relativně nízkou údržbu a mohou vydržet řadu let bez potřeby větších oprav, pokud jsou správně postaveny.

Jednotná velikost a rovnost povrchu
Betonové výrobky jsou obvykle vyráběny s přesně definovanou velikostí a dokonale rovným povrchem, což je ideální pro komerční nebo technické prostory, kde je vyžadována vysoká stabilita a rovnost, například pro pohyb vozidel nebo těžké techniky.

Hlavní nevýhody betonu

Křehkost

Ačkoli je beton velmi pevný v tlaku, je poměrně křehký a může snadno prasknout při působení tahového nebo ohybového zatížení, pokud není správně vyztužen.

Vzhled a estetika

Beton bývá ve srovnání s přírodním kamenem nebo dřevem obecně vnímán jako méně atraktivní, chladný, umělý materiál. Ačkoli je možné beton barvit a texturovat, chybí teplý a přirozený vzhled, který poskytují jiné materiály.

Ekologická stopa
Výroba betonu, zejména cementu, má vysokou energetickou náročnost a produkuje opravdu velké množství oxidu uhličitého (CO2), což přispívá ke globálnímu oteplování. Ve srovnání s jinými stavebními materiály, jako je například přírodní kámen, to dělá beton méně ekologicky šetrným. 

Beton je materiál s mnoha výhodami, zejména pokud jde o jeho univerzálnost, pevnost a cenovou dostupnost. Lze ho použít téměř na cokoliv, od základů a stěn budov až po chodníky, mosty a sochy. Nicméně jeho ekologická stopa, některé fyzikální vlastnosti a umělý vzhled jsou nevýhody, které je potřeba zvážit.

Hlavní výhody/nevýhody přírodního kamene

Hlavní výhody přírodního kamene

Trvanlivost a dlouhověkost

Přírodní kámen je jedním z nejtrvanlivějších a nejtradičnějších stavebních materiálů na světě. Kámen je odolný proti opotřebení, povětrnostním vlivům a dokáže přežít po staletí, ne-li tisíciletí. A to je důvod, proč je často vidět na historických stavbách po celém světě.

Estetická hodnota

Každý kus přírodního kamene je unikátní, s vlastními vzory, barvami a texturami. Kámen tak dodává každému projektu přirozený a nadčasový vzhled, který lze pouze vzdáleně napodobit jinými, uměle vytvořenými materiály.

Ekologická šetrnost
Přírodní kámen je ekologicky šetrný materiál, který má nižší uhlíkovou stopu ve srovnání s materiály, jako je beton nebo třeba i keramika. Neobsahuje žádné chemikálie nebo toxické látky. A pokud je těžen a zpracováván udržitelným způsobem (což moderní kamenolomy splňují), bývá velmi přátelský k životnímu prostředí.

Nízká údržba
Přírodní kámen nevyžaduje obvykle žádnou, nebo opravdu jen minimální údržbu. Je odolný vůči skvrnám, škrábancům a dalším běžným formám opotřebení.

Hlavní nevýhody přírodního kamene

Vyšší pořizovací náklady

Přírodní kámen může být dražší než jiné stavební materiály, zejména pokud se jedná o vzácnější nebo speciální druhy kamene. Počáteční investice do kamene je tedy obvykle o něco vyšší, což může být pro některé projekty nevýhodou.

Nároky na instalaci
Instalace přírodního kamene bývá také často o něco náročnější a vyžaduje buďto zkušeného řemeslníka, případně při stavbě svépomocí i trpělivost. Kámen je relativně těžký a bývá nepravidelný, což také zvyšuje nároky na manipulaci a pokládku. To je prostě fakt.

Váha a doprava

Přírodní kámen je opravdu těžký materiál, což může ztížit jeho přepravu a manipulaci na staveništi. Při práci s přírodním kamenem se tak obvykle zapotíte o trochu víc než s jinými stavebními materiály.

Omezená dostupnost některých druhů

Některé druhy přírodního kamene mohou být hůře dostupné nebo dostupné pouze v určitých regionech. Tento problém naštěstí neplatí u kamene koupeného od nás, protože jak už asi víte, my dbáme na dlouhodobou stálou dostupnost celého našeho sortimentu.

Přírodní kámen je vynikající volbou pro ty, kteří hledají materiál s vysokou estetickou hodnotou, trvanlivostí a ekologickou šetrností. Můžou vás však odradit o něco vyšší pořizovací náklady, náročnější instalace a samotná váha kamene.

Co z toho plyne?

Jak beton, tak přírodní kámen mají své místo ve stavebnictví a výběr mezi nimi závisí na specifických potřebách vašeho projektu. Nelze tedy říct, že jeden je univerzálně „lepší“ než druhý.

Pokud hledáte cenově dostupný materiál, který lze snadno a rychle instalovat, tak beton a betonové výrobky mohou být tou správnou volbou. Pokud ale dáváte přednost přírodnímu vzhledu, trvanlivosti, dlouhověkosti a ekologičtějšímu materiálu, přírodní kámen je jasná volba.

Jak už teď asi sami vidíte, volba stavebního materiálu není jen otázkou ceny, ale také toho, co přesně, jakým způsobem a za jakým účelem budete vlastně stavět. 

Je přírodní kámen váš favorit? Určitě se přijeďte podívat k nám na prodejnu, kde si můžete celý náš sortiment prohlédnout naživo. Nemáte čas na osobní návštěvu? Stáhněte si zdarma náš katalog „Od inspirace k realizaci“, kde najdete ukázky realizací z našeho kamene, včetně krátkých návodů jak na ty nejběžnější stavby z kamene svépomocí.

Sdílet článek:

Podobné články

Čtení na 10 minut

Vy se ptáte, my odpovídáme – část 2.

29. 8. 2024 Ostatní
V jednom z předchozích článků jste nám mohli poslat své dotazy a také zjistit, na co se ptají ostatní zákazníci. Protože se vám článek líbil, a dokonce jste nám poslali několik čerstvých dotazů, rozhodli jsme se na některé z nich odpovědět hned v tomto novém článku, který plynule navazuje na ten předchozí a pokračuje tak v novém seriálu článků „Vy se ptáte, my odpovídáme“ – dnes tedy část druhá.
Čtení na 9 minut

Vy se ptáte, my odpovídáme

24. 6. 2024 Ostatní
Během roku nám naši zákazníci pokládají různé otázky. Některé směřují ke konkrétním druhům kamene, k jejich ideálnímu použití, ke stavbám z kamene atp. Často nás ale svými otázkami překvapíte a u některých by nás ani nenapadlo, že by je někdo mohl mít – dnes si některé z těchto častých dotazů zodpovíme.
Čtení na 10 minut

8 mýtů a polopravd o přírodním kameni

20. 5. 2024 Ostatní
Představte si, že se procházíte po krásné zahradě. Chodník, po kterém jdete, je vyskládaný masivními kameny, které tu mohou být od včera, nebo také desítky, až stovky let. Přírodní kámen je jedním z nejstarších stavebních materiálů vůbec. Lidé jej využívají k budování menších či větších objektů už tisíce let.
Čtení na 5 minut

Kamenný dotazník

30. 1. 2023 Ostatní
Začal nový rok a protože většina našich zákazníků teď stejně jako my odpočívá a připravuje se na nadcházející sezónu, napadlo nás využít tohoto klidnějšího období a zeptat se na váš názor.

www.kamenplus.cz

Zavřít