Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Vážení zákazníci, kamenickou sezónu pro letošní rok ukončíme 17.12.2021. Po tomto termínu až do jara roku 2022 budeme fungovat jako předchozí roky a tedy na zavolání. Tak se ještě stavte. Těšíme se na Vás.

Jak správně změřit a odhadnout množství kamene

Jak změřit potřebný objem kamene a odhadnout jeho množství k objednání? Přečtěte si návod, jak na to.

Odhadnout potřebné množství kamene může být výzvou. Důležité je vědět, že se můžete vždy obrátit na naše prodejce, kteří vám rádi poskytnou informace o tom, kolik například váží 1m3 konkrétní frakce, což vám pomůže při výpočtu potřebného množství kamene pro váš projekt. To ostatně můžete zjistit i sami s pomocí našich kalkulaček u jednotlivých produktů.

Samotný kámen, například solitér bez vzduchových kapes, může mít hustotu i 3 tuny na metr krychlový. Hmotnost 1m3 štěrku frakce 8-16 mm přitom může být kolem 1.6 tuny. Je to způsobeno mezerami tvořícími vzduchové kapsy i materiálem samotným. 

Při odhadování potřebného množství kamene je vždy rozumné objednat jako rezervu o 10% více kameniva a ušetřit tak na případné ztrátě z další dovážky, která stojí čas i peníze. Odchylky mohou celkem jednoduše způsobit, že se vám nákup kamene prodraží, neboť doprava je znatelnou nákladovou položkou. Je třeba počítat například i se zhutněním.

Jak odhadnout potřebné množství štěrku?

Pro výpočet potřebného množství drceného kameniva či oblázků změřte plochu a výšku vrstvy, kam se bude kamenivo navážet.

Příklad výpočtu pásu kolem zahradního domku:

délka 12 m
šířka 1 m
 tloušťka zásypu 5 cm
kamenivo frakce 8/16 mm

Postup výpočtu:
Nejdříve vypočítáme objem.

12x1x0,05 = 0,6 m3

objem vynásobíme váhou 1 m3 požadované frakce

0,6 m3 x 1,5t = 0,9 t

Na zaplnění pásu si necháme přivézt alespoň 1t štěrku o frakci 8/16 mm. 
Asi 10% materiálu navíc minimalizuje riziko opakované dovážky.

Jak odhadnout potřebné množství kamene pro chodník z kamenných šlapáků?

Při přípravě cest a dlažeb velmi záleží na zvoleném postupu a preferencích. Zatímco někdo dělá velmi robustní cestu ze šlapáků a pod samotnými šlapáky je beton a lůžko z jemné frakce štěrku, někomu stačí na cestičku mezi záhony úplný základ.
Obecně se dá říci, že nejvhodnějším postupem je ujasnit si nejdříve požadovanou velikost šlapáků a zajistit si dodavatele. KámenPlus.cz nabízí pro takové účely například šlapáky z břidlice. Pro jednoduché použití je oblíben i výběrový kámen pro pojezdovou dlažbu známou také jako masivní obklad, při jehož užití není díky jeho robustnosti třeba betonovat a je tedy ideální pro stavbu pochozích a pojezdových ploch.

Oblíbené šlapáky z břidlice se běžně počítají podle potřebných m2, přičemž dalším parametrem ceny je požadovaná tloušťka kamene. Doporučujeme použít naši kalkulačku, kde se dozvíte doporučené množství kamene potřebné pro vyplnění prostoru.

Za předpokladu, že šířka cestičky nebude širší než 1m a jde například o stezku v zahradě, pak si stačí změřit délku vytyčené trasy a přidat rezervu. Pro štěrkové lůžko stačí použít postup uvedený výše v tomto článku, kde rovněž naleznete kalkulačku pro orientační výpočet.

Jak odhadnout potřebné množství kamene pro kamennou zídku?

Výpočet potřebného množství kamene pro kamennou zídku není odlišný od jiných výpočtů. 
Budete potřebovat vypočítat objem zídky a zjistit sypnou hmotnost požadovaného materiálu na m3. Náš zídkový kámen je kámen výběrový, je tedy pečlivě skládaný na paletě a připraven pro snadnou přepravu.

Kamenné zídky mohou vypadat všelijak. Mohou být skládány z různých typů kamene a velikostí. Pro jednoduchou orientaci a snadnou stavbu suchých i betonovaných zídek jsme pro naše zákazníky připravili paletované výběrové kameny. Pro masivnější zídky doporučujeme zídkový kámen frakce 150/450 mm a větší zídkový kámen XL frakce 300/800 mm. Pro nižší zídky je pak vhodné použít například výše zmíněný masivní obklad. U přízemních zídek a terénních úprav naturálnějšího vzhledu zákazníci rádi vybírají skalkový kámen oblíbený pro jeho neopracovaný přírodní vzhled.

Pro výpočet můžete použít naši kalkulačku pro zídkový kámen.

Jak odhadnout potřebné množství kamene k vytvoření podkladní vrstvy pod betonové dlažby?

Skladba podkladní vrstvy se odvíjí od budoucího využití zpevněné plochy. Je například rozdíl mezi chodníkem kolem domu a parkovištěm pro nákladní auto. Určitou roli hrají i konkrétní geologické podmínky.
Jelikož se množství kamene odvíjí od toho, jakou skladbu podkladní vrstvy zvolíme, věnujeme se tomuto tématu v samostatném článku.

www.kamenplus.cz

Zavřít