Jaké kamenivo si vybrat
Existují různá kameniva různých frakcí. Možná si nejste jisti, jaké kamenivo si máte objednat zrovna pro váš účel. Tento článek vám pomůže trochu se zorientovat. Pokud si ale i po jeho přečtení nebudete s něčím jisti, obraťte se přímo na nás.
Jaký je rozdíl mezi oblázky a drtí?
Jak už název drť napovídá, jedná se o rozdrcené kamenivo. Oblázky jsou oproti tomu nedrcené zaoblené kameny. Tento kámen můžete znát pod lidovým názvem “kačírek”.
Drtě a oblázky mají různé využití, nelze je proto zaměňovat. Oblázky například nejsou vhodné jako podkladní vrstva pod dlažby. Na rozdíl od drtí do sebe totiž oblázky nezapadají a neutvoří spolehlivě zhutněnou podkladovou vrstvu. Při výrobě betonu naopak můžete využít oblázky. Vždy si nejprve zjistěte správný technologický postup stavebních prací, které chcete vykonat.
Prané a neprané kamenivo
Kamenivo může být prané nebo neprané. Prané je zbaveno prachu a nečistot. Je tedy kvalitnější a používá se například pro realizaci zahradní architektury a pohledových ploch. Účel využití kamene dále kromě tvůrčích záměrů ovlivňuje jeho velikost neboli frakce.
Co jsou to frakce kameniva?
Možná jste si všimli, že u drtí a oblázků jsou vždy uvedeny čísla (např. 4/8, 8/16, 16/32, …). Tato čísla dávají velikost kamenů (hrubost) v milimetrech. Podle toho rozdělujeme různé frakce kamenů. Například drcené kamenivo frakce 4/8 je drť velikosti 4mm až 8mm.
Pro příklad využití různých frakcí uveďme již zmíněnou výrobu hrubého betonu. Kromě betonářského písku frakce 0/4 budete rovněž potřebovat kamenivo složené ze 2-3 frakcí (pokud si nezakoupíte již hotovou směs). Nejčastěji se využívá hrubé kamenivo frakcí 4/8 a 8/16.
I při určení potřebné frakce si nejprve musíte zjistit správný technologický postup stavebních prací, které chcete vykonávat.
Dobré je vědět, co v označení znamená číslo “0”. Jedná se o frakci, která obsahuje velmi drobné části (prach, písek, drobné kamínky). Pokud tuto frakci použijete, počítejte s tím, že drobné části se postupně dostanou do spodní části podsypu a vytvoří špatně prostupnou vrstvu. Jelikož frakce s číslovkou nula brání odtoku vody, není vhodná pro tvorbu drenážní vrstvy.
Recykláty
Je dobré zmínit, že existují i jiné sypké stavební hmoty, než je písek a kamenivo. Jedná se zejména o asfaltové, betonové a cihelné recykláty (tedy recykláty vyrobené z rozdrcených starých betonů a cihel). Stejně jako u kameniva existují recykláty různých frakcí.
Největším plusem těchto recyklátů je jejich příznivá cena. I díky tomu najdou své uplatnění ve stavebnictví. Je to zároveň i dobrý ekologický způsob, jak využít odpad, ze kterého vznikají. Vždy ale mysleme na specifické vlastnosti těchto recyklátů. Výhodou může být dobrá zhutnitelnost. Nevýhodou může být například nižší doba rozpadu (obzvláště u cihelného recyklátu) a velmi často vysoký podíl prašných částic. Vždy si proto ověřte, zda je recyklát pro daný účel vhodný.
Proč je správný výběr kameniva důležitý?
Na správném výběru kameniva a frakcí závisí celkový výsledek vaší práce. Výběr proto nepodceňujte a zvolte pro váš projekt tu správnou možnost ať už jde o drcené kamenivo jako podklad pod dlažbu nebo kámen pro stavbu suché zídky. Výběr není žádná věda. Pokud však nemáte nastudovaný správný postup anebo si nejste s něčím jistí, raději se obraťte na někoho zkušeného. Použité kamenivo se často jen velmi těžko nahrazuje za jiné.