Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Hledáme nového parťáka do prodejny v Lulči! Práce venku, s kamenem i lidmi – pokud Tě to láká a chtěl bys u nás pracovat, mrkni na podrobnosti zde.

Přírodní kámen, který se zapsal do historie – Tádž Mahal

Tádž Mahal je kromě světoznámé turistické atrakce také jeden z nejpůsobivějších architektonických výtvorů lidské historie. Tento bílý skvost, jak se mu občas říká, navštíví v indické Ágře každý rok miliony lidí a stal se symbolem Indie. My se dnes podíváme na jeho historii a hlavně na kámen, ze kterého je z velké části postaven: bílý mramor.
  1. Přírodní kámen, který se zapsal do historie – Karlštejn
  2. Přírodní kámen, který se zapsal do historie – Tádž Mahal

Tímto článkem budeme pokračovat v našem seriálu: „Kámen, který se zapsal do historie“, ve kterém společně navštěvujeme slavné stavby z přírodního kamene u nás i ve světě. Po minulém článku o Karlštejnu se tedy přesuneme až do daleké Indie, kde je Tádž Mahal příkladem toho, co lze postavit z kvalitního přírodního kamene.

Klenot Indie postavený bez betonu

Mughalský císař Šáhdžahán nechal vybudovat Tádž Mahal jako památník své předčasně zesnulé ženy Mumtáz Mahal, která zemřela v roce 1631 při porodu jejich čtrnáctého dítěte. Císař se tehdy rozhodl, že vytvoří monument, který přežije staletí. Výsledkem jeho vize je mauzoleum, které bylo (a stále je) bezprecedentní svou velikostí, symetrií i krásou.

Stavba mauzolea začala v roce 1632 a trvala více než 20 let. Na díle pracovalo údajně až 20 000 dělníků, architektů, řezbářů, sochařů a řemeslníků z celé říše Mughalů i ze zahraničí, a to včetně Persie a Osmanské říše.

Nicméně Tádž Mahal není jen hrobka, ale spíše komplex budov v pečlivě komponované zahradě, kde každá linie a každý materiál hraje svou roli. A tím nejdůležitějším z nich je právě bílý přírodní kámen, který dodává celé stavbě její nezaměnitelný zářící, hladký a věčný vzhled.

Celý komplex se skládá z hlavního mauzolea, čtyř minaretů, mešity, hostinské budovy a rozsáhlých zahrad. Vše je navrženo s naprostou symetrií a důrazem na detail. Konstrukce samotné hrobky se obešla bez betonu či jiných moderních materiálů. Základem celé stavby je především vysoce kvalitní bílý mramor, který dodal Tádž Mahalu nejen pevnost a dlouhověkost, ale i jeho charakteristický vzhled, který se mění podle denního světla: od růžového úsvitu po zlatavý západ.

V současnosti ale Tádž Mahal doslova trpí kvůli znečistění v ovzduší, které je v Indii natolik silné, že dokonce mění barvu celé stavby. Indická vláda se proto rozhodla dočasně stavbu obalit bahnem, které se pravidelně po zaschnutí odstraňuje. Cílem této procedury je zbavit se nahromaděných nečistot na povrchu kamene. Tento proces se musí opakovat každé dva až tři roky. Je to vlastně taková bahenní maska, jen se místo na obličej aplikuje přímo na kámen 🙂

Makranský mramor je kámen, který změnil architekturu

Bílý mramor použitý pro stavbu Tádž Mahalu pochází z lomů v oblasti Makrana v indickém Radžastánu. Těžba tady probíhá již více než tisíc let a oblast je považována za jeden z nejstarších nepřetržitě provozovaných mramorových lomů na světě. Již v době Mughalské říše byla Makrana známá jako zdroj nejčistšího bílého kamene na indickém subkontinentu a tato surovina tam byla vyhledávaná pro náboženské, reprezentační i monumentální stavby.

Geologicky se jedná o krystalický vápenec, resp. metamorfovanou horninu, která vznikla přeměnou usazeného vápence při vysokých teplotách a tlaku hluboko v zemské kůře. Výsledkem tohoto procesu je homogenní materiál tvořený pevně svázanými krystaly kalcitu. Makranský mramor má velmi vysokou čistotu a obsahuje až 98 % uhličitanu vápenatého a pouze nepatrné množství příměsí. To je důvodem jeho zářivě bílé barvy, jež nešedne ani nežloutne, a to ani po stovkách let – tedy až na už zmiňovaný vliv extrémně znečištěného ovzduší, které, jak se zdá, škodí jak lidem, tak i kameni.

Květinové vzory v bílém mramoru

Květinové vzory v bílém mramoru

Hlavní výhodou makranského mramoru je jeho tvrdost a zároveň výborná opracovatelnost. Dá se snadno řezat, tesat a leštit, což umožnilo tehdejším stavitelům vytvářet nejen velké architektonické celky, ale i složité reliéfy, geometrické ornamenty a květinové vzory technikou pietra dura (intarzie z polodrahokamů vsazených přímo do kamene). Právě jemnozrnná struktura bílého mramoru umožňuje dosáhnout detailního provedení těchto ornamentů bez narušení pevnosti.

Makranský bílý mramor tedy hraje v Tádž Mahalu doslova hlavní roli. Je použit jako obkladová vrstva hlavního mauzolea, čtyř minaretů, vnitřních stěn i některých podlah. Jeho fyzikální vlastnosti zajišťují, že stavba opravdu působí různě podle denního světla: od růžového nádechu za úsvitu přes oslnivou bělost v poledním slunci až po jemně zlatavý odstín při západu. Za měsíčního světla navíc celý povrch lehce světélkuje, což jen dál umocňuje jeho magickou atmosféru.

Těžba, doprava a opracování bílého mramoru v 17. století

Jak tedy celá stavba Tádž Mahalu probíhala? Představte si stavbu, jen bez dnešních bagrů, jeřábů, motorových vozidel nebo železnice. Těžba makranského mramoru probíhala manuálně, bez výbušnin a bez strojního vybavení. Řemeslníci v lomech používali jednoduché nástroje, jako byly železné klíny, páčidla a kladiva. Kámen se z monolitu odděloval pomocí ručního klínování, kdy se dřevěné klíny zasazovaly do vytesaných spár a polévaly vodou, která ve dřevě způsobila roztažení a oddělení bloku.

Tádž Mahal kolem roku 1860

Tádž Mahal kolem roku 1860

Po vytěžení následovala náročná logistika. Masivní mramorové kvádry o hmotnosti až několika tun bylo nutné dopravit z Radžastánu do Ágry, což je několik set kilometrů indickým vnitrozemím, a vzhledem k tehdejším možnostem se přeprava uskutečňovala výhradně pomocí zvířecí síly. Na tuto práci bylo povoláno více než 1000 slonů a desítky volských potahů. Cesta trvala celé týdny a byla logisticky velmi náročná, zejména v období dešťů.

Po příjezdu na staveniště byly mramorové bloky dále opracovávány přesně na míru. To vše se dělo přímo na místě a opět ručně: pomocí kladiv, sekáčů, pil a bronzových nástrojů. Detailní prvky se vyřezávaly až po základním sestavení konstrukce, protože každý kus kamene musel přesně zapadnout. Kromě běžného zpracování museli následně řemeslníci zvládnout i už zmiňované techniky pro vykládání drahokamů, kaligrafii a povrchové leštění.

Zvedání těžkých bloků na minarety či kupole vyžadovalo složité lešenářské konstrukce. Celý stavební proces byl vůbec důmyslnou symfonií lidské a zvířecí síly, technické zručnosti a dokonalé organizace.

Trvanlivost bílého mramoru prověřená dobou

Bílý mramor z Makrany ale není jen krásný, je také mimořádně odolný. Ostatně Tádž Mahal je toho důkazem. I po takové době, kdy čelil drsným podmínkám indického podnebí, stále stojí ve své původní kráse. Monzunové deště, vysoké teploty, vlhkost, dokonce ani to dnešní znečištěné ovzduší v Indii, nic z toho nijak zásadně nepoškodilo strukturu stavby.

Jedním z důvodů je také mimořádně nízká nasákavost bílého mramoru. Díky pevné krystalické struktuře voda téměř neproniká do jeho povrchu, a tak nemůže docházet k poškození mrazem.

Další důležitou výhodou mramoru je odolnost vůči povrchové degradaci. Na rozdíl od některých jiných hornin neobsahuje makranský mramor téměř žádné organické nečistoty, které by reagovaly s UV zářením nebo kyselými dešti. Výsledkem je, že i po staletích zůstává zářivě bílý (pokud jej ovšem nedegraduje např. tamní extrémní smog). Ale i v takových případech není třeba žádná chemická impregnace. Stačí pouze mechanické očištění povrchu, jak dokazuje právě ta zmiňovaná metoda „bahenní masky“, kterou dnes používají indické úřady.

Jak Makrana inspirovala svět

Bílý mramor z Makrany se nestal slavným jen díky Tádž Mahalu, jeho výjimečné vlastnosti ocenili stavitelé po celém světě. V Indii se používal například při výstavbě památníku královny Viktorie v Kalkatě na počátku 20. století.

Makranský bílý mramor se dostal i do Spojených arabských emirátů, byl použit v některých částech komplexu Sheikh Zayed Grand Mosque v Abú Dhabí, například v připojovacích prostorách a kancelářích.

Bílý mramor však zůstává i dnes oblíbeným materiálem v současné architektuře a interiérovém designu. Používá se jako obkladový kámen pro reprezentativní vstupní haly, hotelové lobby, luxusní koupelny či moderní kuchyňské linky.

V exteriéru najde uplatnění jako dlažba, fasádní obklad nebo solitérní kámen v zahradní architektuře. Díky své schopnosti udržet vzhled i ve venkovním prostředí je vhodný jak pro nové projekty, tak pro rekonstrukce historických objektů.

Vedle Makrany se ve světě těží i další slavné bílé mramory, například kararský mramor z italské Carrary (pamatujete na naši reportáž?). Mezi další kvalitní zdroje bílého mramoru patří řecký Paros nebo Thassos, turecký Mugla nebo vietnamské mramory. Každý z nich má odlišnou kresbu, strukturu a barevný tón.

Kde si podobný kámen můžete prohlédnout naživo?

Ať už jde o slavný mramor z Makrany (ten tvoří převážně kalcit), nebo jeho příbuzný krystalický dolomit (tvořený převážně dolomitem), oba spojuje dlouhověkost, odolnost a nadčasový vzhled.

Pokud hledáte podobný materiál pro vlastní projekt, ať už pro vlastní zahradu, nebo jiný účel, stojí za to zvážit právě tento kámen. Díky své pevnosti, nízké nasákavosti a elegantnímu vzhledu se hodí jak pro praktické, tak dekorační účely. A nemusíte se bát, o tento kámen není nutné nějak zvlášť pečovat, v našich podmínkách stačí k očištění jen hadice s vodou 😉

Sortiment z bílého Carrarského mramoru pro vás teprve připravujeme, ale v naší nabídce už dnes najdete velmi oblíbený krystalický dolomit, který má podobné vlastnosti.

Náš sortiment z bílého mramoru

Carrarský lom, ze kterého budeme bílý mramor odebírat, jsme nedávno osobně navštívili a aktuálně tento kámen důkladně testujeme. Zajímá nás jeho chování v různých povětrnostních podmínkách, nasákavost, odolnost a vhodnost pro dlouhodobé použití v exteriéru.

Pokud chcete být mezi prvními, kdo se o novince dozví, sledujte nás nebo nám napište. Rádi vám dáme vědět hned, jak bude bílý mramor skladem.

Náš sortiment z Krystalického dolomitu

Pokud si nejste jisti, který typ nebo velikost kamene zvolit, potřebujete poradit, spočítat potřebné množství nebo zajistit dopravu – jsme tady pro vás. Klidně pište nebo volejte, anebo ještě lépe: přijeďte se podívat osobně 🙂

Celý náš sortiment si můžete prohlédnout naživo v naší prodejně v Lulči. Kluci na prodejně vám poradí, pomůžou s výpočtem materiálu, doporučí vhodné řešení a pokud budete chtít, rovnou i zařídí dopravu až k vám domů nebo na stavbu.

Sdílet článek:

Podobné články

Čtení na 12 minut

Přírodní kámen, který se zapsal do historie – Karlštejn

2. 5. 2025 Ostatní
Karlštejn je pro mnoho lidí symbolem české historie a i když už se tady dávno neskládají královské poklady, jedna věc zůstává – tato pevnost stojí dodnes. Bez železobetonu, bez moderní techniky, jen díky dobré ruce stavitelů… a kvalitnímu kameni. Možná vás překvapí, jak důležitou roli sehrály dva zcela přírodní materiály – vápenec a břidlice. A právě o nich bude dnes řeč.
Čtení na 18 minut

Za mramorem do srdce Itálie

26. 3. 2025 Novinky, Ostatní
Je pondělí ráno, 6:01. Sedím v autě, motor tiše bručí a já pomalu vyrážím směr Brno, kde nabírám svého parťáka Honzu. Teploměr teď ukazuje venkovní teplotu minus pět stupňů. Je opravdu zima, my ale míříme do tepla! Na jihu má být příjemných 14 až 15 stupňů. Cíl naší cesty je totiž italská Carrara a místní firma specializující se na drcení a omílání vyhlášeného carrarského mramoru.
Čtení na 12 minut

Kámen vs. beton

27. 9. 2024 Ostatní
Pokud právě přemýšlíte o tom, který z těchto materiálů použít pro váš projekt, jste na správném místě. Ať už stavíte cestu, chodník, zídku, skalku, jezírko, nebo třeba krb, ohniště atp., tak i když máte dnes na výběr z celé řady stavebních materiálů, nejčastěji se rozhodujete právě mezi přírodním kamenem a betonovými výrobky.
Čtení na 10 minut

Vy se ptáte, my odpovídáme – část 2.

29. 8. 2024 Ostatní
V jednom z předchozích článků jste nám mohli poslat své dotazy a také zjistit, na co se ptají ostatní zákazníci. Protože se vám článek líbil, a dokonce jste nám poslali několik čerstvých dotazů, rozhodli jsme se na některé z nich odpovědět hned v tomto novém článku, který plynule navazuje na ten předchozí a pokračuje tak v novém seriálu článků „Vy se ptáte, my odpovídáme“ – dnes tedy část druhá.
Čtení na 9 minut

Vy se ptáte, my odpovídáme

24. 6. 2024 Ostatní
Během roku nám naši zákazníci pokládají různé otázky. Některé směřují ke konkrétním druhům kamene, k jejich ideálnímu použití, ke stavbám z kamene atp. Často nás ale svými otázkami překvapíte a u některých by nás ani nenapadlo, že by je někdo mohl mít – dnes si některé z těchto častých dotazů zodpovíme.
Čtení na 10 minut

8 mýtů a polopravd o přírodním kameni

20. 5. 2024 Ostatní
Představte si, že se procházíte po krásné zahradě. Chodník, po kterém jdete, je vyskládaný masivními kameny, které tu mohou být od včera, nebo také desítky, až stovky let. Přírodní kámen je jedním z nejstarších stavebních materiálů vůbec. Lidé jej využívají k budování menších či větších objektů už tisíce let.
Čtení na 5 minut

Kamenný dotazník

30. 1. 2023 Ostatní
Začal nový rok a protože většina našich zákazníků teď stejně jako my odpočívá a připravuje se na nadcházející sezónu, napadlo nás využít tohoto klidnějšího období a zeptat se na váš názor.

www.kamenplus.cz

Zavřít