Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Vážení zákazníci, kamenickou sezónu pro letošní rok ukončíme 17.12.2021. Po tomto termínu až do jara roku 2022 budeme fungovat jako předchozí roky a tedy na zavolání. Tak se ještě stavte. Těšíme se na Vás.

Jaké kamenivo si vybrat

Jak se při nákupu kameniva zorientovat a udělat správné nákupní rozhodnutí? Přečtěte si článek o výběru kameniva.

Existují různá kameniva různých frakcí. Možná si nejste jisti, jaké kamenivo si máte objednat zrovna pro váš účel. Tento článek vám pomůže trochu se zorientovat. Pokud si ale i po jeho přečtení nebudete s něčím jisti, obraťte se přímo na nás.

Jaký je rozdíl mezi oblázky a drtí?

Jak už název drť napovídá, jedná se o rozdrcené kamenivo. Oblázky jsou oproti tomu nedrcené zaoblené kameny. Tento kámen můžete znát pod lidovým názvem “kačírek”.
Drtě a oblázky mají různé využití, nelze je proto zaměňovat. Oblázky například nejsou vhodné jako podkladní vrstva pod dlažby. Na rozdíl od drtí do sebe totiž oblázky nezapadají a neutvoří spolehlivě zhutněnou podkladovou vrstvu. Oblázky tedy spíše využijeme pro dekorační účely i když v okolí obrovských pískoven v Rakousku, na Slovensku a Maďarsku se používají oblázky i do betonu a dalších ryze stavebních činností. Vždy si nejprve zjistěte správný technologický postup stavebních prací, které chcete vykonat.

Prané a neprané kamenivo

Kamenivo může být prané nebo neprané. Prané je zbaveno prachu a nečistot. Je tedy kvalitnější a používá se například pro realizaci zahradní architektury a pohledových ploch. Účel využití kamene dále kromě tvůrčích záměrů ovlivňuje jeho velikost neboli frakce.

Co jsou to frakce kameniva?

Možná jste si všimli, že u drtí a oblázků jsou vždy uvedeny čísla (např. 4/8 mm, 8/16 mm, 16/32 mm, atd.). Tato čísla dávají velikost kamenů (hrubost) v milimetrech. Podle toho rozdělujeme různé frakce kamenů. Například drcené kamenivo frakce 4/8 mm je drť velikosti 4mm až 8mm.
Pro příklad využití různých frakcí uveďme již zmíněnou výrobu hrubého betonu. Kromě betonářského písku frakce 0/4 mm budete rovněž potřebovat kamenivo složené ze 2-3 frakcí (pokud si nezakoupíte již hotovou směs). Nejčastěji se využívá hrubé kamenivo frakcí 4/8 mm a 8/16 mm.

I při určení potřebné frakce si nejprve musíte zjistit správný technologický postup stavebních prací, které chcete vykonávat.

Dobré je vědět, co v označení znamená číslo “0”. Jedná se o frakci, která obsahuje velmi drobné části (prach, písek, drobné kamínky). Pokud tuto frakci použijete, počítejte s tím, že drobné části se postupně dostanou do spodní části podsypu a vytvoří špatně prostupnou vrstvu. Jelikož frakce s číslovkou nula brání odtoku vody, není vhodná pro tvorbu drenážní vrstvy.

Recykláty

Je dobré zmínit, že existují i jiné sypké stavební hmoty, než je písek a kamenivo. Jedná se zejména o asfaltové, betonové a cihelné recykláty (tedy recykláty vyrobené z rozdrcených starých betonů a cihel). Stejně jako u kameniva existují recykláty různých frakcí.
Největším plusem těchto recyklátů je jejich příznivá cena. I díky tomu najdou své uplatnění ve stavebnictví. Je to zároveň i dobrý ekologický způsob, jak využít odpad, ze kterého vznikají. Vždy ale mysleme na specifické vlastnosti těchto recyklátů. Výhodou může být dobrá zhutnitelnost. Nevýhodou může být například nižší doba rozpadu (obzvláště u cihelného recyklátu) a velmi často vysoký podíl prašných částic. Vždy si proto ověřte, zda je recyklát pro daný účel vhodný.

Proč je správný výběr kameniva důležitý?

Na správném výběru kameniva a frakcí závisí celkový výsledek vaší práce. Výběr proto nepodceňujte a zvolte pro váš projekt tu správnou možnost ať už jde o drcené kamenivo jako podklad pod dlažbu nebo kámen pro stavbu suché zídky. Výběr není žádná věda. Pokud však nemáte nastudovaný správný postup anebo si nejste s něčím jistí, raději se obraťte na někoho zkušeného. Použité kamenivo se často jen velmi těžko nahrazuje za jiné.

www.kamenplus.cz

Zavřít